Pamięć i ład

Okładka książki Pamięć i ład Paweł Hertz
Okładka książki Pamięć i ład
Paweł Hertz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Państwowy Instytut Wydawniczy
2018-11-12
2018-11-12

ten sposób pisania o literaturze i muzyce, na klęczkach, chyba się zestarzał

ten sposób pisania o literaturze i muzyce, na klęczkach, chyba się zestarzał

Bardzo cenię autorytety charakteryzujące się wysokim poziomem wrażliwości emocjonalnej, pozwalającej z jednej strony na obserwację ich ciągłego niepokoju umysłu a jednocześnie, przy zachowaniu pewnej dozy gorączki duszy, uniemożliwiającej niszczenie trwałych i powszechnie obowiązujących kanonów estetycznych. Ponieważ nie widzę sensu w przetrącaniu kręgosłupa starej i sprawdzonej prozie, nie czuję się dobrze podczas wypierania się związków z poezją sprzed kilkudziesięciu, czy nawet setek lat. Dlatego bardzo mi się spodobał sposób, w jaki Paweł Hertz przywrócił dla mnie na te kilka dni, nieco wyblakłe sylwetki znakomitości polskiej i zagranicznej literatury. Podniósł z dna pamięci tych, z którymi znajomość uważał za dobry powód do medytacji nad wszystkim, co go otaczało. Pozostałych, których nie było mu dane nigdy poznać osobiście, otoczył szacunkiem i wsparł pamięć o nich swoim ogromnym wieloletnim doświadczeniem pisarskim.

Jego miłość do książek nie jest sentymentalna. Wędrówka po wspomnieniach zawartych w krótkich esejach przypomina drobne potyczki ze sztuką nowoczesną, nad którą zdecydowanie przedkładał starsze i dobrze sprawdzone kierunki. Nie wyczułem tu jednak wstecznictwa, bardziej pokorę wobec postępu, który tak jak we wszystkich dziedzinach życia, tak samo i w sztuce dokona zmian bez względu na to, czy się z tym zgodzimy, czy też okopiemy się na swoich uświęconych tradycją literacką pozycjach. Marek Zagańczyk zebrał zbiór szkiców Hertza w których ten hojnie sypie nazwiskami. Jest wdzięczny Williamowi Szekspirowi za "Hamleta" a Marcela Prousta i Tomasza Manna uważa za ostatnich wielkich powieściopisarzy. "W poszukiwaniu straconego czasu" porównuje do literackiej symfonii, przy okazji pisząc o potędze muzyki Ryszarda Wagnera.

Cienie historii wyraźnie położyły się na życiu Pawła Hertza. W swych poszukiwaniach śladów przeszłości, wyjątkowo dobrze wspomina Jarosława Iwaszkiewicza. Zawsze podziwiał tego pisarza ze Stawiska, którego towarzystwem był oczarowany i właśnie z tego oczarowania wydobywa w swych esejach najskrytsze słowa i myśli, przeznaczone jedynie dla najlepszej przyjaźni. Tego typu refleksje stanowią pogłębioną analizę sensu istnienia świata i jego całej otoczki kulturalnej. Paweł Hertz dokonuje swych wynurzeń z wdziękiem i subtelnie omiata twórczość swoich kolegów po fachu, czasem kąśliwym zmysłem literackim. Wszystkie te szkice świadczą o potędze humanistycznej wyobraźni ich twórcy. Hertz napisał, że "jeśli książki są do czegoś potrzebne to zapewne do medytacji wśród ludzi, w zawiłym labiryncie spraw świata". Zgadzam się z nim całkowicie.

Prowansalska samotnia Petrarki przyniosła mu natchnienie, natomiast nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, co dodało skrzydeł wenie twórczej Pawła Hertza. Może to były przeżycia wyniesione z pierwszego obejrzanego spektaklu teatralnego? Może zdumienie okazane na dźwięk muzyki Fryderyka Chopina? Rzeczywiście, Hertz w kilku miejscach wspomina o teatrze jako o zwierciadle ludzkiego losu. Zaznacza też, że twórczość mistrza z Żelazowej Woli wykazuje wielkie podobieństwo do poezji. Zapewne zlepek tych wszystkich przeżyć oraz mnogość poznanych przez Pawła Hertza postaci ze świata kultury, doprowadziły do ukonstytuowania się a potem ugruntowania jego pisarskiego talentu. Świadomie nadałem tym uzdolnieniom tak formalnego znaczenia, ponieważ dla mnie sylwetka Pawła Hertza oznacza wręcz zinstytucjonalizowaną miłość do literatury.

• Literatura polska (1800-1990)
  • Własne do przeczytania
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
  • Must must
  • Esej

Dodaj cytat z książki Pamięć i ład