Wyklęty król. Największa tajemnica polskiej historii

Wyklęty król. Największa tajemnica polskiej historii
Historia Polski
historia
Heisenberg

Panowanie Bolesława II trwało krótko. Został skrytobójczo zamordowany przez zamachowca działającego prawdopodobnie z inspiracji Kościoła. Autor przywraca naszej historii postać Bolesława Zapomnianego i przedstawia krytyczną analizę kronik kościelnych oraz ówczesne tło polityczne i religijne. Podejmuje też temat podwójnego chrztu Polski – w obrządku słowiańskim oraz rzymsko-katolickim.

źródło opisu: http://www.rytm-wydawnictwo.pl

źródło okładki: http://www.rytm-wydawnictwo.pl

Heisenberg | 2018-11-04

Bardzo fajna i ciekawa pozycja książkowa. Pomimo skromnej objętości jest to jednak dość potrzebna pozycja, która może (choć nie musi) zapełnić jedną z białych kart naszej historii. Jest to opowieść o tytułowym wyklętym królu, Bolesławie II Zapomnianym, zwanym także Okrutnym. Autor książki przedstawia swoje tezy (dowody?) na to, iż władca ów rzeczywiście istniał i panował na tronie polskim w latach 1034-1038. Jednak po okresie swojego panowania, został całkowicie wymazany z kart historii i skazany na zapomnienie. Czym tak podpadł iż nakazano wymazać go totalnie? To bardzo proste – podpadł instytucji krk… W początkowych rozdziałach Autor bardzo ciekawie opisuje jak „pokojowo” zawitało na nasze ziemie chrześcijaństwo, zwłaszcza jego rzymski odłam (i jak rozprawił się z tzw. chrześcijaństwem słowiańskim). Jak stopniowo i sukcesywnie bogaciło się i panoszyło w Polsce, i czyim kosztem. To wszystko spowodowało iż Bolesław II postanowił wszcząć bunt przeciwko panującemu (nie)porządkowi...

Klaudia | 2018-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2018