Książka Roku 2018

Kobiety despotów

Wydawnictwo: Fronda
historia
CUD-NATURY

Do szaleństwa oddane i posłuszne. Zazdrosne i żądne władzy. Żony i kochanki. Bite, osamotnione, zdradzane. Za życie z despotami płaciły wysoką cenę - chorowały na nerwicę, ginęły w niewyjaśnionych okolicznościach, popełniały samobójstwa. Kobiety dyktatorów. Od czasów starożytnych do XXI wieku. Maria Walewska - polska piękność, która urodziła Napoleonowi syna. Wierzyła, że jej związek z...

Kobiety dyktatorów. Od czasów starożytnych do XXI wieku.

Maria Walewska - polska piękność, która urodziła Napoleonowi syna. Wierzyła, że jej związek z cesarzem przysłuży się Polsce. Jedna z nielicznych kobiet, które cesarz Francuzów naprawdę kochał. Przynajmniej Polacy tak wierzą.

Nadieżda Alliłujewa - czuła odrazę do barbarzyństwa Stalina. Matka dwojga dzieci Wielkiego Językoznawcy. Delikatna kobieta, cierpliwie znosząca jego zdrady. W jednej wersji - popełniła samobójstwo, według innej - zastrzelił ją sam Stalin.

Clara Petacci - kochanka Duce. W obliczu klęski nie skorzystała z możliwości ucieczki do Hiszpanii, została z dyktatorem do końca. Powieszono ją razem z Mussolinim na Piazzale Loreto.

He Zizhen - druga żona Mao Zedonga, zaprawiona w boju komunistka, z czasem stała się zmęczoną życiem kobietą. Urodziła sześcioro dzieci, z których aż pięcioro zmarło lub zaginęło. Zapadła na schizofrenię.

Elena Petrescu - używała tytułu doktora nauk chemicznych, w rzeczywistości skończyła cztery klasy szkoły powszechnej. Przy mężu, Nicolae Ceausescu, Słońcu Karpat, trwała do końca - rozstrzelano ich razem w niejasnych okolicznościach.

Ludmiła Szkriebniewa -największa zagadka Kremla XXI w. Przyszły mąż sprawdzał jej wytrzymałość, spóźniając się na umówione spotkania półtorej godziny. Kiedy dowiedziała się, że Władimir Putin zdecydował się zostać prezydentem, płakała całą noc. Ludzie, którzy mieli okazję się z nią zetknąć, twierdzą, że jest serdeczną i ciepłą kobietą.

źródło opisu: https://www.gandalf.com.pl/b/kobiety-despotow-a/

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/kobiety-despotow

jeke | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Przemysław Słowiński to znany autor książek biograficznych. Z wykształcenia jest prawnikiem, ale tak naprawdę żadnej pracy się nie boi i pracował jako agent ubezpieczeniowy, górnik, malarz, barman, ochroniarz, prezes przedsiębiorstwa turystycznego, współwłaściciel jednej z największych w Polsce firm handlowych, pracownik rolny, kierowca i jeszcze w innych zawodach. Pierwszą publikacją Przemysława Słowińskiego, którą przeczytałam była biografia ,,Nikola Tesla. Władca piorunów" napisana wraz z Krzysztofem K. Słowińskim. Była to książka przemyślana, rzetelna i bardzo ciekawa, więc chętnie sięgnęłam po kolejną biografię-,,Kobiety despotów".

Autor bardzo ciekawie i barwnie zaprezentował żony i kochanki znanych despotów począwszy od czasów najdawniejszych aż do XXI wieku. Kleopatra VII w swoich czasach odznaczała się największą biegłością w sztuce kochania. Miała nieokiełznany temperament, była chciwa, silna i kochała władzę. Jej kochankiem został Marek Aureliusz. Złapała go w...

ZapomnianaBiblioteka | 2018-06-26

W książce „Kobiety despotów” Przemysław Słowiński prezentuje sylwetki pań, które zdecydowały się lub zmuszone były związać swój los z osobami, jakie odcisnęły silne piętno na dziejach swych krajów, posługując się nierzadko przemocą i terrorem. Autor przybliża czytelnikom postać kochanki Juliusza Cezara, żony Marka Antoniusza – Kleopatry oraz dolę i niedolę towarzyszek Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Odsłania nieznane fakty z „życia uczuciowego” Benito Mussoliniego, Josepha Goebbelsa oraz jednego z największych zbrodniarzy w historii Adolfa Hitlera. Znajdziemy tu garść informacji kobietach Mao Zedonga, Nicolae Ceausescu, Juana Perona, Fidela Castro i Michaiła Gorbaczowa. Niektórzy z przywódców, jak nasi sąsiedzi zza miedzy Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka, nadal sprawują rządy w swoich krajach...

Więcej na:

anetapzn | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Kolejna z serii doskonałych książek stanowiących zbiór opowieści o kobietach, które żyjąc na przestrzeni wieków albo same wsławiły się jakimiś niezwykłymi czynami albo stały u boków męźczyzn, który autor/ autorka pogrupował wg. jednego klucza.
Tym razem Przemysław Słowiński omawia kobiety, które towarzyszyły najsłynniejszym, najkrwawszym, najokrutniejszym dyktatorom świata. Oczywiście w grę wchodzi tylko kilku despotów. Nie da się omówić wszystkich w jednej książce. Wybór jest mocno subiektywny, ale mnie zadowala.
Autor omawia kobiety żyjące w okresie od czasów starożytnych do XXI wieku.
Bohaterkami są m.in:
Maria Walewska - polska piękność, która urodziła Napoleonowi syna,
Clara Petacci - kochanka Duce Mussoliniego,
He Zizhen - druga żona Mao Zedonga,
Kleopatra VII,
Maria Luiza Habsburg - córka ostatniego władcy Świętego Cesarstwa – Franciszka II,
Elena Petrescu - żona Nicolae Ceausescu i wiele innych.
Przemysław Słowiński to znany autor książek z wątkiem biograficznym lub...

Magdalena | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Książka ta ma dosyć wysoką ocenę. Jednak ja nie podzielam tej opinii. Powieść posiada błędy i czytało mnie się ją źle. Sięgając po książkę historyczną mam ochotę zostać porwana w realia dawnych czasów. Niestety nie udało się. Pierwszy rozdział ,,Ton we krwi,, można sobie darować. Tytuł jest huczny niestety ja o Kleopatrze, Marku Antoniuszu, Cezarze nie dowiedziałam się nic nowego. Opisana historia nadaje się do podręcznika do klasy czwartej szkoły podstawowej. Kolejny rozdział mniej nudny poświęcony Napoleonowi, może moja ciekawość była skierowana na panią Walewską i fakt dowiedziałam się trochę więcej niż wiedziałam. Istotne jest fakt że nie jestem z wykształcenia historykiem. Często czytając musiałam powracać do początków zdań bądź akapitów gdyż nie rozumiałam co autor ma na myśli. Pozwolę sobie zacytować ,,Formalnie pozostała żoną Piłsudckiego do śmierci, chociaż faktycznie po 1907 roku, jego partnerką życiową była Aleksandra Szczerbińska. Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie w...

sarenka | 2018-07-10

„ Kobiety despotów” Przemysława Słowińskiego (Wyd.Fronda) to historie kobiet, które z różnych powodów związane były z mężczyznami, którzy zaistnieli w historii swoich państw, ale także mieli wpływ na historię świata. Plejadę pań rozpoczyna Kleopatra a kończy się paniach związanych z Aleksandrem Łukaszenką.To barwna opowieść o stosunkach damsko – męskich na przestrzeni dziejów.Autor przedstawia czytelnikowi historie kobiet i ich partnerów – despotów.Opisuje dzieje kobiet, które żyły bądź jeszcze zyją (np.żona Władimira Putina, Aleksandra Łukaszenki) w cieniu swoich mężów.Wydaje mi się,że autor rzetelnie podszedł do zadania,jakie sobie wyznaczył.Ksiązka ta jest nie lada gratką dla wielbicieli historii, a biografii w szczególności.Bardzo gorąco polecam.

CUD-NATURY | 2018-06-30

Dobrze napisana książka. Byłam ciekawa historii kobiet o których wiedziałam bardzo mało albo i nic. Niektóre zaciekawiły mnie aby sięgnąć po biografie.

Katka | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019