Sprawa zaginionego markiza

Okładka książki Sprawa zaginionego markiza Nancy Springer Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sprawa zaginionego markiza
Nancy Springer Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Enola Holmes (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Enola Holmes (tom 1)
Enola Holmes and the Case of the Missing Marquess
Poradnia K
2018-11-14
2018-11-14
2020-08-04
Elżbieta Gałązka-Salamon
detektyw dziewczyna literatura amerykańska literatura dla młodzieży nastolatka niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy powieść detektywistyczna Sherlock Holmes wyścig z czasem zaginięcie

Niedaleko pada jabłko od jabłoni w rodzinie Sherlocka Holmesa

Super książka. Przeczytałam ją w wieku 9 lat ponieważ już czytam książki dla starszych dzieci

Na początek ostrzeżenie, że nie jest to seria dla dzieci w wieku lat 10 (jako sugerowany wiek czytelnika księgarnie podają 10-14). Fabuła nie jest skomplikowana, więc i dziesięciolatki sobie z nią poradzą, natomiast jest wiele drastycznych szczegółów życia w dziewiętnastowiecznym Londynie – żebracy, prostytutki, pijacy, nędza, śmierć z głodu, nos wygryziony przez szczury itp. Oczywiście to wszystko powoduje, że świetnie odmalowane jest tło epoki, tym niemniej uważam, że młodsze dzieci ta lektura może straumatyzować. Natomiast jako osoba dorosła mam z tej serii wiele frajdy – rezolutna bohaterka, kobieca niezależność w męskim świecie, bogate tło, ciekawe postacie. Dobrze się czyta.

Najpierw książka czy film?

Osobiście wolę się w pierwszej kolejności zapoznać z książką, ale tu złamałam tą regułę i się tego nie wstydzę.

Główną bohaterką tej książki jest Enola Holmes siostra najsłynniejszego detektywa w Londynie Sherlocka Holmesa oraz jego brata Mycrofta.

W dniu 14-stych urodzin znika mama Enoli. Nasza roztropna bohaterka postanawia wyruszyć do Londynu i tam poszukać swojej matki. Po drodze wpada na sprawę zaginięcia pewnego młodego markiza. Londyn okazuje się całkiem inny niż sobie wyobrażała Enola, jednakże to jej nie aby dowiedzieć się co się stało z mamą.

Jest to książka przygodowa dla młodzieży, ale nawet ja trochę starszy czytelnik dobrze się bawiłam w czasie czytania o przygodach Enoli i jest bardzo ciekawa w co jeszcze się wpakuje Nasza bohaterka.

Nie będę tutaj powyrównywać książki do filmu, ponieważ to nie ma sensu. W tym temacie odsyłam Was do Wybrednej Marudy, gdzie znajdziecie dogłębną analizę książka a film.

Po lekturze mam nabrałam ochoty aby powrócić do książek o Sherlocku Holmesie.

Najpierw książka czy film?

zdecydowanie dla nastolatków, więc trudno mi ocenić z tego poziomu. Pomysł jak najbardziej , przeczytałam do końca - choć wiedziałam już z filmu, jak akcja się będzie rozgrywała. , ale książka jest dla mnie po prostu za infantylna. Zdecydowanie wolę film- nie ma takiego kawa na ławę

Fajna młodzieżówka ze sprytną i dającą się lubić bohaterką. Liczyłam na bardziej skomplikowane zagadki ale cała historia z mamą bardzo intryguje. Chętnie będę kontynuować serię. Sam Sherlock jest pokazany trochę mało sympatycznie. No ale taka jest konwencja tej książki i ja to szanuję. Książka napisana jest bardzo ładnym stylem, stylizowanym na XIX wiek.

Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy chcieliby zatrzymać Enolę w szkole z internatem, dziewczynka wyjeżdża do Londynu, by odszukać matkę. Tu rozwiązuje serię zagadek kryminalnych i jednocześnie stara się unikać braci, którzy próbują ją odzyskać.

Szczerze zawiodłam się na książce, film wydawał mi się ciekawszy i bardziej wciągający. Jednakże miło nie raz się zaskoczyłam, że tyle różnych rzeczy zostało zmienionych i też mogłam się zaskakiwać nie mając pojęcia co się wydarzy. Bardzo szybko się czyta i przyjemnie, bo książka jest bardzo krótka. Nie ma szału nad fabułą, ale jeśli macie możliwość to można przeczytać jako tą luźniejszą książkę.

Fajna książka .Podobało mi się w niej to że radziła sobie sama i nie była ,,Lalunią''. Szkoda jednak że się tak zakończyła .Jak bym była na twojim mjejscu to bym ją przeczytała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydaje mi się, że film był ciekawszy od książki, lecz w książce podobały mi się niespodziewane zwroty akcji. Polecam osobom, które uwielbiają zagadki detektywistyczne!

W sumie to bardzo urocza seria. Wciągająca i bardzo ładna stylistycznie.

W sumie to bardzo urocza seria. Wciągająca i bardzo ładna stylistycznie.

bardzo fajna ksiazka szczerze polecam

bardzo fajna ksiazka szczerze polecam