Wyzwanie czytelnicze LC

1 031
1 529
The Silkworm
Ag2S

Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike’owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine’a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. A kiedy ten zostaje odnaleziony – brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach – rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał…

źródło opisu: https://www.empik.com/

źródło okładki: https://www.empik.com/

Gosia | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

"Wołanie kukułki" było nowym wcieleniem pisarskim Joan Rowling i to całkiem udanym.
Postać poobijanego życiowo detektywa i jego ambitnej asystentki zapowiadała ciekawy cykl. Niestety kontynuacja okazała się kiepska.
Brak wciągającej akcji, fabuła rozwleczona, więcej obyczajówki niż kryminału.
I te ciągłe podkreślanie ułomności detektywa oraz jego finansowych kłopotów pomimo ogromnego sukcesu, jakim zakończyła się poprzednia powieść.
Nie mam zbyt wiele do powiedzenia ponad to, że forma przerosła tutaj treść i jest to po prostu słaby kryminał.

deana | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Trzeba przyznać, że pomysł J.K.Rowling aby powołać do życia Roberta Galbraitha był strzałem w dziesiątkę. Za jednym zamachem otworzyła dla siebie nową furtkę powieściopisarską oraz częściowo odcięła się od popularności jaką przyniosła jej seria o Harrym Potterze. Pokazała, że drzemią w niej o wiele większe możliwości i że jej talent oraz pomysłowość nie został wyczerpany na serię o małym czarodzieju.

W Cormoranie Strike nie ma nic co upodabniałoby go do wcześniejszych bohaterów Rowling. Jest ciężko doświadczonym przez życie, trzydziestosześcioletnim weteranem wojennym, trochę antypatycznym, aspołecznym ale obdarzonym ogromną przenikliwością. Razem z asystentką Robin próbuje prowadzić agencję detektywistyczną. Ich najnowsze zlecenie to odnalezienie pisarza. Dosyć szybko okazuje się, że został on zamordowany a zlecenie zmienia się w poszukiwanie mordercy. Podejrzanych jest oczywiście kilku, a nowe tropy, podejrzenia, wątki, czy domniemane motywy tylko się mnożą.

Jestem całkiem...

Wioleta Sadowska | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

"Jeśli chcesz przyjaźni na całe życie i bezinteresownego koleżeństwa, zaciągnij się do wojska i naucz zabijać. Jeśli chcesz życia wypełnionego chwilowymi sojuszami z kolegami po fachu, którzy będą się upajali każdą twoją porażką, pisz powieści".

"Wołanie kukułki", czyli pierwsza część cyklu o detektywie Cormoranie, rozbudziła u mnie większy apetyt na prozę J. K. Rowling w zupełnie innym wydaniu, niż ta ukazana w sadze o czarodzieju z Hogwartu. I w zasadzie autorka nie zaskoczyła mnie niczym nowym, bowiem znowu udowodniła, że potrafi dogłębnie przeanalizować konkretne środowisko, wydobywając na wierzch wszelkie jego przywary, a także umie zwyczajnie stworzyć ciekawą zagadkę kryminalną.

Joanne Murray, czyli J. K. Rowling to angielska pisarka, znana na całym świecie jako autorka bestsellerowego cyklu o Harrym Potterze, który przyniósł jej wielką popularność i niemałe profity finansowe. Autorka jest z wykształcenia filologiem klasycznym, wychowuje dwie córki i syna. Użycie...

PABLOPAN | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

J.K. Rowling nie musi nikomu udowadniać, że jest doskonałą pisarką. Odważnie porzuciła wykreowany przez siebie świat magii, by oddać się czemuś bardziej przyziemnemu - zbrodni, krwi i flakom. Niestety, kryminał nie okazał się łaskawym gatunkiem - Autorka nie potrafi stworzyć fabuły od której ciężko się oderwać, ani opisać zbrodni tak, aby czytelnikowi włos zjeżył się na głowie. Historia snuła się strona po stronie, niczym wełniany szalik dziergany na drutach przez babcię. Niby wszystko miało jakiś cel i sens, ale ze świecą szukać w tym emocji i polotu. W zasadzie gdyby nie wyrafinowanie morderstwo, to "Jedwabnika" należałoby uznać za powieść obyczajową. Rowling świetnie opisuje miejsca, ludzi i panujące między nimi relacje, a na kryminał to zdecydowanie za mało. Denerwowało bezustanne przypominanie o kalectwie bohatera (boląca noga) oraz jego "dziadowanie" (ciągły brak gotówki mimo ogromnej sławy i niechęć do przyjmowania intratnych zleceń). Irytowała mnie też bezsensowna mnogość...

100/100
Kolejne śledztwo, pełne tajemnic i zawiłych torów akcji. Ale jak wszyscy dobrze wiedzą - Cormoran Strike sprosta temu zadaniu!

Wkurzona Leonora Quine wpada do biura Strike i wynajmuje go w celu znalezienia męża. Jako że jest pisarzem i nie raz już znikał na kilka dni, kobieta nie jest zaniepokojona, policji też nie wzywa, gdyż przy ostatniej takiej scenie był to tylko niepotrzebny kłopot, ale że brakuje jej pieniędzy… musi go znaleźć!
Okazuje się, Owen Quine napisał nową, odrażającą książkę, a następnie zniknął.
Przed tym wszystkim pokłócił się ze swoją agentką w restauracji, a następnie wybiegł. Powodem kłótni było to, że książka nie nadaje się do wydania. Za okrutna, obrzydliwa.

„[…] jedwabnik jest metaforą pisarza, który musi przejść męki, żeby stworzyć dobre dzieło.”

Wysłał maszynopis do swojej kochanki, wrogów i wydawcy. I tym samym zyskał wielki rozgłos, tabuny prawników na karku, a dlaczego? Bo właśnie te wszystkie osoby obrzucił błotem od góry do dołu.

„- W...

ChicaDeAyer | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Stęskniłam się za Rowling. Dlatego z wielkim zadowoleniem przyjęłam do wiadomości fakt, że zakończyła rozbrat z piórem i postanowiła zapoczątkować nową serię książek - tym razem w całkiem innym gatunku. Pierwsza część przygód charyzmatycznego Cormorana Strike'a i jego asystentki była całkiem obiecująca - może nie świetna, ale poprawna. Kontynuacji postawiłam większe wymagania, wszak byłam przekonana że autor(ka) dołączy do kręgu twórców powieści kryminalnych, którzy rozkręcają się w miarę czasu, wywindowując poziom. Tym większy był mój zawód.

I tym razem, tak jak w 'Wołaniu kukułki', akcja wlecze się dość opieszale. O ile w pierwszej części mogłam to tłumaczyć stopniowym wprowadzaniem czytelnika w świat przedstawiony i oswajaniem go z głównymi postaciami, tak tu nie ma zmiłuj. Przez 85% czasu wręcz wieje nudą, dlatego czytane tej konkretnej pozycji zajęło mi niemalże tydzień(!). Wcale nie wciągnęłam się w wir zdarzeń, zgłębianie materii przez detektywa nie dostarczyło mi żadnych...

ewula | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 stycznia 2015

,,Jedwabnik"lekko mnie rozczarował!Akcja(choć ciekawa)mozolnie wlecze się do przodu,całość ratuje jedynie para sympatycznych głównych bohaterów i właściwie wątek ich wzajemnych relacji interesował mnie najbardziej w tym kryminale!

Strega | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Długo wyczekiwana książka, po której spodziewałam się dobrej rozrywki i która przyniosła mi duże rozczarowanie.

W porównaniu z "Wołaniem kukułki" wypada zdecydowanie słabiej. Styl pisania wydawał się momentami dyletancki, a konstrukcje zdań tak nieporadne, że aż trudno uwierzyć, że książka wyszła spod pióra J. K. Rowling.

Rozumiem pomysł na fabułę, ale sposób jej przedstawienia jest chaotyczny, mało ciekawy, bez "pazura".

Byłam zainteresowana dalszymi losami detektywa i jego sekretarki dlatego koniecznie chciałam przeczytać "Jedwabnika" - i naprawdę cieszę się, że trafił w moje ręce. Szkoda tylko, że tym razem autorce zabrało ciekawszego pomysłu i tak mało tu starannego warsztatu pisarskiego.

filozof | 2016-08-14

Panią od Harrego Pottera znam bardzo dobrze,czytałem jej książki o młodym czarodzieju.Nie są zapisane na LC,bo wtedy mnie nie było.
Wiele razy słyszałem o jej nowym wcieleniu,jako Robert Galbraith.
Miałem wiele razy w księgarni na widoku książki autora -autorki.I jakoś no nie miałem ochoty,chęci kupić ?
Może,za bardzo utkwił mi w pamięci młody czarodziej ?

W końcu kiedy zobaczyłem w bibliotece Jedwabnika,też się zawahałem czy warto,czy trzeba ?

I jednak przekonałem sam siebie,wypożyczyłem i oto mogę już sklecić parę zdań.

Dochodzi do zabójstwa,bardzo brutalnego zabójstwa pewnego pisarza lubiącego opisywać makabrę.Facet miał rodzinę.Córka i żona,ale jakoś trudno nazwać tę rodzinę.Bardzo szczęśliwą,pytanie kto zabił ?

Detektyw Cormoran Strike to bardzo ciekawa postać,inwalida bardzo taki spokojny i cichy.
Nie ma nic wspólnego z macho z innych książek,detektywistycznych.
I może dlatego wydaje się bardziej wiarygodny.

Książka jest naprawdę bardzo fajna,może nie ma tu strzelanek i...

Kalissa | 2018-06-11
Przeczytana: czerwiec 2018

Intryga kryminalna - moim zdaniem - jest średnia i trochę nudna.
Podejrzanych jest wielu - ale nie wzbudzają dużego zainteresowania - choć styl jest dobry, nieco kwiecisty.
Osobiście - było mi wszystko jedno - kto stoi za całym porwaniem kiepskiego pisarza.
Wyjaśnienie zbrodni - także wydało mi się naciągane.
I bohaterowie - zdecydowanie - zbyt wiele w powieści jedli - przez to cały czas byłam głodna:).

Mimo tej krytyki na początku:)- uważam, że w powieści genialny jest duet głównych bohaterów - tj. postacie detektywa Cormorana Strike'a i jego asystentki Robin.
Po pierwsze Strike:) - aż chce się o nim czytać - bo widzi się tę postać, z całym jego bagażem doświadczeń, z całą jego historią.
Po drugie Robin:) - i ją widziałam jak żywą. Świetna postać.

Czyli w kryminale tym o wiele bardziej interesowały mnie ich relacje niż cała intryga kryminalna:).

Z chwilą gdy dwoje bohaterów - "ożyło" na kartach książki i w mojej wyobraźni - ja jestem zadowolona i mam poczucie, że przeczytałam...