Leśne Obrazki

Okładka książki Leśne Obrazki Iwan Sokołow-Mikitow
Okładka książki Leśne Obrazki
1983-01-01
1983-01-01
Maria Dolińska
lis las przyroda

Co za książka! Toż to prawdziwa perełka! Zachwycam się ilustracjami, przeglądam każdą stronę… Najbardziej ujęły mnie drzewa – te gęste świerki, sosny wznoszące się nad leśnym jeziorem czy strojne w koronki ze szronu brzozy… Te kontury i akwarelki. Po prostu oszałamiająco piękne rysunki!
Tekst natomiast jest… błogi – tak to dobre słowo. Sprawia, że zanurzam się w zakamarki leśnej głuszy i mam wrażenie ukołysania. To idealne opowieści do czytania wieczorami, przed snem. Jakaś śpiewność się tu wkrada. Całość wprost idealnie się komponuje.
Dla leśnych fascynatów. Dla fascynatów pięknem.

Piękna książka! Jaka szkoda, że niemal zapomniana. W Polsce ukazały się tylko dwa wydania. Takich książek się już nie wydaje... nie wiem czy dotarłyby do współczesnych dzieci. Teraz rządzi zupełnie inny styl... naklejkowy... uproszczonych ideogramów. A tutaj mamy cudowne, pięknie realistyczne ilustracje wykonane przez zoologa i ilustratora, profesora Uniwersytetu Moskiewskiego Gieorgija Wasiljewicza Nikolskiego. Polski tytuł nie oddaje w pełni treści... w sumie dlaczego nie zostawiono oryginalnego tytułu "Rok w lesie"?

Mamy zatem cztery pory roku, rozpoczynając od zimy. Cykl przyrody zamknięty jest w powtarzalnym układzie graficznym: wąski rysunek czarno-biały obok tekstu oraz ilustracja kolorowa na całą stronę. Teksty są bardzo proste... a jednak... urzekające. Nad pięknem przyrody można się rozpisywać jak Orzeszkowa... a można pisać krótko i wciąż uchwycić piękno leśnej sceny. A ilustracje? Bosz... jestem zachwycony! Można je oglądać godzinami. Nie jestem specjalistą od technik malarskich ale połączenie ostrych konturów i farby daje niesamowity efekt wizualny. A jak uzyskano fakturę kory! <gwiazdy w oczach>

Nawet takiego starego leśnego chytrusa jak ja, ta książka może czegoś nauczyć. Mamy tutaj wiele terminów znanych głównie myśliwym, zoologom czy biologom... w oko wpadło mi słowo "halawa". Nie znałem. Oczywiście najpiękniejsze, najlepsze i najwspanialsze są ilustracje i teksty o lisach (jakżeby inaczej). Zakończę więc przydługa opinię <gwiazdy w oczach> cytatem:

"Wszystko w lesie widzi, wszystko słyszy, wszystko wie stary chytry rudzielec". No... prawie wszystko ;)

Absolutnie genialna, opisująca życie w lesie według pór roku, gdzie rysunki wykonał sam pan profesor, zoolog, Gieorgij Nikolski. Poetyckość języka i rzetelna wiedza (dowiedziałam się na przykład kto i po co wiesza grzyby na drzewach :) Na Allegro można kupić za grosze, polecam.

Dziś już się takich książek nie pisze. Piękne, krótkie historie o lesie i jego mieszkańcach. Książka napisana prostym lecz bogatym językiem. Łatwo przyswajalna dla dzieci. Choć z czasów gdy wilki uważano jeszcze za szkodniki.

Dzisiaj chciałabym wspomnieć o bardzo ciekawej publikacji dla dzieci i dorosłych, jaką jest książka pt. "Leśne obrazki".
Na zdjęciu mamy okładkę książki z roku 1987. Ja czytałam wcześniejsze wydanie z 1983.

Co tu owijać w bawełnę - jestem tą książką zachwycona. Tekst jest miejscami dziwnie napisany, tak jakoś czuć w nim naleciałości języka rosyjskiego, ale podsumowując całość, to wcale mi to nie przeszkadzało, a jeszcze unaoczniało i uwypukliło niecodzienny (czytaj: radziecki) klimat tej lektury.

Ileż ciekawostek można się tutaj dowiedzieć! Poznajemy las i jego mieszkańców w sposób bardzo bezpośredni, autor (Iwan Sokołow-Mikitow) potrafi swoimi słowami nakreślić nam tajemniczy i klimatyczny leśny obraz. Odkrywa przed nami ciszę, niepokój, strach i dostojeństwo oraz inne niebywałe uczucia, które będą nam towarzyszyć w trakcie pochłaniania tej publikacji. Odkrywamy upływ czasu nie tylko dzięki rozdziałom/porom roku - zimie, wiośnie, latu i jesieni, ale jesteśmy świadkami spokojnego świtu i nadchodzącego zmierzchu.

Leśny świat opisany jest w niezwykle urokliwy i pociągający sposób:

"Spadł śnieg.

Pod jego czystym, białym obrusem odpoczywa ziemia. A zaspy jakie wysokie! (...)

Pod ogryzionymi osikami pozostawił nocą tropy zając bielak; zadarłszy czarny koniuszek ogonka przebiegł gronostaj, polujący na ptaki i myszy. Wije się na skraju lasu misterny łańcuszek tropów starego lisa. Samym brzegiem pola przeszły trop w trop zbóje wilki.

A szeroką, ujeżdżoną drogę przecięły ryjąc kopytami śnieg łosie...

Wiele dużych i małych zwierząt i ptaków żyje i znajduje sobie pożywienie w okrytym nawisem śniegu, przycichłym lesie."

Wiele razy odczuwałam tę ciszę i błogość będąc w lesie. Dzięki autorowi jestem w stanie ją poczuć nawet nie wychodząc z domu. Niebywale klimatyczna lektura...

Ilustracje Georgija Nikolskiego to istna wisienka na torcie, bo one wprowadzają odbiorcę w całkowicie inny świat. Jestem zachwycona pięknem kreski, szkicami, naturalnością, jaką udało się tutaj stworzyć ilustratorowi. Toż to istny majstersztyk.

Jednego jestem absolutnie pewna: ta książeczka każdego zbliży do natury. Ochotników zapraszam do jej odkrywania. W genialnym towarzystwie "Leśnych obrazków" będzie to dla was czystą przyjemnością.

Przeczytane z okazji Międzynarodowego dnia książki dla dzieci. Wspomnienia z dzieciństwa i piękne obrazki :)

• Półka sentymentalna
  • Flora i fauna