Wybrałem życie

Wydawnictwo: Pascal
Iwona Nocoń

Czy można doświadczyć depresji i dwóch prób samobójczych, a potem zawalczyć o siebie i odbić się od dna? Poruszająca opowieść chłopaka z Zagłębia, który ostatecznie zdecydował się żyć i sięgnąć po swoje marzenia. Ta historia zaczyna się w domu rodzinnym Michała Czerneckiego. Wiedzie przez trudne dzieciństwo, starcie z demonami przeszłości i spotkanie miłości życia. Przejmująco szczera...

Ta historia zaczyna się w domu rodzinnym Michała Czerneckiego. Wiedzie przez trudne dzieciństwo, starcie z demonami przeszłości i spotkanie miłości życia. Przejmująco szczera rozmowa o wszystkim, co ważne: miłości, męskich przyjaźniach, byciu ojcem, pieniądzach. O sukcesach i porażkach na planach najpopularniejszych polskich filmów, pracy z najlepszymi reżyserami. O kryzysach, które czasem wracają. O wieloletniej pracy nad sobą.

źródło opisu: swiatksiazki.pl

źródło okładki: swiatksiazki.pl

Szarlotta | 2019-01-17
Na półkach: 2019, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Jako, że Michała bardzo lubię jako kreatora ról to sięgnęłam po książkę po której sama nie wiem czego się spodziewałam ale to, że momentami wyrywała mnie z kapci to było zaskoczenie.
To jak opowiada o swoim życiu prywatnym i zawodowym - nie wybiórczo ale szczegółowo i dosadnie - spowodowało, że książkę pochłaniałam. Bardzo wiele można dowiedzieć się o pracy w teatrze od tej drugiej strony niewidocznej dla widza, który przychodzi na spektakl, o pracy na planach filmowych, o ludziach których znamy ze szklanego ekranu lub gazet.
Ale przewodnim motywem jest jego życie codzienne, nie to sceniczne czy filmowe ale to, które wiedzie wraz z rodziną. Pokazuje nam się od najmłodszych lat poprzez relacje panujące w jego rodzinnym domu a także te, które są obecne w jego rodzinie. To jak otwiera się dla czytelnika, jak wywraca flaki na drugą stronę daje czytelnikowi szansę na wniknięcie w jego codzienność i spojrzenie z tej drugiej ludzkiej strony.
Ja zapewne wrócę do tej książki, co nie zdarza...

Ewa | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

"Wybrałem życie" to bardzo szczera opowieść życia Michała Czerneckiego, który nie boi się ujawniać wielu, nawet przykrych i kontrowersyjnych zdarzeń sprzed lat. Czytając tę książkę nie można oprzeć się wrażeniu, że jest ona napisana rzetelnie i bardzo autentycznie. Jeden wątek sprawnie przechodzi w drugi, dlatego, mimo powagi tematów, jakie są poruszane, czyta się ją dość szybko. Aktor nie boi się okazać słabości, które w dzisiejszych czasach, według niektórych, powinny być głęboko w człowieku schowane. Szczególnie ważne jest to, co powiedziane zostało na końcu książki, że p. Michał ma świadomość istnienia również pozytywnych aspektów jego przeszłości. Według mnie była to forma odważnej terapii, która nie tylko jemu, ale również innym, przechodzącym podobne doświadczenia, może pomóc w zrozumieniu wielu sytuacji.
Całość odbieram bardzo dobrze, poważny temat powiedziany bez patosu i sztucznizny. Nie twierdzę również, że napisanie takiej książki było działaniem z cyklu "szukanie...

ArturKrK | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Książka w dużej mierze odbiega tematyką od obietnicy zawartej w tytule. Początek rozmowy wydał mi się ledwie pobieżnym streszczeniem wydarzeń z życia Pana Michała. Duża część tekstu jest zbiorem anegdot dotyczących życia zawodowego i rozważań na temat aktorstwa. Jeśli szukasz odpowiedzi na trudne pytania lub ukojenia we własnej walce, ta książka nie jest dla Ciebie.

Renata | 2019-01-07
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Na początek napiszę, że pomimo wszystko uważam, że warto ją przeczytać. Jednak mnie nie powaliła na kolana i tak jak ktoś wcześniej napisał, trochę rozmija się z tytułem. Czytając tę książkę jestem po kilku latach terapii jako córka alkoholika, stąd wiem co to znaczy "przebaczyć" i jak jest to trudne. Ja wybaczyłam a dzięki temu wyleczyłam się z przeszłości i ona już nie nachodzi na teraźniejszość. Kiedy czytałam historię p. Michała, odbierałam ją jako nadal tkwiącą urazę i żal. Bardzo mnie to przytłaczało, to permanentne powracanie do roli ojca a raczej jego braku w dzieciństwie autora. Ciągle i ciągle. Dziwnie się też czułam czytając wypowiadane na głos urazy do poszczególnych osób z przestrzeni aktorskiego świata. Opowiadane na głos historie o zdradach? Nie do końca widzę w tym sens i dla mnie osobiście było to niesmaczne. I na koniec takie moje pytania, które nasuwały mi się z każdą kolejną kartką. Człowiek, który jako dziecko doznał tak wiele krzywd emocjonalnych od ojca...

skalorek | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Książka bardzo szczera, jak dla mnie aż nadto. Wiem, że pisana z myślą o tym, aby pomóc ludziom, którzy mieli podobne problemy. Ale wg mnie publiczne rozprawianie się np. z autokratycznymi reżyserami jest dosyć niefajne. Mimo wszystko warto przeczytać choćby dlatego aby zobaczyć jak wygląda "backstage" przedstawień teatralnych czy produkcji filmowych.

keybe | 2019-02-21

"Po co mi ta książka? Taki prezent na czterdziestkę? To nie jest żadne podsumowanie, chciałem zamknąć w ten sposób pewien etap w swoim życiu i już do tego nie wracać, a poza tym pokazać, że każdy z nas może mieć pod górkę i walczyć z demonami" - powiedział Michał na spotkaniu autorskim w Zagłębiowskiej Mediatece. Dziś słów kilka o książce "Wybrałem życie". To bardzo poruszająca rozmowa aktora Michała Czerneckiego z Moniką Sobień. To czasem sentymentalna a czasem brutalna opowieść o życiu chłopaka z Sosnowca, który mimo swoich słabości, wybiera życie i realizuje marzenia. A łatwo nie było... Dzieciństwo Michała Czerneckiego to nie różowa bajka, często walczył ze sobą, nie omijały go konflikty rodzinne. Jak mówi sam Michał, okazało się, że w jego opowieści przeglądają się czytelnicy, a wielu z nich utożsamia się z jego historią. Ta rozmowa jest też o męskiej przyjaźni, pieniądzach, sukcesie i dzieciach. Nie jest laurką, wręcz odwrotnie - praca nad sobą to proces ciągły, a kryzysy...

MarcinŁ | 2019-03-18
Przeczytana: 18 marca 2019

"Rzadko oglądam seriale obyczajowe, a już szczególnie te polskiej produkcji. Zapewne dlatego Michała Czerneckiego kojarzę z takich tytułów jak „Londyńczycy”, z tych wcześniejszych to na pewno też z „Wojny polsko-ruskiej”. Dziś 40-letni aktor jest na topie, można go oglądać w „Leśniczówce”, „Diagnozie”, „Wojennych dziewczynach”. Ja widziałem go w tym ostatnim serialu oraz w „Znakach”, a czeka na mnie jeszcze „Ślepnąc od świateł”.

Ostatni dobry czas aktora przysłużył się do powstania książki „Wybrałem życie” – szczerej rozmowy Czerneckiego z Moniką Sobień, która jest bardzo dobrą pozycją z gatunku literatury faktu. Interesującą z tego względu, że aktor to zawód, w którym obserwujemy danego człowieka grającego jakąś rolę. W związku z tym ciężko o poznanie jego prawdziwej twarzy. Wywiad wydany nakładem wydawnictwa Pascal odziera głównego bohatera z licznych masek i pokazuje nam go takiego jakim jest, i takiego jakim był w przeszłości".

Całość na...

Olga | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Mam mieszane uczucia. Historia, jakich wiele pośród nas... Trudne dzieciństwo w latach 80 i 90-tych dotknęło wielu. Jeśli stworzenie tej książki przyniosło głównemu bohaterowi ulgę, to dobrze. Może to odpowiednia forma terapii? Sama nie wiem...

Czyta się szybko, podglądanie aktorskiej "kuchni" bywało ciekawe, w wielu kwestiach światopoglądowych zgadzam się z panem Michałem, ale... Mam nieodparte wrażenie, że za dużo wywleczono tu na wierzch. Ciekawi mnie, jak książkę tę przyjęła żona, albo jak kiedyś odbiorą ją synowie. Trochę się tym martwię.

Daga | 2019-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Autor szczerze i bez ogródek opisuje swoje życiowe doświadczenia. Poznajemy fajnego faceta, normalnego który bez nadęcia przekazuje prawdę o samym sobie.

ghalena | 2018-11-30
Przeczytana: 14 listopada 2018

książką się delektowałam, bardzo podobała mi się szczerość z jaką autor odpowiadał na pytania. naprawdę polecam.