Wybrałem życie

Okładka książki Wybrałem życie Michał Czernecki, Monika Sobień-Górska
Okładka książki Wybrałem życie
Michał CzerneckiMonika Sobień-Górska Wydawnictwo: Pascal biografia, autobiografia, pamiętnik
Pascal
2018-09-19
2018-09-19
Michał Czernecki aktor życie depresja samobójstwo biografia wywiad rozmowa film teatr kryzys

W rzeczywistości nie wszystko jest takie kolorowe, jakie wydaje się w telewizji. Rozmowa wciągająca, trudna, sprawiająca wrażenie bycia rozliczeniem z przeszłością. Brawa za odwagę i ostateczną formę upublicznienia swoich wspomnień.

Szczera i prawdziwa do bólu. Polecam.

Szczera i prawdziwa do bólu. Polecam.

Opowieść o życiu aktora, szczera, czasami do bólu, otwarta, bez słodzenia i wybielania. Analiza relacji rodzinnych, miłości ojcowskiej, depresji, ale i warsztatu aktorskiego. Jestem pod wielkim wrażeniem!

Książka mnie bardzo zaskoczyła. Znam Pana Michała z filmów, seriali czy Kabaretów lecz nigdy bym nie spodziewał się, że ma taką "smutna duszę". Książka szczera do bólu, czasem przynudzająca opowieściami "warsztatu teatru".
Ale wszystko bardziej na plus niż na minus. Warto przeczytać i zobaczyć że Ci ludzie z niebieskiego ekranu potrafią czuć, płakać, bać się. Są tacy jak każdy inny szary obywatel.

Szczerość i odwaga. Pozytywne zaskoczenie. Książka która daje wsparcie i nadzieję.

Trudno ocenić rzetelnie tę książkę. Było nie było to historia życia Michała Czerneckiego przedstawiona w formie wywiadu. Ocenianie książki, byłoby oceną jego życia. A to raczej robota Pana Boga i Sądu Ostatecznego. WIelki szacunek ża dowagę i mówienie wprost o bardzo trudnych sprawach. Książka jest miejscami wręcz intymna, ale ja traktuję ją trochę jak terapię, która wymaga przelania na papier swoich doświadczeńļ i uczuć, aby samemu nabrać dystansu do tego co minęło.....

Tę książkę jakoś trudno ocenić w tej skali: czy jest dobra, zła, rewelacyjna, czy słaba. Jest bardzo osobista. Nie jest też łatwa. Ale i jemu i zapewne wielu osobom okazała się potrzebna. Aby rozliczyć się z tym, co było, pogodzić się ze sobą i iść dalej spełniać się.

Zgadzam się z tezą autorką przede mną, to jest książka o aktorze, większa część do wątek aktorski. A spodziewałam się, że zobaczę wątek człowieka walczącego z depresją, który walczy o życie. Jestem zawiedziona, uważam, że można było zrobić to lepiej, dotknąć tematu depresji. Mam wrażenie, że ta książka jest napisana pod i dla autora niż dla czytelnika. A szkoda, bo cenie Pana Michała!

Zdecydowałam się na tę książkę, ponieważ od jakieś czasu ciekawi mnie temat depresji/psychologii. Myślę jednak, że ta pozycja bardziej przypadnie do gustu osobom zainteresowanym aktorstwem.

Są biografię po które sięgam bez zastanowienia i są takie, które muszą poczekać na swoją kolej. Ta książka zalicza się do drugiej grupy. Dlaczego? Od początku wiedziałam, że nie będę miała do czynienia z prostą w odbiorze, lekką autobiografią tylko czymś zupełnie innym.
Wybrałem życie - tytuł obok którego nie można przejść obojętnie. Przynajmniej ja nie mogłam. Ten kto stawał kiedykolwiek przed podobnym dylematem wie, co mam na myśli. Cieszę się, że sięgnęłam po tę lekturę dokładnie w tym momencie. Potrzebowałam silnego zderzenia, mocnego uderzenia i spojrzenia na swoje życie. Rozmowa Pana Michała z Panią Moniką to nie byle jaki dialog. Padają w niej tak samo mocne pytania jak i odpowiedzi. I to mi się podoba. Już dość mam biografii, które niczego nie wnoszą do życia poza szumem medialnym. Bo albo ktoś w danej chwili się czai, bądź sypie nazwiskami z rękawa by książka lepiej się sprzedawała. Tym razem postawiono na szczerości i mądrość. Nie palę się do oceniana takich publikacji, ale chcąc nie chcąc muszę dać wam znać, że warto zapoznać się z życiorysem tego pana. Nawet jeżeli nie jesteście jego wielkimi fanami. Zawsze może się to zmienić. Ode mnie 10/10.