Mr Tompkins in paperback
838666939X
Jakub

Gregore Gamow, wybitny fizyk, współtwórca teorii Wielkiego Wybuchu, dokonał rzeczy, wydawałoby się, niemożliwej: w sposób zrozumiały dla laika przedstawił idee leżące u podstaw teorii względności Einsteina i mechaniki kwantowej. Stworzył w tym celu postać sympatycznego pana Tompkinsa, urzędnika bankowego, którego śmiertelnie nudzą uczone wykłady. Ale zasypiając na nich, pan Tompkins zaczyna przeżywać we śnie niezwykłe przygody: wędruje po zaczarowanych światach, poluje na kwantowego tygrysa, ma kłopoty z Demonem Maxwella, a nawet spotyka wybitnych kosmologów w roli diw operowych. W taki oto sposób poznaje- niejako na własnej skórze- najważniejsze zasady fizyki współczesnej.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1995

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1995

Bożena | 2017-10-10
Przeczytana: 09 października 2017

Świetna książka. Oczywiście, co nieco się w fizyce zmieniło od tego czasu, ale sposobu opowiadania o trudnych rzeczach naprawdę można Georgeowi Gamowowi pozazdrościć. Dopiero po ukończeniu książki dowiedziałam się, że jest jej nowe opracowanie wydane przez Centrum Kopernika. Nosi tytuł "Nowy świat Pana Tompkinsa", a uwspółcześnił ją Rusell Stannard. Jeśli wpadnie mi w ręce na pewno porównam.

agatka_the_witch | 2011-07-30
Przeczytana: 15 lipca 2011

Pomysl na ksiazke bardzo fajny i gratuluje tez autorowi, skad inad genialnemu fizykowi, talentu do wymyslania opowiadan. Chociaz ksiazka nie zawsze wszysko dokladnie tlumaczy to mozna to zrozumiec - w koncu pokazuje bardzo trudne tematy w bardzo duzym uproszczeniu.

Wydanie ktore ja mam jest z 1995 roku, nie wiem byc moze sa jakies nowsze, ale brakowalo mi troche przypisow aktualizujacych tresc, odnoszacych sie do najnowszych odkryc w danym zakresie.

Ksiazke polecam, ale warto czytac ja z Wikipedia w tle :)

Jędrzej Sadłoń | 2013-03-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2013

Kolejna (a raczej jedna z pierwszych, jak mniemam ;) próba wyjasnienia, przedstawienia zjawisk makroświata i mikroświata. skrzyżowanie Alicji w Wonderlandzie i lekcji fizyki -to się Gamowowi udało :-) |Polecam, choć forma "dla dzieci" może być myląca ;-)

uchawi | 2013-12-28

Czytałam wieki temu, ale przygoda niezapomniana ;) Muszę zdobyć dla dzieci

Funnycat | 2013-01-28
Przeczytana: 1975 rok

Czytałem tę książkę baaardzo dawno, jeszcze w latach 70-tych. Wówczas była dla mnie rewelacją, dzisiaj... nie wiem jak wypadłaby w starciu z obecnym stanem wiedzy. Chętnie sięgnąłbym po nią jeszcze raz :)

Iga Wójtowicz | 2012-07-03

gdzie mogę kupic tą książkę???

Justyna515 | 2018-01-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam