Einstein dla początkujących

Okładka książki Einstein dla początkujących Joseph Schwartz
Okładka książki Einstein dla początkujących
Joseph Schwartz Wydawnictwo: ALFA nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Einstein for Beginners
ALFA
1988-01-01
1988-01-01
83-7001-079-2
Andrzej Reiche
Einstein teoria względności fizyka matematyka

Przeczytać, w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Teoria względności jest trudna. Nie należy mieć co do tego złudzeń. Sytuacji dodatkowo nie ułatwia fakt, iż są 2 teorie względności. Ludzie, którzy już za pierwszym razem je zrozumieją, powinni założyć elitarne stowarzyszenie wzorem Mensy. Pewna część ludzkości nigdy ich nie zrozumie i nie powinno to być źródłem wstydu. W życiu codziennym teoria względności jest mniej przydatna niż szóste koło u wozu (piąte się przydaje).

Znakomita konwencja książki i do końca 20. wieku najprzystępniejsza pozycja w temacie (a i tak w latach 1988-1990 3 razy przeczytałem ten komix, zanim doznałem olśnienia i dosłownie było to niczym kulka u Pomysłowego Dobromira). A jeśli ktoś mimo wszystko nie pojmie o co w tym wszystkich chodzi, to i tak są o wiele lepsze powody potencjalnych komplexów niż niezrozumienie idei Einsteina.

P.S.: Powszechna Księgarnia Wysyłkowa Przedsiębiorstwo Państwowe, Klub Książki Dziecięcej "Bratek" 1988, cena 450,- koszt przesyłki i opakownia 115,- koszty pobrania 60,- [takie były realia w roku 1988].

Przeczytać, w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Zgrabny i lekko napisany komiks, choć w drugiej połowie pojawia się trochę wzorów i trzeba nieco pozmóżdżać. Szybkie wprowadzenie w klimat epoki, poglądy Einsteina (głównie naukowe, ale też społeczne) i jego tok myślenia. Świetny styl graficzny. Bardzo polecam.

Ciekawa książka. W sposób przystępny pokazuje historię Einsteina od dzieciaka, co i kto na niego wpłynął, jacy uczeni mieli wpływ na ostateczną wersję jego teorii. Dużo rzeczy zrozumiałam, ale nadal wiele jest dla mnie skomplikowanych, szczególnie gdy wchodzą dosyć bogate wzory. Ale fajna sprawa przeczytać coś takiego. Daje namiastkę wiedzy z fizyki o jednej z ważniejszych teorii w niej. Komiksowa wersja tego sprawiła, że szybko i przyjemnie się czyta. Pewnie nie sięgnęłabym po książkę czysto naukową o tej tematyce.

Wspaniała książka dla tych, którzy lubią pobawić się w spekulacje: co by było, gdyby... Napisane z polotem i wielkim humorem. Potrafi zachęcić do nauki przedmiotów ścisłych, a jednocześnie obnaża skostniały system edukacji, ukazując, jak porywające i fascynujące mogłyby być zajęcia z przedmiotów ścisłych.

Ta książka, to dla mnie powrót po latach. Napisana w setną rocznicę urodzin ikony nauki naszych czasów, Alberta Einsteina. Generalnie nie czytuję komiksów. W dzieciństwie oczywiście były klasyczne pozycje dla dzieci. To jest jednak komiksowa historia życia i przede wszystkim wkładu Einsteina w rozwój fizyki.
Według mnie prościej się nie da. Przy tym to fantastyczna zabawa. Skojarzenia autorów świetne. Rysunki inteligentne i pełne ciekawych konotacji. Całość można przeczytać w mniej niż dwie godziny. Poza frajdą, tak przy okazji, dowiadujemy się, co tak ważnego udało się geniuszowi wykazać. Pierwsza połowa to przygotowanie gruntu pod pojawienie się Alberta. Poznajemy kilka faktów z jego dzieciństwa, ale przede wszystkim dostajemy panoramę odkryć związanych z elektrycznością i magnetyzmem.
Spotykamy wszystkich ważnych bohaterów tego okresu (Oersteda, Faradaya, Ampere, Maxwella, Helmholtza). Rysunki układów eksperymentalnych są wiernie oddaniem tych faktycznych. Część rysunków to czyste fikcje, ale świetnie się je ogląda i czytelnik nie będzie miał kłopotu z umownością zabiegu.
Metodologicznie świetnie pokazali autorzy wprowadzenie pojęcia 'sił pola elektromagnetycznego' przez Faradaya (str. 59) i dyskusje ich rozchodzenia się jako fal. Dostajemy wyjaśnienie, co to eter i dlaczego szybko okazał się być pojęciem zbędnym (str. 64-65).

W drugiej części książki objawia się nam w całej krasie genialny Einstein ze swoimi rewolucyjnymi koncepcjami. Uważam, że najlepiej analizować drogę dojścia Einsteina do rewolucyjnych wniosków, analizując jego eksperymenty myślowe (gedankenexperiment). W "Einstein dla początkujących" to właśnie one budują zrozumienie u czytelnika. Przykładowo, kto się zastanawiał, co byśmy zobaczyli w lustrze trzymanym przed sobą podczas podróży z prędkością światła? Einstein zadał sobie to pytanie. Tu dostajemy odpowiedź i rysunki samego Einsteina pędzącego w przestworzach (str. 71,96). Inny eksperyment, obrazujący względność jednoczesności, to wagoniki pociągu i ich obserwacja z peronu oraz z wnętrza (str. 107-111). Samo zjawisko, choć brzmi groźnie i jest istotne w koncepcji teorii względności, podane zostało tak, że każdy dardę zrozumieć! Zapewniam.

Jeżeli jest mowa o składaniu prędkości, to mamy rysunek kuli armatniej i jej tor lotu. Jeśli autorzy odwołują się do Newtona, to sam Izaak się pojawia z jabłkiem na głowie i broni własnych poglądów. Generalnie wszystko jest na miejscu. Forma adekwatna, treść błyskotliwa i absolutnie oddająca naukowe podejście. Kilkakrotnie pojawiają się ramki z bardziej formalnymi tekstami, które porządkują wszystko (na przykład na str. 79 jest opis skończoności prędkości światła). W pewnym momencie pada zdanie, że prędkość światła jest nieprzekraczalna. Od razu dostajemy rysunek amerykańskiego wojennego inwalidy na wózku z cygarem miedzy zębami, który stwierdza, że Amerykanie i z tą bariera sobie poradzą (to jeden z moich ulubionych rysunków)! Takich szerokich aluzji, odniesień, ciekawych zestawień jest mnóstwo. Jeśli jest przygotowanie do kilku relacji liczbowych w końcu książki, to na kilka stron przenosimy się w historię liczb (str. 119-130) . Poznajemy Babilończyków, Greków i Hindusów.

Pierwszy wzór pojawia się dopiero na stronie 105 (niegroźna definicja prędkości). Kolejny, to właściwie pełna algebraiczna postać szczególnej teorii względności, czyli wzory Lorentza (str. 135). Wzór to niegroźny, o ogromnych możliwościach. Pozwala bowiem wykazać, czemu podróżując z dużą prędkością człowiek starzeje się wolniej (nie do końca, ale to już inna historia) i czemu obserwowane obiekty, poruszające się szybko wydają się być krótsze.
Pojawia się na końcu książki kilka innych wzorów, które na bieżąco komentują małe anonimowe postaci, na przykład słowami: "Wzór? Brrr!". Zapewne dla otuchy nieprzyzwyczajonym do matematyki czytelnikom. Wyprowadzenie transformacji czasu, jako szczególnego przypadku wzoru Lorentza, na stronie 140 zaczyna się tak:

"NIE ZAŁAMUJ SIĘ NERWOWO. (tekst wypowiada postać z butem na miejscu głowy)
a) posuwaj sie powoli
b) używaj ołówka i papieru
c) dobierz sobie towarzystwo!"

Książka świetna. Ostatnie 40 stron to 'crem de la crem', który warto zrozumieć. Jak się to uda, to można siebie zwać człowiekiem, który zrozumiał zasady szczególnej teorii względności Einsteina. A to dużo!
Nic lepszego, dla osób poznających 'od zera' teorię Einsteina, na polskim rynku księgarskim nie widziałem.

Według mnie prościej się nie da. Przy tym to fantastyczna zabawa....

Książka ta pomimo lekkiej formy, dużej ilości ilustracji i małego nagromadzenia tekstu, nie jest zbyt przystępna w odbiorze. Jak dla mnie, to nic ona nie wyjaśnia, ani nic nie tłumaczy. Podaje jedynie parę informacji, które rzekomo w prosty sposób tłumaczą, dlaczego E=mc2.

Jeśli już autor decyduje się na taką formę książki, to powinien umieć zainteresować czytelnika. Ja natomiast podczas czytania byłam niewymownie znudzona i cieszyłam się z niewielkiej ilości stron i tego, że dzięki licznym ilustracjom udało mi się tę książkę tak szybko skończyć.

Tytułem wstępu: Einstein jest moim idolem. Tak po prostu, za całokształt twórczości.

W związku z tym faktem bardzo chętnie sięgnęłam, po tą dość nietypową biografię uczonego.
Całość przedstawiona jest w formie komiksu przedstawiającego nie tylko Einsteina i jego dokonania, ale także sytuację na świecie w czasie jego dzieciństwa, czy minisylwetki naukowców, którzy poniekąd mieli wpływ na wyniki uzyskane przez Einsteina.

Książkę czyta się bardzo szybko. Dodatkowym plusem jest świetna oprawa graficzna od okładki, przez komiksowe wstawki, po portrety przedstawionych naukowców.

Gorąco polecam.

Może jestem głąbem ale nie rozumiem ani jednego słowa. Jednak nie każdy możne zglebić tajemnicę kosmosu!
Książka Komiks bardzo dobrze napisana jednak bez zaplecza minimalnego nawet nie wiele pojmiemy z teorii. A kto by pomyślał mamy już kwarki teorię strun czarne dziury i inne! A ja się znów zabieram do tej jednej książki i znów i znów...
Powiem tak. Za każdym razem uśmiecham się kiedy po kolejnej lekturze wiem co raz więcej i tylko dlatego tak myślę bo ostaniu skończyłem na poprzedniej stronie a dziś jestem stronę dalej ;)

Powiem tak. Za każdym razem...

Właściwie to komix, biografia i książka popularnonaukowa w jednym. Taka forma naprawdę wciąga i potrafi wiele wyjaśnić w kwestiach teoretycznych i metodycznych nauki. Polecam gorąco.

2085

Śmiesznie o poważnych teoriach.

Śmiesznie o poważnych teoriach.

• Naukowe
  • Fizyka i astronomia