Einstein dla początkujących

Wydawnictwo: ALFA
Einstein for Beginners
83-7001-079-2
asia

W zupełnie nietypowej formie, niemal komiksu autorzy ukazują życie genialnego uczonego i wyjaśniają jego teorię. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką drogą zmierzała myśl Einsteina ku formule E = mc².

Carmel | 2016-10-02
Na półkach: Fizyka_1, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 października 2016

Ta książka, to dla mnie powrót po latach. Napisana w setną rocznicę urodzin ikony nauki naszych czasów, Alberta Einsteina. Generalnie nie czytuję komiksów. W dzieciństwie oczywiście były klasyczne pozycje dla dzieci. To jest jednak komiksowa historia życia i przede wszystkim wkładu Einsteina w rozwój fizyki.
Według mnie prościej się nie da. Przy tym to fantastyczna zabawa. Skojarzenia autorów świetne. Rysunki inteligentne i pełne ciekawych konotacji. Całość można przeczytać w mniej niż dwie godziny. Poza frajdą, tak przy okazji, dowiadujemy się, co tak ważnego udało się geniuszowi wykazać. Pierwsza połowa to przygotowanie gruntu pod pojawienie się Alberta. Poznajemy kilka faktów z jego dzieciństwa, ale przede wszystkim dostajemy panoramę odkryć związanych z elektrycznością i magnetyzmem.
Spotykamy wszystkich ważnych bohaterów tego okresu (Oersteda, Faradaya, Ampere, Maxwella, Helmholtza). Rysunki układów eksperymentalnych są wiernie oddaniem tych faktycznych. Część rysunków to...

Oliwia | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Tytułem wstępu: Einstein jest moim idolem. Tak po prostu, za całokształt twórczości.

W związku z tym faktem bardzo chętnie sięgnęłam, po tą dość nietypową biografię uczonego.
Całość przedstawiona jest w formie komiksu przedstawiającego nie tylko Einsteina i jego dokonania, ale także sytuację na świecie w czasie jego dzieciństwa, czy minisylwetki naukowców, którzy poniekąd mieli wpływ na wyniki uzyskane przez Einsteina.

Książkę czyta się bardzo szybko. Dodatkowym plusem jest świetna oprawa graficzna od okładki, przez komiksowe wstawki, po portrety przedstawionych naukowców.

Gorąco polecam.

Novvyczka | 2019-03-13

Wspaniała książka dla tych, którzy lubią pobawić się w spekulacje: co by było, gdyby... Napisane z polotem i wielkim humorem. Potrafi zachęcić do nauki przedmiotów ścisłych, a jednocześnie obnaża skostniały system edukacji, ukazując, jak porywające i fascynujące mogłyby być zajęcia z przedmiotów ścisłych.

Irmidjusz | 2011-02-19

Bardzo fajna książeczka :) W przystępnej i mądrej formie przedstawia wprowadzenie w teorię względności i jej najsłynniejsze wzory dla laików (nie stroniących jednak od odrobiny matematyki...) Poza tym, pokazuje jak myśleć, zastanawiać się i dziwować Wszechświatem, aby zbliżyć się trochę do sposobu, w jaki myśli geniusz ;) Czytanie jej sprawiało mi wielką przyjemność i było fascynujące. To co najbardziej mi się podobało, to przedstawienie toku rozumowania prowadzącego do przyjęcia założeń TW i wyprowadzenia odpowiednich wzorów. Polecam wszystkim młodym i starym miłośnikom fizyki :)

Wojciech | 2016-06-28

Nareszcie zrozumiałem, dlaczego przejeżdżam mniej attometrów gdy jadę szybciej i dlaczego mój prawy nadgarstek jest młodszy od lewego. Ilustracje genialne - tam, gdzie nie pomogły mi zrozumieć, pozwoliły przynajmniej się nie załamać. Książka rozbudza ciekawość i doskonale nadaje się dla początkujących. Przecież nie musisz rozumieć z niej wszystkiego, żeby stać się choć odrobinę mądrzejszym. Zresztą: im więcej z niej zrozumiesz, tym głupszy będziesz. Wszak zachodzi dodatnia korelacja między poziomem wiedzy a świadomością własnej głupoty.

Hmm | 2013-09-25

Właściwie to komix, biografia i książka popularnonaukowa w jednym. Taka forma naprawdę wciąga i potrafi wiele wyjaśnić w kwestiach teoretycznych i metodycznych nauki. Polecam gorąco.

introdukcja | 2015-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2015

Książka ta pomimo lekkiej formy, dużej ilości ilustracji i małego nagromadzenia tekstu, nie jest zbyt przystępna w odbiorze. Jak dla mnie, to nic ona nie wyjaśnia, ani nic nie tłumaczy. Podaje jedynie parę informacji, które rzekomo w prosty sposób tłumaczą, dlaczego E=mc2.

Jeśli już autor decyduje się na taką formę książki, to powinien umieć zainteresować czytelnika. Ja natomiast podczas czytania byłam niewymownie znudzona i cieszyłam się z niewielkiej ilości stron i tego, że dzięki licznym ilustracjom udało mi się tę książkę tak szybko skończyć.

elsauria | 2014-01-03

Może jestem głąbem ale nie rozumiem ani jednego słowa. Jednak nie każdy możne zglebić tajemnicę kosmosu!
Książka Komiks bardzo dobrze napisana jednak bez zaplecza minimalnego nawet nie wiele pojmiemy z teorii. A kto by pomyślał mamy już kwarki teorię strun czarne dziury i inne! A ja się znów zabieram do tej jednej książki i znów i znów...
Powiem tak. Za każdym razem uśmiecham się kiedy po kolejnej lekturze wiem co raz więcej i tylko dlatego tak myślę bo ostaniu skończyłem na poprzedniej stronie a dziś jestem stronę dalej ;)

Teoria Względności nalezy tak samo do nauk humanistycznych jak i do nauk ścisłych. Cały czas jest wyzwaniem dla tych sztucznych, bezrefleksyjnych podziałów , które rządzą umysłami ludzi, odkąd uznano, że ideał edukacji, to dążenie do specjalizacji. Brrr..tfu!

Rege | 2014-12-29

Śmiesznie o poważnych teoriach.