Kraina snów

Okładka książki Kraina snów Maria Paszyńska Patronat LC
Okładka książki Kraina snów
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Owoc granatu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
historyczna orientalistyka Iran literatura polska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

O dziewczynach, których dusze zostały uwięzione na granicy światów

5760 659 425

Trochę przekoloryzowana historia, momentami jak naiwna bajka pisana przez dziewczynkę. To jednak kwestia kilku pojedynczych wątków i mimo tego czyta się bardzo dobrze. Sceneria Iranu stanowi o wyjątkowości tej powieści i w tym wypadku bajkowy rys nie przeszkadza, wręcz przeciwnie.

Na półkach: , , , , , ,

Druga część podobała mi się trochę mniej. Strasznie szybko się tu wszystko działo, a nade wszystko nie przemówił do mnie wątek miłosny żadnej z sióstr. Ja rozumiem, że mogło nie być na to czasu, ale mimo wszystko...

Doskonałą,dopracowana pod każdym względem. Polecam miłośnikom literatury historycznej.

Obawiałam się tego, że drugi tom sagi, której akcja dzieje się w dalekim Teheranie okaże się nudna i infantylna, ale na szczęcie pozytywnie się rozczarowałam. O wiele lepiej czytało mi się tę część niż poprzednią.

Obie bliźniaczki Łukowskie po syberyjskiej tułaczce postanawiają zostać na Bliskim Wschodzie, gdzie starają się ułożyć sobie życie od nowa, jednak zrywają jakikolwiek kontakt ze sobą.

Stefania wychodzi za mąż za księcia Hamida, ale czy znając jej próżność, egoizm i trudny charakter można spodziewać się happy andu w stylu “żyli długo i szczęśliwie?” Przekonajcie się sami.

Z kolei Elżbieta zwana Halszką, po niedanej próbie samobójczej, z której uratował ją zakochany do nieprzytomności w niej Merhard Taheri postanawia, że odwdzięczy mu się za jego dobrość i przywiązanie, zostając jego żoną. Ale czy małżeństwo, w którym tylko jedna strona jest zaangażowana emocjonalnie, ma szansę przetrwać?
Tego dowiecie się, sięgając po książkę.

Niespodziewanie pojawi się mężczyzna, w którym obie bliźniaczki kochały się “na zabój”, czyli doktor Jędrzej Walicki. Jak się łatwo domyślić, mocno namiesza w życiu tych kobiet.

Akcja wartka, interesująca, chwilami w klimatach “Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Tym razem autorka nie wciskała ckliwych kawałków, infantylnych dialogów, wiele się tu działo. Bardzo dobrze poprowadzone wątki obyczajowe, ciekawie przedstawione tło historyczne, polityczne i turystyczne Bliskiego Wschodu. Trzeba przyznać, że drugi tom uważam za udany, co daje nadzieję, że i kolejne przyniosą mi czytelniczą satysfakcję.

Druga książka cyklu, czyta się bardzo dobrze, podobnie jak pierwszą

Druga książka cyklu, czyta się bardzo dobrze, podobnie jak pierwszą

Druga część opowieści o bliźniaczkach Łukowskich rozgrywa się w Iranie, gdzie pozostały w oczekiwaniu na powrót do ojczyzny. Lata mijają i każda z nich układa sobie życie na Bliskim Wschodzie. Sen Stefanii o bogactwie i dostatnim życiu spełnia się w momencie, gdy poznaje arabskiego księcia. Nie dane jednak jest jej z nim być do końca życia. Splotem niezwykłych okoliczności spotyka swoją miłość z młodości..
Elżbieta natomiast, po nieudanej próbie samobójczej, trafia do domu bogatej irańskiej rodziny. Zakochany w niej Mehrdad chciałby jej ofiarować wszystko, co najlepsze. Halszka nie wie jednak kim jest i czego chce. Po wszystkich traumatycznych przeżyciach na Syberii najbardziej chciałaby być niewidzialna. Nie może pogodzić się z dawnymi lękami.
Pewnego dnia dowiaduje się, że w Iranie przebywa też Jędrzej - jej jedyna prawdziwa miłość. I choć jest to jedyna osoba, która poznaje prawdę o Elżbiecie ta jednak postanawia spędzić resztę życia z kimś, kto da jej spokój szacunek.

Wspaniale napisana powieść z historią w tle. Pokazuje życie Polaków po powrocie z zsyłki na Sybir oraz gościnność ludzi Bliskiego Wschodu.
Książka tak bardzo inna od pierwszej, zimnej i dramatyczne,j części. Daje wiarę w dobroć ludzi.

Nasycone barwami i smakami orientu dalsze losy sióstr...wciągająca opowieść o tym, jak ułożyć sobie życie po wojnie...jak zapomnieć o bolesnych przeżyciach...jak na gruzach zbudować coś nowego...polecam!

Wspaniała Kraina snów. Jest w niej chyba wszystko co napędza czytelnika w wir kolejnych przygód bliźniaczek. Pełny słońca Iran, egzotyczna kuchnia, spragniona miłość, strata, ślub, dobro i zło, pałacowy przepych, przyjaźń, przypowieści znaczące tak wiele.

Druga część serii "Owoc granatu" dla mnie nie do przebrnięcia. Pewnie narażę się zwolennikom, ale nie spodziewałam się tutaj Harlequina.

Maria Paszyńska Kraina snów Zobacz więcej
Maria Paszyńska Kraina snów Zobacz więcej