Kraina snów

Okładka książki Kraina snów Maria Paszyńska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kraina snów
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Owoc granatu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Owoc granatu (tom 2)
Książnica
2018-10-03
2018-10-03
historyczna orientalistyka Iran literatura polska

O dziewczynach, których dusze zostały uwięzione na granicy światów

Szczerze mówiąc bardziej podobała mi się niż część pierwsza. Nie mogę się doczekać kolejnej!

"Kraina snów" Marii Paszyńskiej to misternie spleciona opowieść o trudnych wyborach, przetrwaniu i poszukiwaniu szczęścia w cieniu traumy. Autorka zgrabnie wplata w fabułę elementy historii Polski, wojennej tułaczki i nowego życia w egzotycznym Iranie.

Bliźniaczki Elżbieta i Stefania stanowią serce tej opowieści. Przeszły one przez piekło syberyjskiego zesłania, a teraz, wraz z Armią Andersa, dążą do odbudowy swojego życia w nowym środowisku. Maria Paszyńska z głębokim wyczuciem opisuje psychologiczne aspekty ich historii, ukazując zarówno traumę, jak i niezłomną siłę charakteru bohaterek.

Iran, ukazany w książce, staje się nie tylko tłem dla losów bliźniaczek, ale również barwnym środowiskiem, które wpływa na ich rozwój i postrzeganie świata. Autorka z umiejętnością oddaje orientalny klimat, ukazując go jako miejsce, w którym nowe nadzieje mogą zakwitnąć, a rany przeszłości mogą zacząć się zagoić.

"Kraina snów" to nie tylko opowieść o próbach odnalezienia spokoju, lecz także o potędze miłości, wierności i zwykłego człowieczeństwa. Przeplatając wątki osobiste z historią Polski tamtych lat, Paszyńska tworzy barwny obraz, który zmusza czytelnika do refleksji nad ceną wolności, przyjaźni oraz odwagi w obliczu nieprzewidywalnej przyszłości.

To pięknie napisana i poruszająca książka, której treść z pewnością pozostanie w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Autorka niewątpliwie ma talent pisarki i potrafi zaciekawić czytelnika. Wszystkie opisane wydarzenia i wybory bohaterów podyktowane są tu logiką i konsekwentnie wynikają z różnorodności charakterów, indywidualnych przeżyć i okoliczności. Nawet wątki romantyczne nie drażnią tak bardzo w obliczu tego, że oparte zostały na prawdziwych historiach.

Fikcja historyczna jest świetną i dość mało wymagającą formą zdobywania lub pogłębiania wiedzy na temat danego kraju, epoki, kultury, zestawu wartości czy postaci. ,,Kraina snów'' sprawdziła się naprawdę dobrze. Oprócz ciekawostek historyczno-kulturowych o Iranie mamy tutaj również realistyczny obraz emigracji i zawieszenia pomiędzy domami czy też światami. Polecam.

Łatwo i szybko się czyta, niby ciekawa historia, ale z drugiej strony nic szczególnego.

kontynuacja 1 części, równie dobra. Imponująca wiedza autorki na temat historii, kultury i kuchni Persji

Druga część serii ,,owoc granatu" czyli ,,Kraina Snów". Czytając pierwszą część nie spodziewałam się że część druga przeniesie nas z Tajgi do Iranu. Po traumatycznych przeżyciach siostry Elżbieta i Stefania trafiają do całkowicie innego świata niż ten, który znały do tej pory czyli do ciepłego, pełnego różnych rzeczy i zapachów Iranu, ich życie zaczyna iść w lepszym kierunku, jednak po wielu konfliktach siostry postanowiły iść swoimi drogami. Stefania wyszła za mąż za bogatek mężczyznę i zamieszkała z nim i jego rodzinom, ale jej szczęście nie trwało długo, natomiast Elżbieta nie potrafi cieszyć się życiem po tym co spotkało ją w Tajdze. Ta część była zdecydowanie inna niż jej poprzedniczka, jednak nadal mi się podobała, daję ocenę niżej ponieważ akurat w tej części dość mocno zachowanie Stefani zaczęło działać mi na nerwy, ale podobał mi się ten typowo Irański klimat, który był w tej książce.

Zupełnie nie spodziewałam się, że cała druga część sagi rozegrana będzie w Iranie, co nadało historii trochę inny klimat. Niestety, często zdarzają się zbyt długie opisy a przemyślenia bohaterek są nudne i powtarzające się. Ponadto Elżbieta i Stefania są dla mnie nudne i nijakie, brakuje im charakteru. Spodziewałam się ciekawej sagi historycznej, tymczasem druga część zdecydowanie kieruję się bardzie w stronę taniego romansu.

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

Tetralogię „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej połknęłam jednym tchem. To poruszająca saga, której akcja zaczyna się tuż przed drugą wojną światową, a kończy na początku XXI wieku.

Ostatnie lato 1939 roku nastoletnie bliźniaczki Elżbieta i Stefania spędzają u dziadków na Kresach. Piękna pogoda, czytanie książek, odwiedziny u znajomych i wreszcie pierwsze miłości… - tę sielankę zakłócają wieści o zbliżającej się wojnie, chociaż nie wszyscy chcą w to wierzyć.
Siostry, mimo iż wizualnie podobne jak dwie krople wody, różnią się charakterem. Elżbieta uwielbia towarzyszyć dziadkom w codziennych pracach, włóczyć się samotnie po okolicy i zachwycać przyrodą. Stefcia nie lubi opuszczać dworku, w którym oddaje się swoim pasjom – grze na skrzypcach, czytaniu poezji, marzeniom o sławie oraz bogatym mężu.

Życie dziewcząt zmienia się drastycznie, gdy wraz z częścią rodziny trafiają do bydlęcego wagonu, który wywiezie je na Syberię.
Radziecki łagier to piekło na ziemi, ale i sprawdzian siostrzanych uczuć. To również pierwszy, ale nie ostatni etap ich wojennej i powojennej tułaczki.

Autorka stworzyła poruszającą opowieść, która akcja rozgrywa się w różnych miejscach. Losy sióstr toczą się rozbieżnie, ale niezmiennie łączy je młodzieńcza miłość do tego samego mężczyzny oraz psychiczna trauma.
Perypetie kobiet i ich bliskich śledzi się jednym tchem, tym bardziej, że wydarzenia są nieprzewidywalne i wciąż pojawiają się nowe wątki oraz postacie.

Bardzo dobrze ukazane jest tło historyczne, co jest jedną z cech prozy Marii Paszyńskiej.
Polecam – to idealna seria na lato!

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

Stefania i Elżbieta próbują sobie ułożyć życie na nowo. Bliski Wschód - upalny, pełen nowych smaków i zapachów. I ludzi o zupełnie innej mentalności i zwyczajach niż Polacy . W tych warunkach, bliźniaczki będące na progu dorosłości, muszą zbudować swój świat na nowo. Każda z osobna, musi zmierzyć się z nową rzeczywistością, z brakiem bliskich, z powojenną traumą. Czy po tych wszystkim co przeszły mogą jeszcze być szczęśliwe? Czy potrafią?
Gorąco polecam lekturę tej tetralogii, która jest oparta na historiach Polaków, zesłanych na Syberię a później szukających wolnością przez Bliski Wschód.

Dalsze losy bliźniaczek Elżbiety i Stefani. Po traumatycznych przeżyciach na Syberii dziewczyny docierają do Iranu. Tutaj ich drogi się rozchodzą. W egzotycznym kraju każda z nich próbuje na swój sposób ułożyć sobie życie. W tej części zaostrzają się różnice między siostrami, które chociaż tak podobne zewnętrznie, w środku są zupełnie różne.

• Przeczytane 2019

Maria Paszyńska Kraina snów Zobacz więcej