Kraina snów

Okładka książki Kraina snów Maria Paszyńska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kraina snów
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Owoc granatu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O dziewczynach, których dusze zostały uwięzione na granicy światów

5774 670 450

Nie spodziewałam się, że pierwsza część będzie bardziej odnosić się do miłosnego wątku. Liczyłam na dalsze podróże. No ale cóż... moim zdaniem pierwsza część była nieco ciekawsza. Tutaj mamy ciąg dalszy historii dwóch sióstr. Odnosi się ona do ich przeżyć w sferze uczuciowej. Mam cicha nadzieję, że ten wątek w następnej części będzie inaczej przedstawiony, a akcją książki skupi się na innych aspektach.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Elżbieta i Stefania wreszcie są wolne. Są w Iranie, kraju, który przyjął je i zaofiarował pomoc, kiedy najbardziej jej potrzebowały. Mogą kontynuować swoje życie, wrócić do tego, co przerwała wojna. Ale czy tak się da? Na wygnaniu przeszły piekło i ono niestety zostanie w nich już na zawsze.

Wydaje się, że Stefania szybko odnalazła dawną siebie. Zaangażowała się w swoje nowe życie, nawiązała przyjaźnie, w końcu znalazła prawdziwą miłość. Ale coś nie daje jej być szczęśliwą. Łatwo jej tu współczuć. Mimo że dalej momentami denerwuje, ponieważ egoizm to wciąż jej drugie imię. Bardzo łatwo jest się wczuć w jej sytuację i jej wątki są w drugim tomie zdecydowanie ciekawsze. Do samego końca było napięcie. Elżbieta jest bardzo zagubiona, miota się i walczy z nałogiem i wspomnieniami. To zupełnie inny typ postaci niż jej siostra, dużo trudniej było mi ją zrozumieć.

Uwielbiam czytać, jak Maria Paszyńska opisuje kraje wschodu. Architekturę, kuchnię, zwyczaje. W jej książkach jest tyle ciekawostek, że mogłyby one konkurować z przewodnikami. Budują też niesamowitą atmosferę, miejsce bardzo mocno kontrastujące z krainą, w której toczyła się akcja pierwszego tomu.

Fabuła jest bardzo dobrze poprowadzona, kolejne etapy życia sióstr są zaskakujące i zdecydowanie nie ma nudy. Jak u jednej z nich jest spokojnie, to u drugiej nadchodzą duże zmiany. Towarzyszymy ich dorastaniu, uczeniu się życia po wygnaniu, przystosowywanie do nowego miejsca. W drugim tomie przewija się motyw starej miłości do Jędrzeja, co z jednej strony mi się podobało, bo było w związku z tym zamieszanie, a z drugiej była to postać tak antypatyczna, że już po chwili chciałam, żeby zniknął.

W "Krainie snów" nie ma wojny, jedynie we wspomnieniach. Tu akcja skręca w kierunku powieści obyczajowej i skupia się na wewnętrznych problemach bohaterek, na ich walce z przeszłością oraz budowanie nowego życia, wraz ze wszystkimi jego problemami. Bardzo mi się ta część podobała, chyba nawet bardziej niż pierwsza, bo po prostu mniej w niej było cierpienia i zła. Zdecydowanie polecam tę serię.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szczerze mówiąc bardziej podobała mi się niż część pierwsza. Nie mogę się doczekać kolejnej!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Kraina snów" Marii Paszyńskiej to misternie spleciona opowieść o trudnych wyborach, przetrwaniu i poszukiwaniu szczęścia w cieniu traumy. Autorka zgrabnie wplata w fabułę elementy historii Polski, wojennej tułaczki i nowego życia w egzotycznym Iranie.

Bliźniaczki Elżbieta i Stefania stanowią serce tej opowieści. Przeszły one przez piekło syberyjskiego zesłania, a teraz, wraz z Armią Andersa, dążą do odbudowy swojego życia w nowym środowisku. Maria Paszyńska z głębokim wyczuciem opisuje psychologiczne aspekty ich historii, ukazując zarówno traumę, jak i niezłomną siłę charakteru bohaterek.

Iran, ukazany w książce, staje się nie tylko tłem dla losów bliźniaczek, ale również barwnym środowiskiem, które wpływa na ich rozwój i postrzeganie świata. Autorka z umiejętnością oddaje orientalny klimat, ukazując go jako miejsce, w którym nowe nadzieje mogą zakwitnąć, a rany przeszłości mogą zacząć się zagoić.

"Kraina snów" to nie tylko opowieść o próbach odnalezienia spokoju, lecz także o potędze miłości, wierności i zwykłego człowieczeństwa. Przeplatając wątki osobiste z historią Polski tamtych lat, Paszyńska tworzy barwny obraz, który zmusza czytelnika do refleksji nad ceną wolności, przyjaźni oraz odwagi w obliczu nieprzewidywalnej przyszłości.

To pięknie napisana i poruszająca książka, której treść z pewnością pozostanie w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Autorka niewątpliwie ma talent pisarki i potrafi zaciekawić czytelnika. Wszystkie opisane wydarzenia i wybory bohaterów podyktowane są tu logiką i konsekwentnie wynikają z różnorodności charakterów, indywidualnych przeżyć i okoliczności. Nawet wątki romantyczne nie drażnią tak bardzo w obliczu tego, że oparte zostały na prawdziwych historiach.

Fikcja historyczna jest świetną i dość mało wymagającą formą zdobywania lub pogłębiania wiedzy na temat danego kraju, epoki, kultury, zestawu wartości czy postaci. ,,Kraina snów'' sprawdziła się naprawdę dobrze. Oprócz ciekawostek historyczno-kulturowych o Iranie mamy tutaj również realistyczny obraz emigracji i zawieszenia pomiędzy domami czy też światami. Polecam.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Łatwo i szybko się czyta, niby ciekawa historia, ale z drugiej strony nic szczególnego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

kontynuacja 1 części, równie dobra. Imponująca wiedza autorki na temat historii, kultury i kuchni Persji

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Druga część serii ,,owoc granatu" czyli ,,Kraina Snów". Czytając pierwszą część nie spodziewałam się że część druga przeniesie nas z Tajgi do Iranu. Po traumatycznych przeżyciach siostry Elżbieta i Stefania trafiają do całkowicie innego świata niż ten, który znały do tej pory czyli do ciepłego, pełnego różnych rzeczy i zapachów Iranu, ich życie zaczyna iść w lepszym kierunku, jednak po wielu konfliktach siostry postanowiły iść swoimi drogami. Stefania wyszła za mąż za bogatek mężczyznę i zamieszkała z nim i jego rodzinom, ale jej szczęście nie trwało długo, natomiast Elżbieta nie potrafi cieszyć się życiem po tym co spotkało ją w Tajdze. Ta część była zdecydowanie inna niż jej poprzedniczka, jednak nadal mi się podobała, daję ocenę niżej ponieważ akurat w tej części dość mocno zachowanie Stefani zaczęło działać mi na nerwy, ale podobał mi się ten typowo Irański klimat, który był w tej książce.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zupełnie nie spodziewałam się, że cała druga część sagi rozegrana będzie w Iranie, co nadało historii trochę inny klimat. Niestety, często zdarzają się zbyt długie opisy a przemyślenia bohaterek są nudne i powtarzające się. Ponadto Elżbieta i Stefania są dla mnie nudne i nijakie, brakuje im charakteru. Spodziewałam się ciekawej sagi historycznej, tymczasem druga część zdecydowanie kieruję się bardzie w stronę taniego romansu.

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

Tetralogię „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej połknęłam jednym tchem. To poruszająca saga, której akcja zaczyna się tuż przed drugą wojną światową, a kończy na początku XXI wieku.

Ostatnie lato 1939 roku nastoletnie bliźniaczki Elżbieta i Stefania spędzają u dziadków na Kresach. Piękna pogoda, czytanie książek, odwiedziny u znajomych i wreszcie pierwsze miłości… - tę sielankę zakłócają wieści o zbliżającej się wojnie, chociaż nie wszyscy chcą w to wierzyć.
Siostry, mimo iż wizualnie podobne jak dwie krople wody, różnią się charakterem. Elżbieta uwielbia towarzyszyć dziadkom w codziennych pracach, włóczyć się samotnie po okolicy i zachwycać przyrodą. Stefcia nie lubi opuszczać dworku, w którym oddaje się swoim pasjom – grze na skrzypcach, czytaniu poezji, marzeniom o sławie oraz bogatym mężu.

Życie dziewcząt zmienia się drastycznie, gdy wraz z częścią rodziny trafiają do bydlęcego wagonu, który wywiezie je na Syberię.
Radziecki łagier to piekło na ziemi, ale i sprawdzian siostrzanych uczuć. To również pierwszy, ale nie ostatni etap ich wojennej i powojennej tułaczki.

Autorka stworzyła poruszającą opowieść, która akcja rozgrywa się w różnych miejscach. Losy sióstr toczą się rozbieżnie, ale niezmiennie łączy je młodzieńcza miłość do tego samego mężczyzny oraz psychiczna trauma.
Perypetie kobiet i ich bliskich śledzi się jednym tchem, tym bardziej, że wydarzenia są nieprzewidywalne i wciąż pojawiają się nowe wątki oraz postacie.

Bardzo dobrze ukazane jest tło historyczne, co jest jedną z cech prozy Marii Paszyńskiej.
Polecam – to idealna seria na lato!

OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI

1 198