Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

Okładka książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej
Joanna Ostrowska Wydawnictwo: Marginesy historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365973733
Tagi:
literatura polska literatura faktu historia przemoc seksualna II wojna światowa gwałt naziści ofiary
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fabularie nr 3 (30) / 2022 Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Victor Ficnerski, Iga Kowalska, Justyna Kowalska-Leder, Michał P. Lipka, Marcin Mielcarek, Joanna Ostrowska, Maciej Płaza, Zofia Posmysz, Redakcja magazynu Fabularie, Krzysztof Rewiuk, Justyna Sobolewska, Emilia Walczak, Miłosz Waligórski, Andrzej Woźniak, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Fabularie nr 3... Wiktoria Bieżuńska,...
Okładka książki Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu Joanna Ostrowska, Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Lutz van Dijk
Ocena 6,3
Auschwitz. Pam... Joanna Ostrowska, J...
Okładka książki Teksty Drugie nr 3 / 2020 Kamila Budrowska, Sławomir Buryła, Barbara Czarnecka, Agnieszka Dauksza, Maria Kobielska, Karolina Koprowska, Tomasz Łysak, Alina Molisak, Arkadiusz Morawiec, Jakub Muchowski, Joanna Ostrowska, Redakcja pisma Teksty Drugie, Roma Sendyka, Tomasz Tomasik, Marta Tomczok, Piotr Weiser
Ocena 7,7
Teksty Drugie ... Kamila Budrowska, S...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kiedy milczenie staje się receptą na niechcianą prawdę



267 0 108

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
327 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
292
60

Na półkach: ,

Książka podoktorska Joanny Ostrowskiej Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej to bardzo rzetelny i zdyscyplinowany wywód, jak przystało na tekst utrzymany w poetyce naukowej z przypisami i obszerną bibliografią. Autorka przeprowadziła skrupulatne kwerendy archiwalne i zrekonstruowała dotychczasowy stan badań nad prostytucją i seksualną przemocą w trakcie drugowojennej gehenny. Ostrowskiej przyszło się zmagać z bardzo trudną i delikatną materią z uwagi na obrany temat, który po dziś dzień budzi etyczne kontrowersje. Milczą źródła, milczą ostatni świadkowie wydarzeń, milczenie paraliżuje też usta rodzinom ofiarom. Toteż z uwagi na niedostatek dokumentów nie lada sztuką i wyzwaniem okazała się próba snucia opowieści w oparciu o strzępki zachowanych materiałów źródłowych.

Autorka w swojej rozprawie przyjęła perspektywę herstoryczną, a więc taką, która wydobywa na światło dzienne szczątkowe świadectwa kobiet zmuszanych do pracy w domach publicznych dla nazistowskich notabli i oficerów SS, żołnierzy Wehrmachtu lub robotników przymusowych. Zorganizowana prostytucja była jednym z przejawów hitlerowskiej obsesji na punkcie czystości rasy, kontroli niechcianych urodzeń i strachu przed szerzeniem się chorób wenerycznych. Korzystanie z usług stale poddawanym badaniom lekarskich prostytutek miało stanowić gratyfikację za służbę i pracę na rzecz III Rzeszy. Wykorzystywane kobiety nie otrzymywały żadnego wynagrodzenia. Przypadły im jednak w udziale lepsze racje żywnościowe, garderoba i warunki mieszkaniowe.

Po wojnie te traumatyczne przeżycia kobiet zostały albo wyparte z pamięci jednostkowej albo stabuizowane w obawie przed społecznym ostracyzmem. Kobietom zmuszanym do świadczenia usług seksualnych nie przysługiwało bowiem miano ofiary, bo propagandowa retoryka akcentowała, że ich wybór był dobrowolny. Jednak Ostrowska z całą stanowczością podkreśla, że prostytutkami nie były tylko kobiety, które w przed wojną zawodowo trudniły się nierządem, ale też przypadkowe kobiety z ulicznych łapanek i przymierające głodem więźniarki z obozów koncentracyjnych. Cielesne spółkowanie z wrogiem, niezależnie od realnych okoliczności, w jakich do doszło aktu seksualnego, podlegało surowej ocenie moralnej i wymierzaniu sprawiedliwości na własną rękę. Próby sądzenia człowieka według uczynków, których dopuścił się w nieludzkich warunkach, jak uczy nas literatura czasu i wojny i okupacji, są nieuprawnione pod kątem etyki, ale co innego literatura, a co innego społeczeństwo potępiające antypatriotyczne postawy.

Przytaczane przez autorkę relacje są uzupełnianie o logicznie nasuwające się hipotezy, a czasami parafrazowane w celu uświadomienia odbiorcy, jakie szokujące treści kryją się między wersami biurokratycznego żargonu. Ostrowska posługuje się faktami historycznymi i poddaje je swobodnej interpretacji. Walorem jej pracy jest nie tylko zawartość merytoryczna, ale też wyważony i rzeczowy styl narracji humanistycznej. Język powściągliwy i lapidarny sprawia, że próżno szukać w tym tekście fragmentów epatujących drastycznością czy wulgarnością wbrew czytelniczym oczekiwaniom, które mógłby opacznie sprowokować temat pracy. W tym wypadku liczby i daty silniej niż słowa przemawiają do wyobraźni czytelnika.

Książka podoktorska Joanny Ostrowskiej Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej to bardzo rzetelny i zdyscyplinowany wywód, jak przystało na tekst utrzymany w poetyce naukowej z przypisami i obszerną bibliografią. Autorka przeprowadziła skrupulatne kwerendy archiwalne i zrekonstruowała dotychczasowy stan badań nad prostytucją i seksualną przemocą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    903
  • Przeczytane
    418
  • Posiadam
    124
  • Teraz czytam
    25
  • 2018
    23
  • Historia
    22
  • 2019
    22
  • Chcę w prezencie
    10
  • E-book
    9
  • Literatura faktu
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne