Czekoladki dla prezesa

satyra
Noir sur Blanc
2018-01-01
2018-01-01
satyra mrożek ebook noir sur blanc

Chyba muszę udać się do specjalisty na jakieś konsultacje, wbrew opiniom nie podobało mi się wcale, więc terapia niezbędna raczej, bo moja krzywa odbiega od prostej. Te bagatele, fraszki, choć niewątpliwie sprawnie napisane nie rozbawiły mnie, ani nie skłoniły do przemyśleń, chyba że nad swoim stanem. Jako Wujek Dobra Rada zalecam sprawdzenie bezpłatnych próbek dostępnych na necie przed zakupem.

Tylko Mrożek potrafi rozśmieszyć czytelnika w tak krótkich formach, świetny przerywnik między klasykami, nie tylko dla prezesów.

To była wspaniała satyra polityczno - socjologiczno - gospodarcza czasów komunistycznej Polski! Nie podejrzewałam Mrożka o tak przedni humor i celny dowcip.

Jak dla mnie, Mrożek był urodzonym kabareciarzem. Miał niezaprzeczalnie wielki talent do snucia ironicznych sytuacyjek z życia polskiego obywatela, bezbłędnie wytknął PRL-owskie absurdy, zdemaskował, zripostował, skrytykował i ośmieszył wszelkie irracjonalne zachowania środowisk społecznych i komunistycznych instytucji.

Czyta się rewelacyjnie! Ekspresywne dialogi, brawurowo przejaskrawione zdarzenia, celny humor sytuacyjny oraz ogólna parodia tych czasów sprawiły, że co chwila narażona byłam na niekontrolowany chichot.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Cud, miodzio i rydze! Jako wieloletni pracownik instytucji publicznych vel budżetówki stwierdzam, że sporo z tych opowiadanek to niemal dokumenty. Powtórzę tu za Lecem: wierzę w koniec życia organicznego na Ziemi, ale nigdy organizacyjnego.
Jeżeli ktoś lubi humor absurdalny i krótkie formy, serdecznie polecam. A tym bardziej w wersji audio. U mnie trafia do kanonu sprawdzonych poprawiaczy humoru.

Absolutny mistrz krótkiej formy. Żadne zdanie nie jest zbędne. Dowcipne, satyryczne, lekkie. Świetne.

Logiczne w swojej absurdalności, czy może absurdalne w swojej logice, ale na pewno zabawne i skłaniające do myślenia. Polecam moje krótkie omówienie tego krótkiego zbiorku opowiadań.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wydaje się, że to są absurdalne sytuacje, groteskowe zachowania, Bareja wiecznie żywy? - A może takie właśnie jest prawdziwe życie, tylko odrobinkę z przymrużeniem oka, tylko do momentu, gdy muszka nie zejdzie się ze szczerbinką ;)
Przezabawne charaktery, typy ludzkie, można się przeglądać jak w zwierciadle. Lustereczko, powiedz przecie, kim jestem? Prezesem, referentem, księgowym... a może panną Jadzią?
Zachęcam do lektury, zerknięcia na rzeczywistość przez pryzmat Mrożka.
PS. Ja jestem Prezesą ;P

Biurokracja PRL-u albo doprowadzała do szału, albo do śmiechu, niekiedy przez łzy, ale zawsze to śmiech. Barometrem tego okresu może być Mrożek. „Tango”, „Emigrantów” czy „Policję” równoważą takie choćby humoreski zebrane w „Czekoladkach dla Prezesa”.

Głównym bohaterem jest tu oczywiście Prezes wraz z armią wiernych mu klakierów. Referent, Księgowy, Magazynier, Kasjer i Radca stanowią barwne tło, bez których Prezes byłby bezradny jak dziecko we mgle, na próżno jednak szukać w tej urzędniczej trupie choćby grama mądrości, za to wachlarz głupoty raz po raz eksploduje porażającą dawką dekadencji.

Doskonały zmysł obserwacji autora owocuje tomikiem pełnym prześmiewczych treści, których aktualność nie wygasa. Powiem więcej, momentami zastanawiałam się, czy to aby nie opis współczesnego wydarzenia (np. sytuacja z językami obcymi),bo tak to już na tym świecie bywa, że czas płynie, ludzie rodzą się i umierają, cywilizacja się rozwija, a ona jedna trwa, niewzruszona, nieśmiertelna — ludzka głupota. Czytajcie Mrożka <3

IG @angelkubrick

Super, humor, szybko się czyta, a z drugiej strony sama prawda...

Super, humor, szybko się czyta, a z drugiej strony sama prawda...

Przeczytałam 3/4 i się poddałam.

Przeczytałam 3/4 i się poddałam.