Wyzwanie czytelnicze LC
Northlanders Book 1: The Anglo-Saxon Saga
komiksy
DzikiZgon

Pierwszy tom monumentalnej sagi poświęconej wikingom! Wyspy Brytyjskie, podzielone na liczne królestwa Anglów, Sasów, Piktów i Irlandczyków, stanowiły łakomy kąsek dla wikingów szukających żyznej ziemi pod uprawy i bogatych klasztorów do złupienia. Z czasem jednak, gdy stare pogańskie wierzenia stopniowo ustępowały miejsca chrześcijaństwu, rozpoczął się zmierzch panowania Ludzi Północy nad Anglią, Szkocją i Irlandią.
W kilku opowieściach autorzy komiksu ukazują różne oblicza wojen Normanów z mieszkańcami Wysp: pewien chłopiec jest świadkiem historycznego najazdu, od którego zaczął się okres wikiński; dorosły wojownik po wielu latach wraca na Orkady, by odzyskać należne mu po przodkach bogactwa; trzy skandynawskie kobiety odpierają kolejne ataki anglosaskich napastników; doświadczony łowca przestępców podąża po bezdrożach Irlandii tropem krwawego zabójcy; dziewczyna z wysokiego rodu musi stanąć na czele zbrojnego oddziału...
Głównym autorem cyklu jest scenarzysta Brian Wood (DMZ, Rebels, The Massive), a za rysunki są odpowiedzialni liczni graficy, w tym tak uznani jak Davide Gianfelice (Daredevil Reborn) i Ryan Kelly (Lucyfer).

źródło opisu: https://egmont.pl/Ludzie-Polnocy-Saga-anglosaska,9024518,p.html

źródło okładki: https://egmont.pl/Ludzie-Polnocy-Saga-anglosaska,9024518,p.html

Marek Adamkiewicz | 2018-07-13

Wśród wydawanych obecnie w Polsce komiksów dominuje tematyka superbohaterska. Tytułów o przygodach kolejnych trykociarzy jest naprawdę sporo, ale co znajdziemy poza nimi? Będą to przede wszystkim różne odmiany fantastyki, thrillery, horrory, trochę tytułów młodzieżowych i dla dzieci. Rzadko kiedy na księgarskie półki trafia jednak seria, którą można byłoby uznać za historyczną. Rzeczy traktujące o przeszłości Polski to jedno, tych kilka na rynku znajdziemy, ale jeśli chcemy lektury o innej tematyce, to tu już jest dosyć biednie. W tym kontekście niedawna premiera „Ludzi Północy” jawi się niezwykle odświeżająco, a wysoka jakość tego tytułu daje nadzieję, że to zaledwie początek nowego, interesującego trendu wydawniczego.

Kolejny wydany u nas tytuł z oferty Vertigo skupia się na opowieściach dotyczących głównie łupieżczych wypraw tytułowych Ludzi Północy na wyspy Brytyjskie i ich późniejszego panowania na tych ziemiach. Brian Wood przedstawia kilka niezwiązanych ze sobą opowieści,...

Chris3z8 | 2018-10-13

Mam wyraźny problem z tą serią na kilku płaszczyznach, a nie chce się rozpisywać, jak jakiś Nabokov. Także: wybaczcie lenistwo, ale będę się streszczał. Fascynują mnie czasy wikingów, waregów i pozostałych oszołomów z dalekiej północy, nie są to łatwe tematy, bo wymagają skrupulatnego przygotowania do pracy, a Brian Wood (scenarzysta) pomimo znajomości tematu popełnia błędy historyczne - gubi się w szczegółach, a czasem koloryzuje, jak Frank Miller w swoim albumie o spartiatach. Boli mnie to, że na rzecz przygody czy taniej sensacji unika dokładnego przywiązania do dat historycznych czy oznaczeń na herbach. Psuje to kontekst oraz całkiem niezłe rozpisanie ważnych wydarzeń dla Irlandii czy wikingów mieszkających w Rusi, dlatego jeszcze bardziej doceniam europejskich twórców, jak Bourgeon, który dba nawet o słownictwo miejscowych tubylców!

Mierzi też podkręcona na maksa estetyzacja przemocy. Krew leje się hektolitrami, łby odpadają co odcinek, toć to Krwawy Sam (Peckinpah) w swoich...

PawelM | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

W tomie mamy pięć opowieści – dwie długie, dwie krótkie i taki szorcik. Ich akcja toczy się w różnych stuleciach, w różnych rejonach, łączą je jedynie wikingowie. I scenarzysta. Bo rysownicy są już się zmieniają, choć nie zmieniają się dwie rzeczy: wszystkie historie zostały świetnie zilustrowane a wszystkie ilustracje utrzymane są w tym samym, mrocznym klimacie.

WIĘCEJ:

Szymon | 2018-10-27
Przeczytana: 21 października 2018

Na seriale o Wikingach trochę trzeba poczekać więc trzeba było poszukać innej rozrywki. I tak oto na moją półkę zawędrowali Ludzie Północy. Tom pierwszy to całkiem solidny album liczący ponad 450 stron (uwielbiam takie wydania), który składa się z czterech historii. Historii, które wrzucają nas w czasy Wikingów i uświadamiają, że życie wtedy wyglądało całkiem inaczej.. że miało inną cenę. Najazdy, brutalne bitwy, pragnienie sławy i przede wszystkim starcie kultur i religii. Życie było dużo krótsze i bardziej intensywne.

zaganka84 | 2018-06-29
Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Dobrze się czyta, ciekawe historie. Bardzo ladne wydanie. Jedyny minus to waga, ręce mi się męczyły od trzymania. Polecam.

Brutalny dosć... cały czas siekają się mieczami i toporami. Krew leje się strumieniami. Mimo wszystko dobrze sie go czyta - wciąga.

Osobiscie denerowały mnie krótkie historie, które czytając, masz wrażenie, że to prolog. Czekasz na rozwiniecie... a go nie ma. Bo to koniec opowiesci. Takie historie prawie o niczym. ( dlatego ocena "tylko" bardzo dobry).

Zamówiłem drugą częśc :)

QUEENfan | 2018-11-13

Kolejna obłędna cegła od Egmontu, jak zawsze przepięknie wydane tomiszcze.

Dawid J | 2018-12-19
Na półkach: 2018, Przeczytane