Skalp: Tom czwarty

Scalped The Deluxe Edition Book Four
9788328119260
komiksy
Łukasz

Czwarty tom bestsellerowej amerykańskiej serii, która brawurowo przeniosła czarny kryminał w warunki świata dzisiejszych Indian północnoamerykańskich. Tajny agent FBI Dashiell Zły Koń nie wierzy w Boga, ale ostatnie wydarzenia sugerują, że najwyraźniej jakaś siła wyższa stara się utrzymać go przy życiu. Co więcej, Dash jest na prostej drodze do zdobycia dowodów niezbędnych do aresztowania...

Tajny agent FBI Dashiell Zły Koń nie wierzy w Boga, ale ostatnie wydarzenia sugerują, że najwyraźniej jakaś siła wyższa stara się utrzymać go przy życiu. Co więcej, Dash jest na prostej drodze do zdobycia dowodów niezbędnych do aresztowania Lincolna Czerwonego Kruka, wodza Indian z Rezerwatu Prairie Rose, a zarazem szefa miejscowej mafii. Czy jednak zdoła doprowadzić swą misję do końca, zanim uzależnienie od narkotyków całkiem go pokona. Złemu Koniowi grozi też niebezpieczeństwo ze strony strasznego współpracownika wodza – Shunki, człowieka, który bardzo chętnie stosuje przemoc zarówno po to, by odkrywać, jak i zatajać sekrety różnych ludzi. Dashiell stara się nie myśleć o zamordowanej matce, ale sprawy w rezerwacie przybierają taki obrót, że będzie musiał podjąć niebezpieczną grę z zabójcą.

Głównymi twórcami Skalpu są amerykański scenarzysta Jason Aaron (Thor, Original Sin, Wolverine) i mieszkający w Hiszpanii serbski rysownik R. M. Guéra (Wieczny Batman, Django Unchained).

Uwaga: komiks tylko dla dorosłych.

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/komiksy/322940-skalp-4

źródło okładki: https://images.gildia.pl/_n_/komiks/komiksy/skalp/4/okladka-450.jpg

giera | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

Jeszcze tylko jeden zbiorczy tom serii „Skalp” i koniec. Jason Aaron jakby na to nie zważa, ciągle zadaje nowe pytania, cały czas wprowadza nowych bohaterów i wciąż zaskakuje. Komiks czyta się świetnie. Ten zbiór to kolejna kombinacja wydarzeń teraźniejszych, epizodów o przeszłości poszczególnych postaci oraz historii dziejących się w tym samym czasie, co główny wątek, ale poświęconych osobom drugoplanowym, uzupełniających informacje o nich. Cykl nadal mogę tylko chwalić, zresztą nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz.

Pomijając powtarzającą się wadę w postaci gorszych (czasami o wiele gorszych) niż R.M. Guéra ilustratorów, tom kolejny raz spełnia moje oczekiwania. Jeżeli chodzi o historie poboczne, to na początek dostajemy krótką opowieść o dwojgu Indian walczących z głodem. To opowieść poboczna, nic nie wnosząca do głównej fabuły, ale czyta się dobrze (niestety nie mogę napisać, że równie dobrze się patrzy na rysunki…). Zaraz potem okazuje się, że Shunka, jeden z najbardziej...

PolishPopkulturę | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Wydawało mi się, że to kompletnie nie moja bajka, tymczasem to już czwarty tom, a ja nie mogę przestać się zachwycać. Narracyjnie - perełka. Poza tym, ten tom aż kipi od emocji! Chcę czym prędzej poznać zakończenie, najlepiej już, teraz, natychmiast!!!

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

AliEns00 | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

W czwartym tomie tej wybitnej serii akcja zwalnia, a Aaron przybliża nam kilka drugoplanowych postaci. Swoje zeszyty dostaje Shunka i jego zaskakująca tajemnica, agent Nitz oraz pojawiający się pierwszy raz ojciec Dashiella (świetna historia o szczęściu, które go nie opuszcza).
Na pierwszy plan wybija się (zgodnie z okładką) Carol. Sytuacja, w której znalazła się na koniec poprzedniego albumu, wymaga od niej podjęcia decyzji i nadania konkretnego kierunku swojemu życiu i związkowi z łysym agentem. Tymczasem Lincoln Czerwony Kruk nabiera coraz większego zaufania do Dashiella i zapoznaje go z kolejnymi elementami swojego biznesu.
Klimat wylewa się z komiksu, uwielbiam rezerwat, który jest dosłownie przedsionkiem piekła a bohaterowie każdym swoim ruchem zbliżają się do nieuniknionego.
Guera jest współodpowiedzialny za wybitność "Skalpu", artysta jest genialny w sposobie obrazowania tego miejsca, tych postaci i ich emocji. Fantastyczne kadry z ogromną ilością detali oraz różnorodna...

Przemek Skoczyński | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 04 października 2017

To jest pozycja, która z czasem będzie coraz częściej okupowała czołowe miejsca na komiksowych listach wszech czasów. Aaron jest niesamowity. Fabuła mimo tak wielu wątków nie pozostawia luk i niedopowiedzeń, wszystko się tu jakimś cudem spina i dopełnia. Czyta się z zapartym tchem, choć to ciężka, przytłaczająca i obfitująca w brutalne sceny lektura. Również ciężka kreska i kolorystyka idealnie wpasowują się w klimat. Wszelkie zachwyty i nagrody zasłużone.

(opinia dotyczy całego cyklu)

Joyofcomunism | 2017-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

kolejny tom niesamowitej wielowątkowej historii. Dawno nie czytałem tak dobrze napisanego komiksu. Od strony graficznej nieco mniej mi opowiada zwłaszcza w momentach gdy nie można od siebie odróżnić niektórych bohaterów. Nie zmienia to faktu że jest to komiks wybitny i zasługuje na miano kultowego.

Z niecierpliwością czekam na konkluzję w tomie piątym.

Nata88 | 2018-01-27
Villemo66 | 2018-01-21