Będzie to, co było

The Future Is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia
Magdalena Iwińska, Rosja, historia
literatura faktu
Ag2S

W 2012 roku rząd Putina rozpoczął jawny proces politycznego dławienia demokracji. Kraj toczył wojnę z wrogiem wewnętrznym oraz z sąsiadami. W 2008 roku Rosja dokonała inwazji na Gruzję, a w 2014 – zaatakowała Ukrainę, anektując wielkie połacie jej terytoriów. Prowadziła jednocześnie wojnę informacyjną przeciwko demokracji zachodniej – zarówno pojęciu, jak i codziennej rzeczywistości. Zachodnim obserwatorom zajęło jednak trochę czasu uświadomienie sobie tego, co się naprawdę dzieje w Rosji, która na powrót przyjęła swoją rolę imperium zła oraz symbolu zagrożenia dla egzystencji świata.
Stłumienie demokracji, działania wojenne, a nawet regres Rosji na światowej scenie – tego wszystkiego Masha Gessen była świadkiem. I chce o tym opowiedzieć. Będzie to, co było to poruszająca książka, pokazująca nie tylko, jak się żyło w Rosji w ciągu ostatnich trzydziestu lat, ale również czym była Rosja przez cały ten czas, czym się stała, i w jaki sposób.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Bedzie_to__co_bylo-p-35547-1-30-.html

breathless | 2018-08-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Pod względem treści i zawartych w niej informacji ta książka zasługuje co najmniej na 7/8 gwiazdek. To niezwykle dogłębny reportaż o rzekomej wolności, która nigdy nie nadeszła, o pokazywaniu innego - bardziej świadomego, mniej opresyjnego - świata za szklaną szybą i zamykaniu własnych obywateli w klatce, z której można tylko podziwiać wąskie przesmyki światła przecinające mrok istniejącego, niezidentyfikowanego reżimu.

Trudno jednak się tę książkę czyta, bo jest swego rodzaju dziwaczną hybrydą artykułu naukowego i literatury pięknej. Mamy bohaterów, ale nawet ściąga znajdująca się na początku książki nie pomaga w objęciu umysłem życiorysów poszczególnych postaci, bo ich losy bezustannie przecinane są rozwlekłymi opisami koncepcji psychologicznych, filozoficznych, a także zagadnieniami związanymi z tematyką LGBT. Bohaterowie na początku też wydają się całkiem zwyczajni, ale w miarę lektury wszyscy okazują się być starannie dobrani i są powiązani ze znaczącymi zdarzeniami...

knie | 2018-09-15
icek | 2018-09-02