Estera i Rózia. O tym, jak moje babki przetrwały hitlerowską wojnę i stalinowski pokój

Masha Gessen Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
Ester and Ruzya
biografia, autobiografia, pamiętnik
Jolanta Sawicka
polityka wojna Stalin Hitler kronika

Książka oparta na historii dwóch kobiet żydowskiego pochodzenia, a autorka ksiazkijest ich wspólna wnuczka. Historia zaczyna się przed II wojna swiatowa

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sięgnęłam po tę książkę po obejrzeniu "Unortodox" i to był właściwy czas. Pięknie napisana, płynie się przez opowieść, pochłania i wciąga. Ukazuje ulotność życia. Smutek i optymizm. Życie jest jednak pełne niespodzianek. Trzeba się podnosić i żyć dalej.

Bardzo dobra i warta przeczytania książka. Nie tyle z powodu talentów literackich autorki (te pozostają dyskusyjne), co samej historii rodzinnej, którą miała do opowiedzenia. Książka odpowiada na nurtujące wielu pytanie, jak w Związku Radzieckim na przestrzeni lat żyło się ludziom. My wiemy na ogół albo o wielkiej polityce Kremla albo o wielkim cierpieniu wywózek i łagrów,...

Saga rodzinna. Wciągająca, ale nie porywająca. Wiele w niej tłumaczenia pewnych rodzinnych zachowań z czasów wojny i powojennych w Związku Radzieckim. Zupełnie niepotrzebnie. Myślę, że czytelnik sam wydedukowałby sens decyzji głównych bohaterek. Autorka jednak przez swoje koligacje rodzinne czuła się chyba w obowiązku te kwestie wyjaśnić, "wybielić".
Mam nadzieję, że moja...

Dyskusje