Estera i Rózia. O tym, jak moje babki przetrwały hitlerowską wojnę i stalinowski pokój

Tłumaczenie: Jolanta Sawicka
Wydawnictwo: Muza
Ester and Ruzya
978-83-7495-303-0
polityka, wojna, Stalin, Hitler, kronika
Bożena Skupin

Urzekająca opowieść pełna intryg politycznych, namiętnych uczuć, aktów odwagi i aktów zdrady. To bardzo osobista kronika rodzinna opowiedziana przez wnuczkę bohaterek, ale również opowieść historyczna. Przeżycia kobiet wplatają się w historię Polski i Rosji. W rezultacie wspomnienia, strzępy rozmów oraz fragmenty prywatnej korespondencji czyta się niczym powieść. Są one świadectwem wagi więzów rodzinnych oraz potęgi miłości.

źródło opisu: nota wydawcy

psztymucella | 2015-10-01

Bardzo dobra i warta przeczytania książka. Nie tyle z powodu talentów literackich autorki (te pozostają dyskusyjne), co samej historii rodzinnej, którą miała do opowiedzenia. Książka odpowiada na nurtujące wielu pytanie, jak w Związku Radzieckim na przestrzeni lat żyło się ludziom. My wiemy na ogół albo o wielkiej polityce Kremla albo o wielkim cierpieniu wywózek i łagrów, rzadko natomiast mamy okazję przyjrzeć się tej względnej radzieckiej "normalności" (o ile można ją tak nazwać), w której ludzie poznawali się, zakochiwali, mieli dzieci, romansowali, rozwodzili się, pracowali, odpoczywali w niedzielę czy zapraszali gości na imieniny. I choć opisywana tu rodzina z pewnością należała do uprzywilejowanych, to jednak jej obraz daje nam odpowiedź na wiele nurtujących pytań. Polecam.

Juta | 2011-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Saga rodzinna. Wciągająca, ale nie porywająca. Wiele w niej tłumaczenia pewnych rodzinnych zachowań z czasów wojny i powojennych w Związku Radzieckim. Zupełnie niepotrzebnie. Myślę, że czytelnik sam wydedukowałby sens decyzji głównych bohaterek. Autorka jednak przez swoje koligacje rodzinne czuła się chyba w obowiązku te kwestie wyjaśnić, "wybielić".
Mam nadzieję, że moja wypowiedź nie zostanie ocenzurowana w dzisiejszej Rosji;)

annglow | 2016-08-20
pasjonatka | 2016-08-03