Nowi barbarzyńcy

#ArbitrorMyśli
Arbitror
2018-05-20
2018-05-20
polityka Trump Putin PiS prawica Kaczyńscy Rzeczpospolita Uważam Rze Radio Maryja Breitbart

Okładka książki Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady Jakub Banasiak, Olga Drenda, Jakub Dymek, Małgorzata Dziewulska, Natalia Fiedorczuk, Mirosław Filciak, Łukasz Gorczyca, Maciej Jakubowiak, Joanna Krakowska-Narożniak, Zofia Król, Iwona Kurz, Michał Paweł Markowski, Łukasz Najder, Wojciech Nowicki, Agata Pyzik, Bartosz Sadulski, Karol Sienkiewicz, Robert Siewiorek, Sebastian Smoliński, Jakub Socha, Jan Sowa, Stanisław Szabłowski, Ziemowit Szczerek, Jan Topolski, Konstanty Usenko, Jakub Wencel, Marcin Wicha
Delfin w malin... Jakub Banasiak, Olg...

Książka analitycznie i chronologicznie wykłada nam jak trzem okładkowym bohaterom udało się dojść do władzy z pomocą sprzyjającym im mediów. Polecam wszystkim tym, którzy nadal łapią się za głową jak do tego mogło dojść ;)

Rzetelna, Ale wątki amerykańskie szeroko znane, te polskie nudne , a te rosyjskie zbędne.

Historia o tym, jak to "prawica" wykonała marsz przez instytucje i przejęła media w Rosji, USA i w Polsce.

Historia rosyjska to głównie Dugin i przeorientowanie Putina z liberała otwartego na zachodnie wpływy na dyktatora straszącego zgniłym Zachodem.
Ciekawe są początki Dugina: jego początki w "mistykach", zainteresowanie okultyzmem, wyjazdy na Zachód i przesiąkanie skrajnie prawicowymi ideologiami, które zaowocowały współtworzeniem "nacboli".
Potem przechodzimy do Putina, który na początku wykazywał szereg pojednawczych gestów z Zachodem, by raz na zawsze zmienić kurs o 180* po pomarańczowej rewolucji w Ukrainie. Wszystko to jest przeplatane historią powstania Russia Today (RT); rosyjskich farm trolli, które produkują "zawartość" dla każdego światopoglądu; coraz większą radykalizacją i sprzecznością propagandy kremlowskiej oraz bełkotem Dugina, który miesza wszystko ze wszystkim. Aha, no i jest oczywiście o tym, jak to Rosja kreowała się na ostoję konserwatyzmu i tradycyjnych wartości w środowiskach prawicowych na Zachodzie.

Historia amerykańska to przede wszystkim historia drugiego obiegu medialnego i powstania Breitbart.com, co w konsekwencji przyczyniło się do radykalizacji przekazu medialnego. Andrew Breitbart wyrósł na aferze z ACORN, oskarżeniach Shirley Sherrod i zdjęciach przyrodzenia Anthoniego Weinera, by ostatecznie ogłosić marsz przez medialne instytucje (jak sam głosił jego idolami byli ludzie lewicy, Gamsci i Alinsky).
Autor wspomina nieudaną kampanię prezydencką Johna McCaina i Sarah Palin (i naprawdę chamską nagonkę w wykonaniu lewicowych mediów na tą ostatnią, nawet jak na standardy obowiązujące obecnie). Opisuje, powstanie Tea Party jako reakcji na przegraną kampanię i na kryzys (przy paradoksalnie jednoczesnej nagonce prawicy na protesty Occupy Wall Street). Definuje czym jest alt-right, wymieniając takie postacie jak Milo Yiannopoulos (ktoś go jeszcze pamięta?) czy afery takie jak GamerGate.

Historia polska jest podobna do amerykańskiej, ale o dziwo, mniej wulgarna. Poznajemy tu historię Grzegorza Biereckiego, twórcy SKOKów i samą ich ideę (która wzięła się z idei spółdzielczości Edwarda Abramowskiego oraz idei unii kredytowych ze Stanów Zjednoczonych). Z idei dawnych kas udzielających pożyczek dla zakładów pracy nie zostało już nic poza artykułami w Czasie Stefczyka i peanami ojca Rydzyka, że SKOKi wypełniają ramy Społecznej Nauki Kościoła. To właśnie kolejne afery i kontrole KNFu spowodowały, że Bierecki zdecydował się na ekspansję medialną: kupno Gazety Bankowej i Tygodnika Podlaskiego, wspomaganie mediów (i uczelni) ojca Rydzyka, a nawet finansowanie teledysku Sabatonu. A jak trzeba było wystartować w wyborach na senatora, to i pieniądze na nowy magazyn się znalazły (Magazyn Wybrzeże),i Cezary Gmyz wylukrował go na łamach "Uważam Rze".
Do Biereckiego przykleili się w pewnym momencie bracia klęczący (i tak powstało wSieci i jej odłamy). Równolegle do tego magazynu ukazywał się niepokorny "Uważam Rze" (skąd Robert Mazurek wyniósł swoją manierę prostego chama, bo dziennikarzem go nie nazwę). "Uważam Rze" miał się świetnie, skupiając najlepszych prawicowych publicystów, póki Cezary Gmyz swoim "trotylem" nie wysadził z siodła redaktora zarówno siebie (z Rzepy) jak i Lisickiego (który wówczas był naczelnym Uważam Rze). Ten z kolei krótko po tym założył "Do Rzeczy" i przejął schedę po "Uważam Rze". To ostatnie przetrwało do 2016 roku.
W międzyczasie Dymek wspomina o innych tygodnikach i inicjatywach medialnych z tamtego okresu (np. Dziennik).

Książka jest oczywiście pisana z perspektywy lewicowej, ale trzeba przyznać, że Jakub Dymek potrafi zwrócić uwagę na błędy i patologie lewicy (np. paskudna kampania przeciw Sarah Palin czy błędy popełnione przez Obamę, które przyczyniły się do wyboru Donalda Trumpa). Trochę brakuje tego wyważenia w przypadku polskiej historii - autor nie pokazuje przykładów złego czy paskudnego dziennikarstwa choćby w wykonaniu, daleko nie szukając, Gazety Wyborczej. Aczkolwiek zdarza się autorowi tu i ówdzie napisać, że jednak jeśli chodzi o tworzenie oddolnych inicjatyw i stworzenie własnych mediów to jednak prawica jest w te klocki lepsza.

Poza tym, szczerze powiedziawszy, nie wiadomo do końca do kogo ta książka jest adresowana. Wątek rosyjski wydaje się być niewyczerpany (choć lata 90 są tam ujęte całkiem ciekawie). Wątek amerykański z kolei jest strasznie chaotyczny, autor zahacza o różne afery i nazwiska bez ładu i składu.
Wątek polski jest najlepszy z całej książki, aczkolwiek dotyczy on głównie tego w jaki sposób prawica stworzyła w Polsce obieg niezależny i wykonała swoisty marsz przez instytucje, dominując na polskim rynku wydawniczym prasy papierowej (i nie tylko). Znałem większość dziennikarzy opisywanych w tych fragmentach, więc czytało mi się je całkiem dobrze. Jeśli jednak nie interesują cię te tematy, albo nie czytałeś nigdy prawicowej publicystyki to nieustanne googlowanie nazwisk cię wymęczy.

Z perspektywy kogoś, kto śledzi polską prawicę i jej publicystykę od 2014 roku czytało mi się tą książkę całkiem dobrze i fajnie było poznać genezę niektórych tytułów prasowych (i usłyszeć parę faktów obalających rzetelność prawicowych dziennikarzy). Ale jeśli nie interesuje cię prawica lub publicystyka jako taka to ta książka prawie na pewno cię zanudzi.

W książce uderza przede wszystkim kompletny brak wiedzy autora na temat geopolityki (dlatego ocena 4, a nie 6). To jak pisać o atrakcjach turystycznych Polski i nigdy tam nie być. Dlatego najlepiej na początku sięgnąć po takie pozycje jak: "Rzeczpospolita między lądem a morzem." J.Bartosiaka i "Geopolityka Polska w grze mocarstw" I.Piotrzkowicza, dopiero po tej lekturze można z czystym sumieniem zająć się "Nowymi barbarzyńcami" J.Dymka.

Benedyktyńska praca autora wydała swe owoce w postaci książki, opisującej genezę nie tylko projektu Breitbart News, ale i drogę Dugina na salony Kremla. Ponadto dowia-dujemy się więcej o działalności braci Karnowskich, Grzegorza Biereckiego (od SKOK),Pawła Lisickiego i Sarah Palin z Tea Party. Czekam na książkę Klementyny Suchanow o korzeniach Ordo Iuris i działal-ności lobbystów ultrakonserwatywnych pod patronatem Kremla.

Przedstawia kilka historii (Rosja, USA, Polska) osób, którym udało się wpłynąć na ludzkie umysły wbrew liberalnej "propagandzie". Bardzo ciekawe ukazanie historii Biereckiego i jego SKOKów, Lisickiego i braci Karnowskich.

• Polityka
  • Reportaż
  • 1. 7. Polityka, Politologia i Filozofia Polityczna
  • 1. 5. Socjologia
  • //2021
  • 1. 3. Komunikacja

Dodaj cytat z książki Nowi barbarzyńcy