Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać161Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać4Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Elizabeth Dunn

Źródło: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/img/m/131-author_square.jpg
3
7,2/10
Pisze książki: reportaż, biznes, finanse
Elizabeth Dunn – amerykańska antropolożka, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Johna Hopkinsa, aktualnie wykłada geografię i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Kolorado, znawczyni problemów socjologii pracy i zarządzania w przemyśle, zajmuje się także problemem społeczno-ekonomicznych źródeł i konsekwencji chorób związanych z odżywianiem, a także relacjami pomiędzy określonymi technikami produkcji, a środowiskiem naturalnym i pozycją konsumentów. Jest współredaktorem opracowania Civil Society: Challenging Western Models wydanego przez Europejskie Stowarzyszenie Antropologów Społecznych. Nakładem Krytyki Politycznej ukazała się jej książka Prywatyzując Polskę. O bobufrutach, wielkim biznesie i restrukturyzacji pracy.
7,2/10średnia ocena książek autora
141 przeczytało książki autora
280 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2017
Prywatyzując Polskę. O bobofrutach, wielkim biznesie i restrukturyzacji pracy
Elizabeth Dunn
7,4 z 60 ocen
203 czytelników 8 opinii
2017

2014
Happy Money, the science of happier spending
Elizabeth Dunn, Michael Norton
0,0 z ocen
11 czytelników 0 opinii
2014

2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Prywatyzując Polskę. O bobofrutach, wielkim biznesie i restrukturyzacji pracy Elizabeth Dunn 
7,4

Studium przypadku, w którym autorka opisuje transakcję zakupu przez Gerber rzeszowskich Zakładów „Alima”. W Polsce spędziła szesnaście miesięcy, obserwując , jak prywatyzację spostrzegali robotnicy - jak odnajdywali się w nowej, nie do końca dla siebie zrozumiałej sytuacji. To bardzo ciekawa pozycja, pokazująca, że najtrudniejsza jest zmiana mentalności ludzi. Pokazuje też rozczarowanie klasy robotniczej, która w czasach socjalizmu była "przewodnią siłą narodu", a wraz z przemianami, które nastąpiły w Polsce utraciła swój uprzywilejowany status. Nie byli zadowoleni ze zmian, które wprowadzały zupełnie inne standardy pracy, efektywności i jakości. Pokłosiem tego niezadowolenia jest obecna sytuacja w kraju, czego efektem jest wygrana PIS, który manipulacyjnie odnosi się do tych robotniczych frustracji. Szkoda, że wówczas zabrakło edukacji z prawdziwego zdarzenia - trzeba było uczyć ich mechanizmów ekonomicznych, zrozumienia relacji międzyludzkich, czym tak naprawdę jest biznes i jaka jest rola pracownika w firmie. Gdyby wówczas nie zaniedbano poszerzania świadomości klasy robotniczo-chłopskiej nie mielibyśmy dzisiaj takiego horroru.
Prywatyzując Polskę. O bobofrutach, wielkim biznesie i restrukturyzacji pracy Elizabeth Dunn 
7,4

Myślę, ze każdy, kto pamięta czasu socjalizmu, może przejrzeć się w tej książce jak w krzywym zwierciadle. Dlatego to jest książka i ciekawa i bolesna jednocześnie. Ten kto tych czasów nie pamięta zobaczy w książce, w krzywym zwierciadle, swoją mamę, ciocię, kuzynki czy babcie.
W Almie pracowały przede wszystkim kobiety, więc jest to przede wszystkim książka o polskich kobietach, portret polskich kobiet czasu przełomu. Ale nie tylko przełomu, bo przecież pomimo zmian politycznych ludzie zostali ci sami, bo nie da sie ludzi zamerykanizować na konkretny dzień., np na dzień przejęcia Almy przez Gerbera. Ludzie oczywiscie mają pewne zdolności adaptacyjne, starają się dostosować swoje zachowanie do nowych warunków i przetrwać, ale ich przekonania czy poglądy, nawet marzenia, pozostają takie same. Pozostają, pomimo prywatyzacji , przekonania o roli kobiety przede wszystkim jako matki i żywicielki, pozostaje nadal sztywny podział ról na kobiece i męskie, pozostaje bieda, religia, kontakty społeczne i rodzinne.
Autorka ciekawie to pokazuje , bo bywa naprawdę zdziwiona tym co dla pracujących w fabryce kobiet jest zwyczajnie oczywiste. Więc jest to nie tylko, napisana przystępnym językiem, praca naukowa o prywatyzacji i polityce ekonomicznej, ale przede wszystkim ciekawy obraz polskich kobiet.