Prywatyzując Polskę O bobofrutach, wielkim biznesie i restrukturyzacji pracy

Privatizing Poland: Baby Food, Big Business, and the Remaking of Labor
polska, prywatyzacja
literatura faktu
tree

Prywatyzując Polskę Elizabeth Dunn to książka o tym, jak zmieniał się współczesny kapitalizm. Autorka zatrudniła w się w fabryce Alima-Gerber, gdzie z bliska obserwowała pracowników sprywatyzowanego przedsiębiorstwa w Rzeszowie. W książce opisuje, jak zmieniały się ich koncepcje własnej tożsamości, wizje miejsca w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej. Dunn pokazuje...

Autorka zatrudniła w się w fabryce Alima-Gerber, gdzie z bliska obserwowała pracowników sprywatyzowanego przedsiębiorstwa w Rzeszowie. W książce opisuje, jak zmieniały się ich koncepcje własnej tożsamości, wizje miejsca w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej. Dunn pokazuje konsekwencje swoistej „inżynierii dusz” przeprowadzonej na mieszkańcach krajów postkomunistycznych po to, by ich system wartości współgrał z wprowadzanym tam neoliberalnym modelem gospodarki.
W 2005 roku publikacja została wyróżniona nagrodą Orbis za najlepszą książkę o Polsce oraz nagrodą Eda A. Hewetta za najlepszą książkę o ekonomii politycznej postsocjalizmu.
Elizabeth Dunn napisała przełomową książkę. To najbardziej wnikliwe studium zmian w zawodowym życiu Polaków po upadku komunizmu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

panna_uriana | 2017-08-10

Gorzka opowieść o początkach polskiej gospodarki wolnorynkowej i o wielkich karierach młodych menedżerów, których jedynym atutem było to, że znali język angielski. To zarówno studium ekonomiczne, jak i socjologiczne. Książka dla wszystkich - fanów socjalizmu i kapitalizmu. Bardzo pouczająca.

Malgorzata | 2017-10-17
Przeczytana: 15 października 2017