Unikat. Biologia Wyjątkowości

Okładka książki Unikat. Biologia Wyjątkowości Marek Kaczmarzyk
Okładka książki Unikat. Biologia Wyjątkowości
Marek Kaczmarzyk Wydawnictwo: Dobra Literatura popularnonaukowa
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Dobra Literatura
Data wydania:
2018-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-15
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365897329
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry Marek Kaczmarzyk, Marek Migalski
Ocena 7,3
Homo Politicus... Marek Kaczmarzyk, M...
Okładka książki Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19 Tomasz Bilicki, Marek Kaczmarzyk, Anna Koludo, Marlena Plebańska, Piotr Plichta, Wiesław Poleszak, Jacek Pyżalski, Jacek Ścibor, Danuta Sterna, Łukasz Tomczyk, Natalia Walter, Jędrzej Witkowski, Marcin Zaród
Ocena 7,5
Edukacja w cza... Tomasz Bilicki, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
267
259

Na półkach: ,

Autorem książki "Unikat. Biologia wyjątkowości" jest profesor Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk, memetyk, znany również ze strony na Facebooku o nazwie "Neurodydaktyka doktora Kaczmarzyka" oraz z takich książek jak np.: "Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu", "Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej", "Strefa napięć").
Dzięki "Unikatowi" łatwiej jest zrozumieć ogromne znaczenie naszej wyjątkowości i różnorodności. Jesteśmy jak płatki śniegu, o których czytamy w pierwszym rozdziale - każdy jest niepowtarzalny, a wpływ na to ma wiele czynników.

Autor przeprowadza nas m.in. przez zagadnienia biochemiczne, genetyczne, ewolucyjne, neurologiczne, społeczne. Profesor zwraca uwagę na istotny wpływ umiejętności czytania na sukcesy szkolne, porusza kwestę dysleksji ("Niestety, często zanim dyslektyczne dziecko ma szansę docenić własne możliwości, niepowodzenia szkolne determinują jego przyszłość."),ale też zachęca czytelnika do zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Każda część jest wzbogacona o liczne nawiązania do literatury, co umożliwia dokładniejsze poznanie omawianych tematów.
"Unikat" to lektura bardzo interesująca, ale też wymagająca skupienia i uważności. Nie polecam planowania jej czytania z tzw. doskoku. Zawiera sporo faktów, omówień wyników badań i ciekawostek na temat budowy i funkcjonowania układu nerwowego. Pokazuje przy tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny (nawet identyczne pod względem genetycznym bliźnięta jednojajowe!). Ostrzegam jednak, że książka jest raczej dla tych, których nie przerażają zagadnienia biologiczne oraz związana z nimi terminologia. Moim zdaniem autor przedstawia wszystko w dość jasny i zrozumiały sposób. Niektóre wyjaśnienia są bardzo obrazowe, jak chociażby to porównujące korę mózgową do dwóch naleśników o konkretnych rozmiarach i sposobie organizacji. Treści są podzielone na rozdziały, które umożliwiają łatwe odnalezienie interesujących nas fragmentów już po przeczytaniu całości.

"Wszystkich, których fascynuje, cieszy, a czasem niepokoi różnorodność i nieprzewidywalność zachowań, predyspozycji, zainteresowań i pragnień, jaką codziennie widzimy u swoich dzieci, uczniów czy wychowanków, zapraszam w podróż do jej biologicznych fundamentów. Spojrzenie z tej perspektywy pozwoli, mam nadzieję, zrozumieć, jak bardzo wyjątkowy, niepowtarzalny i bezcenny jest każdy z nas."

Autorem książki "Unikat. Biologia wyjątkowości" jest profesor Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk, memetyk, znany również ze strony na Facebooku o nazwie "Neurodydaktyka doktora Kaczmarzyka" oraz z takich książek jak np.: "Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu", "Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej", "Strefa napięć").
Dzięki "Unikatowi"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
273
76

Na półkach: ,

Trudna ale warta przeczytania.

Trudna ale warta przeczytania.

Pokaż mimo to

avatar
1763
982

Na półkach:

Unikat Biologia wyjątkowości 📖 Marek Kaczmarzyk
Kto jest wyjątkowy, no kto?
Dzisiaj trochę wolnego, więc jest czas, żeby poczytać coś poważniejszego. Trochę nauki, trochę mądrości i już człowiek, trochę inaczej patrzy na swoje dzieci, na ich wyjątkowe cechy. Warto przeczytać, choćby tylko po to, żeby docenić niepowtarzalność każdego z nas. Dopasowywanie wszystkich do tej samej sztancy nie jest dobre i może spowodować duże straty w rozwoju szczególnie dzieci. Nie bójmy się różnorodności 😊
Polecam Magda z magdaandbooks

Unikat Biologia wyjątkowości 📖 Marek Kaczmarzyk
Kto jest wyjątkowy, no kto?
Dzisiaj trochę wolnego, więc jest czas, żeby poczytać coś poważniejszego. Trochę nauki, trochę mądrości i już człowiek, trochę inaczej patrzy na swoje dzieci, na ich wyjątkowe cechy. Warto przeczytać, choćby tylko po to, żeby docenić niepowtarzalność każdego z nas. Dopasowywanie wszystkich do tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1562
1544

Na półkach:

Czy jesteśmy wyjątkowi?
Czy kiedy widzimy grupę uczniów na szkolnym boisku, możemy o nich powiedzieć, że są do siebie podobni? Co więcej, czy możemy założyć, że skoro są podobni, to będą podatni na te same metody wychowawcze, że tak samo będą odbierać otaczającą ich rzeczywistość? Między innymi nad tym właśnie zastanawia się Marek Kaczmarzyk, nauczyciel i wykładowca, popularyzator nauki, twórca programów i podręczników szkolnych. A właściwie nie zastanawia się, a dowodzi, że konieczne jest istnienie różnych szkół dla różnych uczniów, bowiem koncepcja zunifikowanej instytucji zupełnie nie sprawdza się wobec różnorodności i niepowtarzalności każdej jednostki.
Swoje przemyślenia, poparte dowodami oraz zakończone wnioskami, mogącymi stanowić wskazówkę na przyszłość, przedstawia w rewelacyjnej (i rewolucyjnej) książce „Unikat. Biologia wyjątkowości”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura. To kolejna już książka z serii „Kontrasty i kontrowersje”, poruszająca ważnie tematy i to nie tylko dotyczące systemu oświaty jako całości, ale przede wszystkim uczniów oraz pedagogów. Adresowana do środowiska akademickiego, ale i nauczycieli, psychologów, a także do rodziców i wszystkich innych osób, zainteresowanych tematem, mimo iż napisana językiem naukowym i wypełniona treściami merytorycznymi książka, to frapująca lektura, pozwalająca snuć własne przemyślenia i wyciągać wnioski.
Poruszana przez autora kwestia różnorodności, została ograniczona w książce do przedstawicieli rodzaju ludzkiego, a tok myślenia koncentruje się na szkolnym aspekcie tej odmienności. Autor podkreśla, że – w obecnym kształcie – edukacja sprowadza się do ujarzmiania różnorodności, traktowanej w kategoriach niebezpiecznych odstępstw od normy. Tymczasem jest ona „najbezpieczniejszym sposobem na oswajanie przyszłości”, bowiem niepowtarzalność jednostki jest sposobem na przetrwanie gatunku.
Książka składa się z piętnastu rozdziałów, w których autor dowodzi powyższego, posiłkując się licznymi przykładami i analogiami do otaczającego nas świata, zachodzących w nim procesów i zdarzeń. Nawiązuje on między innymi do osoby Bentleya, który podjął się żmudnej pracy sklasyfikowania płatków śniegu, nie znajdując – wśród ponad 50000 ich fotografii – dwóch identycznych wzorów śnieżynek. Kaczmarzyk zauważa jednak, ze złożoność budowy płatków, jest jednak niczym wobec naszej skomplikowanej struktury, a o niepowtarzalności możemy mówić na wielu poziomach funkcjonowania człowieka, poczynając od praw fizycznych przez zachodzące w ciele reakcje chemiczne
Autor uświadamia nam, że na ludzkie ciało składa się kilkadziesiąt bilionów komórek, mających swój początek w zygocie. Zauważa jednocześnie, że wraz ze wzrostem złożoności rośnie ryzyko możliwej porażki, błędów. Pisze również o źródłach różnorodności, nawiązuje do prac matematyka i ogrodnika, Grzegorza Mendla, zainteresowanego regułami dziedziczenia. Aby dokładnie wyjaśnić te kwestie, przybliża nam budowę i cechę kodu genetycznego, którego nośnikiem jest DNA. Kaczmarzyk zbliża nas również do rozstrzygnięcia dylematu, co sprawia, że jesteśmy, jacy jesteśmy – odpowiedzialne są geny czy wychowanie / środowisko.
To tylko niektóre z poruszonych w książce zagadnień, prowadzących do wniosku, że różnorodność jest odpowiedzialna za zróżnicowanie kompetencji posiadanych przez jednostkę oraz za przetrwanie gatunku. Dlatego też, błędem jest niedostrzeganie tej różnorodności, próby zunifikowania każdego obywatela, poczynając od wieku przedszkolnego i szkolnego. Tylko edukacja oparta na różnorodności ma bowiem sens i tylko taka, zapewniać będzie nie wspominane przetrwanie, ale i rozwój rodzaju ludzkiego. Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki Kaczmarzyka, którą powinni przeczytać również (a raczej przede wszystkim) twórcy systemu oświaty!


Recenzja na stronie www.qulturaslowa.pl

Czy jesteśmy wyjątkowi?
Czy kiedy widzimy grupę uczniów na szkolnym boisku, możemy o nich powiedzieć, że są do siebie podobni? Co więcej, czy możemy założyć, że skoro są podobni, to będą podatni na te same metody wychowawcze, że tak samo będą odbierać otaczającą ich rzeczywistość? Między innymi nad tym właśnie zastanawia się Marek Kaczmarzyk, nauczyciel i wykładowca,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
78
19

Na półkach:

"Unikat" to naprawdę dobra książka, którą z czystym sercem mogę wam polecić. Dzięki niej możemy zrozumieć naszą wyjątkowość z punktu widzenia różnych dziedzin nauki. Jest napisana lekkim językiem, ale jednocześnie ciekawym, a przez to przyjemnie się ją czyta. Jeśli lubicie literaturę popularnonaukową to z całą pewnością Wam się spodoba. Duża dawka wiedzy w cienkiej książce, to co lubię najbardziej! 💛 A okładka jest przepiękna!

"Unikat" to naprawdę dobra książka, którą z czystym sercem mogę wam polecić. Dzięki niej możemy zrozumieć naszą wyjątkowość z punktu widzenia różnych dziedzin nauki. Jest napisana lekkim językiem, ale jednocześnie ciekawym, a przez to przyjemnie się ją czyta. Jeśli lubicie literaturę popularnonaukową to z całą pewnością Wam się spodoba. Duża dawka wiedzy w cienkiej książce,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1594
765

Na półkach: , , ,

Podróż po biologicznych mechanizmach naszej wyjątkowości. Polecam każdemu rodzicowi, który chciałby traktować wszystkie swoje dzieci "po równo" i każdemu nauczycielowi podchodzącemu do swoich uczniów jak do jednej grupy, która wymaga identycznego postępowania.
Poza tym bardzo bogaty, ciekawy język. Czytając miałam wrażenie, że jestem na spotkaniu autorskim/wykładzie ulubionego profesora

Podróż po biologicznych mechanizmach naszej wyjątkowości. Polecam każdemu rodzicowi, który chciałby traktować wszystkie swoje dzieci "po równo" i każdemu nauczycielowi podchodzącemu do swoich uczniów jak do jednej grupy, która wymaga identycznego postępowania.
Poza tym bardzo bogaty, ciekawy język. Czytając miałam wrażenie, że jestem na spotkaniu autorskim/wykładzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
239
214

Na półkach:

W niniejszej książce autor dzieli się z czytelnikiem szeroką wiedzą. Prezentuje swój temat z różnych punktów widzenia. Z perspektywy biologii, chemii, fizyki, genetyki, psychologii, socjologii. Człowiek bowiem jest tak złożoną istotą, że mimo wielu aspektów i badań, wszystkiego - zdecydowanie i z pewnością - nie jesteśmy w stanie o nim pojąć.
Co wynika z treści? Przede wszystkim fakt, że każdy z nas jest tym tytułowym unikatem. Jest niepowtarzalny i bardzo autonomiczny. Jest nośnikiem zróżnicowanych cech i predyspozycji. Ilu ludzi, tyle reakcji na określoną sytuację. Stąd też wystrzegajmy się - zwłaszcza w pracy z dziećmi - tzw. mierzenia wszystkim jedną miarą. Może się to okazać iście krzywdzące. Blokujące pewne zdolności i tym samym hamujące kreatywny rozwój jednostki.
W Unikacie... wyjątkowość każdego dziecka, każdego człowieka została trafnie porównana do płatków śniegu. Każda śnieżynka jest inna. Ma różną budowę. Na jej kształt wpływ ma wiele czynników - wilgotność powietrza, temperatura, zanieczyszczenia.
Dokładnie tak jest z młodym człowiekiem. Na jego rozwój, na kształtowanie się osobowości i wszelkich zdolności reagowania na bodźce, ma wpływ rodzina, szkoła, środowisko rówieśnicze, itd.

Nie należy więc nikogo kategoryzować, zamykać w jakieś dziwne ramy "jednakowości", bo każdy człowiek to zupełnie oddzielna historia.

W niniejszej książce autor dzieli się z czytelnikiem szeroką wiedzą. Prezentuje swój temat z różnych punktów widzenia. Z perspektywy biologii, chemii, fizyki, genetyki, psychologii, socjologii. Człowiek bowiem jest tak złożoną istotą, że mimo wielu aspektów i badań, wszystkiego - zdecydowanie i z pewnością - nie jesteśmy w stanie o nim pojąć.
Co wynika z treści?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    82
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    6
  • Teraz czytam
    3
  • Popularnonaukowe
    3
  • 2021
    2
  • 2018
    2
  • Psychologia
    1
  • [ 200 - 299 ]
    1
  • * dostępność - ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Unikat. Biologia Wyjątkowości


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne