Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Rebis
Human Errors
popularnonaukowa
norimenai

Intrygująca podróż po świecie niedoskonałości, które czynią nas ludźmi. My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Skoro jednak jesteśmy najdoskonalszym wytworem ewolucji, to dlaczego nasze kolana są tak wadliwe? Dlaczego tak często się przeziębiamy? Dlaczego przeważająca część naszego genomu niczemu nie służy? Czy naprawdę musimy oddychać i przełykać tą samą cienką...

Intrygująca podróż po świecie niedoskonałości, które czynią nas ludźmi.

My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Skoro jednak jesteśmy najdoskonalszym wytworem ewolucji, to dlaczego nasze kolana są tak wadliwe? Dlaczego tak często się przeziębiamy? Dlaczego przeważająca część naszego genomu niczemu nie służy? Czy naprawdę musimy oddychać i przełykać tą samą cienką rurką?

Profesor biologii Nathan Lents wyjaśnia, że historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek – a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna. Ludzki organizm jest niezwykłą mozaiką kompromisów. Zarazem jednak świadczy to o naszej wielkości, gdyż – jak pokazuje badacz – mając tak wiele wad konstrukcyjnych, stajemy się mistrzami w ich obchodzeniu.

„Człowiek i błędy ewolucji” to bardzo atrakcyjnie opowiedziana, pouczająca historia niekonwencjonalnego bilansu kosztów naszego sukcesu.

„W tej książce Nathan Lents odkrywa przed nami niedoskonałości naszej biologii ze swadą, humorem i mądrym optymizmem. Po jej lekturze na nowo docenicie ludzkie słabości, które – w przewrotny nieraz sposób – kształtowały nasz niezwykły gatunek”.
– Deborah Blum, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka książki „Mózg i płeć”

„Każdy, komu kiedyś wypadł dysk, wie, że człowiek nie jest zbyt mądrze skonstruowany, większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy ze skali tych niedoskonałości. Nathan Lents wypełnia tę lukę […] wnikliwą i zabawną wędrówką po miriadach odstępstw od inżynierskiego ideału […], a także ich często zaskakujących wyjaśnieniach”.
– Ian Tattersall, paleoantropolog, autor m.in. „I stał się człowiek. Ewolucja i wyjątkowość człowieka” oraz „Dzieje człowieka od jego początków do IV tys. p.n.e.”

źródło opisu: Rebis, 2018

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1888

Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Trzeba powiedzieć to otwarcie: większość z nas należy do tej części ludzkiej populacji, która uważa człowieka za cud natury i ostateczne, najdoskonalsze dzieło ewolucji. A teraz pora spojrzeć prawdzie w oczy: jesteśmy w błędzie. Nathan H. Lents, profesor biologii na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku, zagląda w głąb ludzkiego ciała, przygląda się jego strukturze i odkrywa przed nami wszystkie niedociągnięcia oraz wady tego projektu. Przygotujcie się na zderzenie z rzeczywistością.

Zapewne gdzieś kiedyś słyszeliśmy o zbędnych kościach (np. ogonowej), niepotrzebnych pustych przestrzeniach (zatokach) czy tzw. śmieciowym DNA. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z różnych wad rozwojowych i genetycznych, sami na co dzień doświadczamy niedoskonałości naszego ciała. To jednak nadal nie przekonuje nas do myślenia o ludzkim organizmie inaczej niż w kategoriach wspaniałości i cudowności. „Człowiek i błędy ewolucji” pozwala spojrzeć na tę kwestię z nieco innej perspektywy.

Autor w klarowny i przystępny sposób opisuje te elementy ciała, które zostały po prostu źle zaprojektowane. Od budowy anatomicznej, przez procesy biochemiczne i DNA, aż po mózg – liczba błędów zaskakuje. Ale jeszcze większym zaskoczeniem jest to, że pomimo tych wszystkich, nieraz poważnych, usterek człowiek jest w stanie tak świetnie funkcjonować. Jak pisze Lents, nasza doskonałość objawia się w radzeniu sobie z niedoskonałościami. A tych jest naprawdę sporo. Mamy za dużo kości w nadgarstku, dziwacznie przebiegające nerwy, do niczego nieprzytwierdzone mięśnie, nasze DNA w znacznej mierze składa się z niedziałających genów i trupów wirusów, a wiele osób nie jest w stanie nawet rozmnażać się bez pomocy medycyny – żeby wymienić tylko kilka najważniejszych. Już w tym miejscu można zastanawiać się, jakim cudem ludzie jako gatunek jeszcze nie wymarli.

Temat poruszony przez Lentsa jest niezwykle interesujący. Rzadko tak otwarcie mówi się o konstrukcyjnych wadach ludzkiego organizmu. Nie lubimy przyznawać się do błędów, raczej skupiamy się na tym, w czym jesteśmy dobrzy. A jak się okazuje, nawet naszemu mózgowi daleko do ideału. Jeden z rozdziałów został poświęcony pułapkom zastawianym na nas przez umysł, który z irytującym uporem dąży do generalizacji i stereotypizacji zjawisk, co niekoniecznie pozytywnie wpływa na postrzeganie rzeczywistości.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ponieważ autor ma dar ciekawego opowiadania. Dość szczegółowo opisuje działanie układów w naszym ciele oraz procesy zachodzące w nim w ciągu wieków przystosowań. Nie ogranicza się przy tym do biologii i ewolucji, ale odwołuje się także do psychologii, chemii, fizyki i ekonomii. Można śmiało powiedzieć, że ta pozycja stanowi zbiór najważniejszych informacji o funkcjonowaniu człowieka – w pigułce. Bez dwóch zdań warta uwagi.

Ewa Jemioł

Maromira | 2018-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2018

Człowiek – najwspanialsza istota na ziemi. Najbardziej zaawansowana, rządząca tą planetą. Wszak to ta istota ma najbardziej rozwinięty rozum, jest zdolna do myślenia abstrakcyjnego.. Nic dziwnego zatem, że człowiek to najdoskonalszy produkt ewolucji… Tylko jeżeli rzeczywiście tak jest, to dlaczego ma tak wadliwy organizm?

Dlaczego tak łatwo uszkodzić sobie kolana, a przeziębienia łapie się nawet po kilkanaście razy w roku? Czy rzeczywiście świadczy to o ludzkim gatunku jako o silnym, skoro w zasadzie cała jego ewolucja to jeden wielki zbiór pomyłek, a samo ciało to wadliwa konstrukcja i nieprzystosowana do życia w obecnych warunkach.

Nathan H. Lents, profesor biologii w John Jay College w Nowym Jorku, w swojej drugiej książce „Człowiek i błędy ewolucji” wyjaśnia, jak bardzo ciało ludzkie jest zawodne, a przykłady są tak liczne, że szybko czytelnik zaczyna się zastanawiać, jakim cudem w ogóle nasz gatunek przetrwał.

„Człowiek i błędy ewolucji” to jedynie wybór najciekawszych i...

Arnika | 2018-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Autor w klarowny i...

Krysztyna | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Świetna lektura! Ukazuje jak wiele naszych cech jest niedoskonałe. Do tego napisana w przystępny i ciekawy sposób, więc powinna spodobać się każdemu. Bardzo polecam!

Izoldka | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ta książka to pstryczek w nos wszystkim tym, którzy myślą, jaki to nasz gatunek - homo sapiens, jest wspaniały, inteligentny itp., itp. (same achy i ochy). Prawda jest taka, że nie jest. To prawda, że ewolucja dała nam ogromne mózgi oraz możliwość myślenia w abstrakcyjny sposób, co dało nam w pewnym zakresie przewagę nad innymi zwierzętami, ale... do doskonałości nam dużo brakuje. Mamy słaby wzrok (porównując do ptaków), słaby węch (w porównaniu do psów), nie potrafimy syntezować większości witamin i dlatego nasze jedzenie musi być tak różnorodne (w przeciwieństwie do innych zwierząt, które jedzą praktycznie stale to samo np. koale spożywające głównie liście eukaliptusa). Ponadto sukces reprodukcyjny nie należy do najbardziej inteligentnych i najlepiej prosperujących z nas. Natura i ewolucja są bezlitosne. W prawdzie nauczyliśmy się naprawiać ich błędy, ale rodzi się w mojej głowie pytanie: czy nie zaszkodzimy sobie tym jeszcze bardziej? Książkę bardzo polecam!

MorsMetaMalorum | 2018-11-29
Na półkach: Naukowe, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2018

Lektura łatwa i przyjemna, raczej nie ma w niej zbyt wiele szokujących wiadomości dla kogoś chociaż pobieżnie zorientowanego w tematyce biologii i ewolucjonizmu, ale chociażby kwestia transpozonów, czy anastomozy była dla mnie nowością, więc nie jest to poziom zupełnie początkujący. Styl autora i dobór przykładów sprawia, że można spokojnie przerobić książkę na jednym posiedzeniu.

Bywam_kulturalna | 2019-01-06
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Ludzki gatunek żyje w przekonaniu, że jest niezaprzeczalnym cudem natury. Uważamy się za stworzenia przodujące we wszystkich dziedzinach dzięki najbardziej rozwiniętemu mózgowi. Jednak gdybyśmy faktycznie byli perfekcyjni, to czy nasze organizmy byłyby aż tak pełne... defektów? W księgarniach znajdziecie książkę, która wyprowadza z błędnego myślenia i uświadamia, jak bardzo wadliwi jesteśmy.

Autor książki "Człowiek i błędy ewolucji", Nathan H. Lents, to amerykański profesor biologii w John Jay College w NY. W swoim dorobku ma on również pozycję "Not so different: finding human nature in animals" a dodatkowo prowadzi blog o ludzkiej ewolucji. W najnowszej pozycji przedstawia czytelnikowi zbiór dowodów na to, że ludzkie ciała w gruncie rzeczy są bardzo wadliwe.

Ewolucja człowieka jest niezaprzeczalnie fascynującym procesem. Jednak pomimo swojej fenomenalności, nie uchroniła nas ona przed poważnymi błędami. Każdego dnia musimy mierzyć się z mankamentami, które serwują nam nasze...

matek | 2018-12-07

Książka bardziej popularna niż naukowa. Żaden z przytaczanych faktów i przykładów nie był dla mnie nowością [i myślę że nie będzie dla żadnej osoby która choć trochę interesuje się fizjologią]. Autor nie bawi się w kontrowersyjne hipotezy, każdy rozdział prowadzony jest w bezpieczny sposób- może nawet zbyt bezpieczny.
Nie wiem dla kogo skierowana jest ta książka - laik fizjologiczny znudzi się szybko, osoba która trochę się interesuje naukami o człowieku-jeszcze szybciej bo każdy fakt już dawno zna.

GZal | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Profesor biologii Nathan H. Lents napisał sympatyczną książkę o cudzie stworzenia, który nie jest znów takim cudem, czyli o nas samych. Człowiek i błędy ewolucji próbuje pokazać jak funkcjonuje ewolucja, dobór naturalny i losowe mutacje na przykładzie człowieka i dlaczego błędem jest myślenie, że jesteśmy ostatecznym i idealnym efektem ewolucji. Dlaczego nie wytwarzamy niektórych niezbędnych do życia substancji (np. witamin) lub czemu część naszych narządów wadliwie funkcjonuje,albo wygląda jakby była nierozsądnie “zaprojektowana”. Zgrabnie to wszystko napisane i czyta się z dużą przyjemnością, choć zastanawiałem się przy okazji jednego z rozdziałów, że autor chyba sam wpadł w pewną pułapkę.
[...]
całość:

chabrowaczytelniczka | 2019-01-16
Przeczytana: 09 grudnia 2018

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Ludzki organizm to niezwykła maszyneria, w której każdego dnia zachodzą miliony różnorodnych i skomplikowanych procesów. Gdy zaczniemy zagłębiać się ile czynników musi dojść w trakcie zapłodnienia, aby powstał nowy człowiek, czy pomyślimy o dokonaniach ludzkości to pewnie stwierdzimy, że jesteśmy wspaniali, wyjątkowi i od zwierząt różnimy się praktycznie wszystkim. Nie jesteśmy do końca tak doskonali, a Nathan H. Lents w swojej książce przekornie zwraca uwagę na to co w naszym ciele poszło nie tak.

Jak się okazuje tych nieprawidłowości i potknięć jest całkiem sporo. Przecież ogromna część naszego genomu jest całkowicie bezużyteczna, mamy kości, które nie pełnią żadnej funkcji, a miliony osób na całym świecie mają problem z niepłodnością. Autor zagłębia się zarówno w tematykę nieprawidłowości naszej anatomii, procesów biochemicznych zachodzących w komórkach człowieka aż po błędy w działaniu mózgu. Ma specyficzny dla siebie, ironiczny styl,...

maryna | 2019-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2019

ciekawostki bardzo pouczające, ale książka bardzo monotonna.
nieraz czytając książkę łapałam się na tym, że myślami jestem gdzie indziej.