Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry

Okładka książki Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry Marek Kaczmarzyk, Marek Migalski
Okładka książki Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry
Marek KaczmarzykMarek Migalski Wydawnictwo: Post Factum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Post Factum
2020-04-22
2020-04-22
esej socjologia politologia polityka społeczeństwo

Zasmucająca książka, ponieważ pokazuje ona, że obecna demokracja liberalna nie ma wielkiego sensu. Na nasze decyzje politycze przeważający wpływ mają emocje.

I to nie byle emocje, tylko emocje świadomie ukierunkowane przez specjalistów od politycznego marketingu i PRu.

Dodatkowo, nowoczesne możliwości mikrotargetowania reklam w mediach społecznościowych oraz działania algorytmów rekomendacyjnych stają się gwoździami do trumny społecznych mechanizmów politycznych.

Ciekawa książka, która w swojej strukturze została rozsądnie podzielona na aspekty neurobilogiczne i politologiczne.

Czyta się ją bardzo płynnie, pomimo stosowania wielu specjalistycznych pojęć.

Z jednej stronie nie ma w niej zawartych żadnych oszałamiających tez, a z drugiej jest to porządny przegląd najważniejszych aspektów nowoczesnej gry politycznej, a raczej wpływu ukształtowania naszych mózgów na możliwość sterowania pewnymi demokratycznymi procesami.

W "Homo Politicus Sapiens" zabrakło mi 2 elementów:
1) wskazania konkretnych przykładów wykorzystywania opisywanych mechanizmów przez konkretnych polityków/partie polityczne,
2) klarownej i rozbudowanej propozycji rozwiązania opisywanego problemu bycia poddanym opisywanym, emocjonalnym procesom (o ile takie rozwiązanie istnieje)

Mimo wszystko, opisywane w tej książce zagadnienia powinny być w mojej ocenie obowiązkowo przekazywane w szkołach średnich.

...Chociaż oczywiście tak nie będzie, bo politykom nie zależy na odkrywaniu kart, gdy wciąż toczy się "polityczna gra" ;)

Trochę nieudolna kopia Haidta.

Trochę nieudolna kopia Haidta.

• Polityczne
  • Polityka
  • Kupić
  • Filozofia i Polityka
  • Legimi fakt
  • Socjo

Dodaj cytat z książki Homo Politicus Sapiens. Biologiczne aspekty politycznej gry