Tajemna mowa drzew

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Die geheime Sprache der Bäume: Und wie die Wissenschaft sie entschlüsselt
Wawrzyniec Sawicki
Ag2S

Wsłuchaj się w tajemną mowę drzew. Odkryj magię lasu. Książka Erwina Thomy - słynnego austriackiego leśnika i architekta, który zrewolucjonizował myślenie o drzewach i drewnie. „Drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca. Każdy, kto choć raz był świadkiem ścięcia potężnego drzewa, czuł, jak bardzo poruszający to widok. Powalenie...

„Drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca. Każdy, kto choć raz był świadkiem ścięcia potężnego drzewa, czuł, jak bardzo poruszający to widok. Powalenie rosnącego przez setki lat olbrzyma, nigdy nie będzie dla człowieka obojętne ” – pisze Erwin Thoma.

Las jest dla niego skomplikowanym ekosystemem, społecznym i mądrym organizmem, pamiętającym miliony lat ewolucji. Drzewa natomiast są cudem statyki i architektury. Ich konstrukcja pozwala przetrwać wszelkie kaprysy pogody. Co więcej, drzewa mówią, a współczesny człowiek stracił zdolność słuchania tego, co chcą nam przekazać.

Erwin Thoma postanowił odkryć tajemnice drzew – jako leśnik obserwował je przez lata, jako architekt wrócił do tradycyjnego stolarstwa, wykorzystującego wyłącznie czyste drewno. Stworzył system budowy domów z drewnianych paneli i zadziwił świat!

Czy wiecie, że drzewa zmieniają swoje właściwości w zależności od fazy Księżyca?

Z księżycowego drewna budowano okręty rzymskie, świątynie buddyjskie sprzed setek lat i najdroższe instrumenty muzyczne. Erwin Thoma jako pierwszy postanowił sprawdzić, czy przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość może być potwierdzona naukowo.

Czego od drzew może nauczyć się człowiek, który chce żyć ekologicznie i rozsądnie wykorzystywać zasoby lasu? Tajemna mowa drzew to książka, która nie tylko udzieli odpowiedzi na te pytania, ale dostarczy prawdziwej czytelniczej satysfakcji. Thoma pisze o lasach i drewnie ze znawstwem i wyjątkową mądrością.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4751/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4751/...»

„Tajemna mowa drzew” to książka dla każdego. I dla tych, którzy uwielbiają zapach drewnianych domów, werand oraz mebli, i dla miłośników przyrody, i dla niedowiarków sądzących, że naturę można zastąpić paździerzowymi płytami.

Sięgnęłam po książkę Erwina Thoma z nadzieją na mnóstwo ciekawostek i opowieści z życia drzew. I nie zawiodłam się. Pochłonęłam całość jednym tchem!
Może dlatego, że na co dzień mieszkam w sąsiedztwie lasu. Może dlatego, że mój domek letniskowy graniczy z leśną głuszą, w której ptaki urządzają sobie codzienne trele. A może i dlatego, że uwielbiam spacery po Puszczy Noteckiej, kocham zapach surowego drewna i ciepło ognisk, które towarzyszą mi od wiosny do jesieni.

Nie jestem dzieckiem natury. Wychowałam się w małym miasteczku, ale na peerelowskim blokowisku. Przez kilka lat mieszkałam w centrum Poznania. Musiało minąć sporo czasu, zanim doceniłam spokój i ciszę zapewnianą przez naturę. Przy okazji pokochałam drewniane konstrukcje – werandy, ławki,...

jeke | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

,,Tak często bywa, że nie zauważamy dobrych rzeczy i istot, które w pobliżu służą nam cicho i wiernie. Zdarza się to niekiedy również w odniesieniu do kochanych przez nas ludzi. Nie inaczej jest też w przypadku naszych drzew. Ale drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca."

Erwin Thoma jest austriackim leśnikiem i budowniczym ekologicznych domów z drewna. W książce ,,Tajemna mowa drzew" przedstawia koncepcję dotyczącą związku człowieka z drzewami jako przykład skutecznego zastosowania zasad praktycznej gospodarki cyrkulacyjnej i samowystarczalnego przemysłu, życia w środowisku odradzających się zasobów naturalnych przy zastosowaniu energii odnawialnej. Książka bardzo nietypowa i miałam pewne obawy, gdy po nią sięgałam. Okazała się jednak od pierwszych stron bardzo ciekawa, wciągająca i mądra.

Autor wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w domu, w Bruck an der Grossglocknerstrasse, gdzie na tyłach domu rodzinnego...

Dociekliwy_Kotek | 2018-11-01
Przeczytana: październik 2018

I wracamy do punktu, w którym im bardziej coś jest odległe, tym bardziej przypisuje mu się boskie cechy. Fakt, że nie wszyscy czytelnicy tej książeczki mają szczęście żyć za pan brat z lasem jako takim, a dla równie dużej grupy złożone zależności ekosystemów - w tym i leśnego - mają w sobie coś z magii, ale to jeszcze nie powód, żeby pisać takie rzeczy.

Książeczka Erwina Thomy jest przedziwnym i skądinąd mało użytecznym konglomeratem wiedzy biologicznej, praktycznego leśnictwa, ludowych przekonań o zgoła magicznych właściwościach drzew i wreszcie nieciekawych opowieści z życia twórcy domów z litego drewna. Te ostatnie są zresztą tak obficie podlane niemal mistycznymi doświadczeniami oświecenia, że trudno pozbyć się uczucia delikatnego zażenowania.

Wydawniczego pokłosia sukcesu "Sekretnego życia drzew" Wohllebena ciąg dalszy, niestety.

Lady Margot | 2018-07-04

LADYMARGOT.PL

Książki o naturze biją rekordy popularności. Nigdy tak bardzo jak teraz, nie potrzebowaliśmy kontaktu z przyrodą. Zmęczeni postępującym rozwojem, nowoczesnością, hałasem, prędkością z jaką umyka nam życie, odwróciliśmy się w stronę tego, co proste, długowieczne, stabilne. Tego, co naturalne, a równocześnie tak nam bliskie. Nie zawsze z entuzjazmem podchodzę do tego typu literatury. Często jest ona wtórna, powielane są te same schematy, informacje, a wartością książki są wyłącznie przepiękne zdjęcia, bo faktem jest, iż pozycje z tego gatunku wydawane są z rozmachem. Dlatego ogromnym zaskoczeniem, jak najbardziej pozytywnym, była dla mnie "Tajemna mowa drzew", opowieść wyjątkowa, różniąca się od większości, z którymi miałam do czynienia. I już piszę, w czym rzecz.

***

POSTACI

Nie zadziwię Was, jeśli napiszę, że głównymi bohaterami tej historii są drzewa wraz z całą swoją niezwykłością. A, że o drzewach można napisać wiele, szczególnie, jeśli są przedmiotem...

Anita | 2018-07-21
Przeczytana: 05 lipca 2018

Przyrodnicza literatura, odcinek 6429326129302. Co ja poradzę, że znowu… Znowu trafiłam na świetny tytuł. Kiedyś sądziłam, że tego typu lektury to istne nudy na pudy. O ja głupia! Kolejny raz mogłam się o tym przekonać. „Tajemna mowa drzew” Erwina Thomy czaruje. Po prostu.

O CZYM TO
A o drzewach. Zaskoczeni? No dobrze, to o drzewach i ich niewyobrażalnej mocy. Wiem, znowu brzmi dziwnie, ale taka jest prawda. To może lepiej już nie będę wspominać o drewnie księżycowym. Albo będę! Bo to fascynujący temat. Taki trochę z pogranicza magii i biologii (pisząc o magii w dużej mierze mam na myśli niepojęte przeze mnie prawa fizyki). Erwin Thoma na około 250 stronach rozprawia o drzewach, drewnie, mądrości i inteligencji natury, która zaskakuje z każdym kolejnym dniem. Opowiada o tym jak przez lata ewoluowały sposoby wykorzystywania drewna i jak rósł zakres jego wykorzystania. Nie bez przyczyny autor uważa drzewa jako jeden z największych cudów na Ziemii.

ERWIN THOMA
Erwin Thoma to...

Iwona_C_ | 2018-08-06

Tajemna mowa drzew to wartościowa pozycja przede wszystkim dla osób, które chcą świadomie budować swój dom, a także dobierać przedmioty wykonane z drewna, tak aby stworzyć w domostwie dobrą atmosferę. Jest to też propozycja dla osób, które interesują się wykorzystaniem drzew i tego, co nam ofiarują, dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto ją też przeczytać, by zwiększyć swoją świadomość, na temat tego, jak w ekologiczny sposób wykorzystywać dary natury i jak o nie dbać.

Yoshize | 2018-11-12
Czytelniczka | 2018-10-09