Tajemna mowa drzew

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Die geheime Sprache der Bäume: Und wie die Wissenschaft sie entschlüsselt
Wawrzyniec Sawicki
Ag2S

Wsłuchaj się w tajemną mowę drzew. Odkryj magię lasu. Książka Erwina Thomy - słynnego austriackiego leśnika i architekta, który zrewolucjonizował myślenie o drzewach i drewnie. „Drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca. Każdy, kto choć raz był świadkiem ścięcia potężnego drzewa, czuł, jak bardzo poruszający to widok. Powalenie...

„Drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca. Każdy, kto choć raz był świadkiem ścięcia potężnego drzewa, czuł, jak bardzo poruszający to widok. Powalenie rosnącego przez setki lat olbrzyma, nigdy nie będzie dla człowieka obojętne ” – pisze Erwin Thoma.

Las jest dla niego skomplikowanym ekosystemem, społecznym i mądrym organizmem, pamiętającym miliony lat ewolucji. Drzewa natomiast są cudem statyki i architektury. Ich konstrukcja pozwala przetrwać wszelkie kaprysy pogody. Co więcej, drzewa mówią, a współczesny człowiek stracił zdolność słuchania tego, co chcą nam przekazać.

Erwin Thoma postanowił odkryć tajemnice drzew – jako leśnik obserwował je przez lata, jako architekt wrócił do tradycyjnego stolarstwa, wykorzystującego wyłącznie czyste drewno. Stworzył system budowy domów z drewnianych paneli i zadziwił świat!

Czy wiecie, że drzewa zmieniają swoje właściwości w zależności od fazy Księżyca?

Z księżycowego drewna budowano okręty rzymskie, świątynie buddyjskie sprzed setek lat i najdroższe instrumenty muzyczne. Erwin Thoma jako pierwszy postanowił sprawdzić, czy przekazywana z pokolenia na pokolenie mądrość może być potwierdzona naukowo.

Czego od drzew może nauczyć się człowiek, który chce żyć ekologicznie i rozsądnie wykorzystywać zasoby lasu? Tajemna mowa drzew to książka, która nie tylko udzieli odpowiedzi na te pytania, ale dostarczy prawdziwej czytelniczej satysfakcji. Thoma pisze o lasach i drewnie ze znawstwem i wyjątkową mądrością.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4751/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4751/...»

„Tajemna mowa drzew” to książka dla każdego. I dla tych, którzy uwielbiają zapach drewnianych domów, werand oraz mebli, i dla miłośników przyrody, i dla niedowiarków sądzących, że naturę można zastąpić paździerzowymi płytami.

Sięgnęłam po książkę Erwina Thoma z nadzieją na mnóstwo ciekawostek i opowieści z życia drzew. I nie zawiodłam się. Pochłonęłam całość jednym tchem!
Może dlatego, że na co dzień mieszkam w sąsiedztwie lasu. Może dlatego, że mój domek letniskowy graniczy z leśną głuszą, w której ptaki urządzają sobie codzienne trele. A może i dlatego, że uwielbiam spacery po Puszczy Noteckiej, kocham zapach surowego drewna i ciepło ognisk, które towarzyszą mi od wiosny do jesieni.

Nie jestem dzieckiem natury. Wychowałam się w małym miasteczku, ale na peerelowskim blokowisku. Przez kilka lat mieszkałam w centrum Poznania. Musiało minąć sporo czasu, zanim doceniłam spokój i ciszę zapewnianą przez naturę. Przy okazji pokochałam drewniane konstrukcje – werandy, ławki,...

jeke | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

,,Tak często bywa, że nie zauważamy dobrych rzeczy i istot, które w pobliżu służą nam cicho i wiernie. Zdarza się to niekiedy również w odniesieniu do kochanych przez nas ludzi. Nie inaczej jest też w przypadku naszych drzew. Ale drewno ich potężnych pni ogrzewa nas i otacza opieką, a ich korzenie wrastają głęboko w ludzkie serca."

Erwin Thoma jest austriackim leśnikiem i budowniczym ekologicznych domów z drewna. W książce ,,Tajemna mowa drzew" przedstawia koncepcję dotyczącą związku człowieka z drzewami jako przykład skutecznego zastosowania zasad praktycznej gospodarki cyrkulacyjnej i samowystarczalnego przemysłu, życia w środowisku odradzających się zasobów naturalnych przy zastosowaniu energii odnawialnej. Książka bardzo nietypowa i miałam pewne obawy, gdy po nią sięgałam. Okazała się jednak od pierwszych stron bardzo ciekawa, wciągająca i mądra.

Autor wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w domu, w Bruck an der Grossglocknerstrasse, gdzie na tyłach domu rodzinnego...

Lady Margot | 2018-07-04

LADYMARGOT.PL

Książki o naturze biją rekordy popularności. Nigdy tak bardzo jak teraz, nie potrzebowaliśmy kontaktu z przyrodą. Zmęczeni postępującym rozwojem, nowoczesnością, hałasem, prędkością z jaką umyka nam życie, odwróciliśmy się w stronę tego, co proste, długowieczne, stabilne. Tego, co naturalne, a równocześnie tak nam bliskie. Nie zawsze z entuzjazmem podchodzę do tego typu literatury. Często jest ona wtórna, powielane są te same schematy, informacje, a wartością książki są wyłącznie przepiękne zdjęcia, bo faktem jest, iż pozycje z tego gatunku wydawane są z rozmachem. Dlatego ogromnym zaskoczeniem, jak najbardziej pozytywnym, była dla mnie "Tajemna mowa drzew", opowieść wyjątkowa, różniąca się od większości, z którymi miałam do czynienia. I już piszę, w czym rzecz.

***

POSTACI

Nie zadziwię Was, jeśli napiszę, że głównymi bohaterami tej historii są drzewa wraz z całą swoją niezwykłością. A, że o drzewach można napisać wiele, szczególnie, jeśli są przedmiotem...

Anita | 2018-07-21
Przeczytana: 05 lipca 2018

Przyrodnicza literatura, odcinek 6429326129302. Co ja poradzę, że znowu… Znowu trafiłam na świetny tytuł. Kiedyś sądziłam, że tego typu lektury to istne nudy na pudy. O ja głupia! Kolejny raz mogłam się o tym przekonać. „Tajemna mowa drzew” Erwina Thomy czaruje. Po prostu.

O CZYM TO
A o drzewach. Zaskoczeni? No dobrze, to o drzewach i ich niewyobrażalnej mocy. Wiem, znowu brzmi dziwnie, ale taka jest prawda. To może lepiej już nie będę wspominać o drewnie księżycowym. Albo będę! Bo to fascynujący temat. Taki trochę z pogranicza magii i biologii (pisząc o magii w dużej mierze mam na myśli niepojęte przeze mnie prawa fizyki). Erwin Thoma na około 250 stronach rozprawia o drzewach, drewnie, mądrości i inteligencji natury, która zaskakuje z każdym kolejnym dniem. Opowiada o tym jak przez lata ewoluowały sposoby wykorzystywania drewna i jak rósł zakres jego wykorzystania. Nie bez przyczyny autor uważa drzewa jako jeden z największych cudów na Ziemii.

ERWIN THOMA
Erwin Thoma to...

Iwona_C_ | 2018-08-06

Tajemna mowa drzew to wartościowa pozycja przede wszystkim dla osób, które chcą świadomie budować swój dom, a także dobierać przedmioty wykonane z drewna, tak aby stworzyć w domostwie dobrą atmosferę. Jest to też propozycja dla osób, które interesują się wykorzystaniem drzew i tego, co nam ofiarują, dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto ją też przeczytać, by zwiększyć swoją świadomość, na temat tego, jak w ekologiczny sposób wykorzystywać dary natury i jak o nie dbać.

Małgorzata | 2018-09-13
Bibliofilem_być | 2018-07-09