Polski bajer. Disco polo i lata 90.

Okładka książki Polski bajer. Disco polo i lata 90. Monika Borys
Okładka książki Polski bajer. Disco polo i lata 90.
Monika Borys Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2019-09-04
2019-09-04
reportaż fakty disco polo lata 90.

Piosenka o Polsce

1956 14 299

Jako osoba urodzona w latach 90. i wychowana na programie "Disco Relax", sięgnęłam po książkę Pani Moniki Borys głównie z sentymentu. Samym sentymentem darzę również dicopolowe utwory z lat 90. W czasach gdy disco polo święciło swój triumf, byłam tylko dzieckiem, które nie zastanawiało się nad genezą powstania tego gatunku muzyki. Zafascynowana wpatrywałam się po ptostu w kolorowe obrazy pojawiające się na ekranie telewizora, tańcząc w rytm skocznej, wesołej melodii (tekstów tym bardziej nie ogarniałam). Zresztą po dziś dzień bawię się przy tej muzyce na każdym weselu. Słowa krytyki czy zachwytu na temat utworów i wykonawców wtedy do mnie nie docierały. I bądźmy szczerzy, w ogóle mnie nie interesowały. Nie zdawałam sobie też sprawy, że fenomen disco polo nie dotyczy tylko sfery kulturalnej ale i społecznej. Dzięki książce "Polski bajer..." mogłam spojrzeć na epokę disco polo z zupełnie nowej perspektywy. Autorka w prosty sposób opowiada nam o discopolowym przemyśle muzycznym, który rozwinął się w kraju nad Wisłą jako odpowiedź na zmiany systemowe zachodzące w Polsce po 1989 roku. Przedstawia nam historię ewolucji muzyki chodnikowej, która rozlała się po całym kraju, zagościła w radiu i telewizji, wtargnęła na Salę Kongresową i chcąc nie chcąc, podzieliła społeczeństwo. Autorka analizuje różne aspekty discopolowego świata, opowiadając przy tym historię, którą wielu z nas kiedyś na swój sposób przecież tworzyło.
Jedni ten gatunek muzyki kochają, inni nienawidzą. Jednak bez względu na to, jakim uczuciem darzymy disco polo, nie da się ukryć, że jest on częścią naszej historii, którą warto poznać. Ta książka to dla mnie istny wehikuł czasu. Zabrała mnie w podróż do lat 90., lat pełnych kiczu i bajeru, ale mimo wszystko mających swój urok.

Dobra rzecz, jeśli ma się już jako-taką orientację w temacie, jakieś własne przemyślenia nt. roli disco polo i nie podchodzi do publikacji jako tabula rasa. Na to, by wyszło z tej publikacji coś więcej, chyba zabrakło lepszej struktury: zbyt często ta książka sprawia wrażenie zbioru felietonowych szkiców, zbyt często informacje są rozmieszczone na jej kartach nierównomiernie i nie prowadzą w pełni spójnej opowieści (choć czasem się to udaje). Niemniej szanuję szeroką orientację autorki w temacie, sporo włożonej pracy i podzielam większość spostrzeżeń.

Fenomen disco polo opisany w sposób bardzo profesjonalny, poważne pochylenie się nad fenomenem kulturowym. Świetnie opisane są różne konteksty kulturowe oraz różne aspekty publicznej debaty na temat tego gatunku.

Całkiem ciekawe podejście do tego fenomenu pod kątem społecznym, miejscami ironiczne - czyta się bardzo sprawnie.

Trochę śmieszno, czasem z lekką nutką ironii. To książka nie tylko o muzyce, ale również o jej fenomenie społecznym; przeciwnikach i zwolennikach. A także o przemianach lat 90-tych, nierozerwalnie z powstawaniem tego gatunku muzycznego związanych.

7/10
Disco polo. Gatunek, którego prawie nikt nie słucha, przy czym równocześnie prawie wszyscy znają większość najpopularniejszych tekstów. Zawsze zastanawiało mnie skąd wzięła się tak ogromna popularność tego stylu. W końcu wychowywałem się w latach, w których takie programy, jak Disco Polo Live i Disco Relax były topowymi w telewizyjnych ramówkach. Dlatego tym chętniej sięgnąłem po tę książkę, aby nie tylko znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale także chociaż na chwilę powrócić do tamtych lat, które pamietam jak przez mgłę, a które wydają się być bardzo dobrym wspomnieniem.

Monika Borys sięga wiec do korzeni disco polo. Rysuje obraz ówczesnego społeczeństwa, które dopiero co wydarło się z rąk komunizmu i w biedzie próbuje zbudować swój dobrobyt. Przywołuje także statystyki, próbując określić skąd wzięła się tak wielka popularność tego - często wyśmiewanego - nurtu.

Czy ta książka jest dobra? W dużej mierze tak. Niestety mam jedno zastrzeżenie. No, może dwa. Im dalej w las tym bardziej przypomina ona prace magisterską, niż solidny reportaż. Nie wiem, czy to po prostu zmęczenie materiały, czy jednak wyczerpanie tematu i próba nadgonienia do jakiegoś stronicowego wyniku.

Druga sprawa - również związana z drugą częścią książki. Autorka bierze się za analizę tekstów największych gwiazd tego gatunku, rozkładając je na czynniki pierwsze. I moim zdaniem nie jest to do końca potrzebne. Niemniej - komuś może to przypaść do gustu.

Czy więc warto? Wydaje mi się, że tak.

7/10

Autorka jest absolwentką Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a co by nie mówić mam jakieś same dobre doświadczenia z książkami pisanymi przez osoby z tego środowiska. Czy dało się lepiej przedstawić temat? Pewnie tak. Czy konkluzje i obserwacje pisarki są w jakiś sposób jedynie wycinkiem szerszego zjawiska jakim jest muzyka disco polo? Oczywiście. No i jeszcze kwestia momentami nadinterpretacji bazujących na uznanych autorytetach. Tylko że tak trzeba pisać, bo znalezienie obiektywnej prawdy nie jest po prostu możliwe. A dzieki "Polskiemu bajerowi" nie tylko można zaczyna się myśleć o tym muzycznym fenomenie, ale także otrzymuje się naprawdę porządny aparat pojęciowy połączony z rysem historycznym.

Czytajcie.

Książka rzetelna, choć momentami autorka zaczyna analizować teksty przez pryzmat postulatów dzisiejszej progresywnej lewicy.

Od zawsze chciałem poczytać coś więcej o Disco Polo z perspektywy zjawiska kulturowego. Nigdy nikt się tym specjalnie nie zajmował, bo wśród Polskich elit temat ten jest używany zwykle tylko do budowania ram kultury i dzielnia w taki sposób ludzi. W 2019 roku coś się zmieniło i dostaliśmy aż 2 pozycje to jedna z nich.

Prawdę mówiąc dostałem dokładnie to czego się spodziewałem i oczekiwałem, a nawet odrobinę więcej. Przed wszystkim wbrew tytułowi książka opowiada o całej historii gatunku czyli też jego powrocie do łask w 2 dekadzie 21 wieku podejmując też przy tym bardzo ciekawy wątek użycia Disco Polo jako narzędzia politycznego przez prawo i sprawiedliwość. Praca Moniki Borys bardzo kompetentnie przechodzi przez chyba wszystkie zagadnienia związane z samą muzyką oraz tym co działo się wokół niej. Wyjaśnia i wgłebia się w większość ciekawych motywów. Niby nie mówi niczego czego byśmy nie wiedzieli, ale jeszcze nikt tych przemyśleń nie zebrał w calość i nie wyłożył w strawnej formie. Zdarza się autorce powtarzać niektóre myśli.

Sam styl tekstu przypomina czyjąś pracę magisterską, więc nie jest zbyt porywający jednak przy tym charekteryzuje się sporą przystępnością. Nawet przy odrobinie toporności czyta się to całkiem przyjemnie.

Potrzebowaliśmy tej książki w kraju, gdzie inteligencja za pomocą jakiegoś dziwacznego szyfru próbuje komunikować nam, o czym warto mówić a o czym nie Borys pokazała, że możemy w interesujący sposób podejść do zjawiska jakim jest Disco Polo nie oceniając przy tym jego treści artystycznej oraz pozbywając się zbędnego poczucia wyżości.

Prawdę mówiąc dostałem dokładnie to czego się...

Nie da się nie odnieść wrażenia pracy naukowej, zdarzają się powtórzenia pewnych tez, ale całość daje ujęcie zagadnienia nurtu disco polo w formie interpretacji socjologicznej. Przez większość książki disco polo jest romantyzowane, ale pod koniec jest i nutka dziegciu. Kilka tytułów dodanych do playlisty, kilka pozycji z bibliografii do przeczytania.

• Audiobooki
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Polski bajer. Disco polo i lata 90.