Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania

Patronat LC
Emma Byrne Wydawnictwo: Buchmann popularnonaukowa
Swearing is Good for You: The Amazing Science of Bad Language
Marcin Wróbel
Buchmann
dosadny język humanistyka kultura literatura popularnonaukowa popularnonaukowa styl życia
Swearing is Good for You: The Amazing Science of Bad Language
popularnonaukowa
Marcin Wróbel

Tak mało znana dziedzina badań, że już samo poruszenie tematu daje autorce duży plus. Do tego styl i rzeczowość na wysokim poziomie. Okazuje się, że szympansy... No ale to trzeba przeczytać :-) Książka dała mi dużo do myślenia o tym jak i dlaczego ja sam przeklinam, albo... nie przeklinam. Podobała mi się też interpretacja czytającej audiobooka Ewy Abart.

Dużo ciekawych informacji i spostrzeżeń. Można spojrzeć na sprawę przeklinaniu zupełnie inaczej niż jest to powszechnie przyjęte.

Szybko przeczytałem. Polecam tym którzy nie boją się trudnych tematów.

Właściwie spodziewałam się zabawnych historyjek o przeklinaniu, jednak książka to porządny wykład na temat bluzgania, ujęty z medycznego punktu widzenia. Pomimo, iż nie dostałam tego czego oczekiwałam, to jednak zaskoczyła mnie pozytywnie.

Bardzo ciekawy temat. Dowiedziałam się wielu fajnych rzeczy, ale momentami ciężko mi się to czytało.

Na półkach: , , , , ,

N°02/2020

Przechodzisz spokojnie koło księgarni, obiecujesz sobie, że nic w niej nowego nie kupisz, aż do momentu, w którym z witryny sklepowej wyskakuje okładka z soczystym « KU*WA MAĆ ». I już wiesz, że będzie Twoja.

To bardzo ciekawa pozycja o tym, że zaszczepiono w nas nienawiść, wrogość i pogardę do przekleństw, które przecież nie zawsze mają złe intencje. Autorka...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Temat ciekawy, ale za mało materiału na całą książkę w takiej formie co skutkuje duża ilość powtórzeń pewnych wniosków.

To książka o tym, że czasami warto wypowiedzieć, te negowane przez społeczeństwo słowa. I nie ma potrzeby się potem wstydzić czy odczuwać jakiekolwiek wyzuty sumienia. Jeżeli masz ochotę przeklnąć - zrób to! I czuj się z tym dobrze :)

Zaczyna się niewinnie i udaje pozory "naukowości" opisując pokaźną liczbę badań, które są jedyną wartością tej książki. Im dalej, tym wyraźniej widać intencje autorki w męczących komentarzach i subiektywnych analizach, kierowanych pokrętną logiką, czyli właściwie dialektyką.

Na podstawie jednego przykładu zespołu w korpo, który odnosił największe sukcesy, prowadzonego...

Książka popularnonaukowa.
Tymi dwoma wyrazami można odpowiedzieć na wszystkie zarzuty odnośnie używanie wulgarnych wyrazów na jej stronach. Świat jest taki jaki jest, a nie taki jakby się niektórym chciało.

Autorka przedstawia kompendium aktualnej wiedzy z zakresu badań nad pracą mózgu. Czytelnik jest szczegółowo zaznajamiany z kolejnymi eksperymentami. Czasem całość mnie...

Dyskusje

• 2019