Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania

Patronat LC
Emma Byrne Wydawnictwo: Buchmann popularnonaukowa
Swearing is Good for You: The Amazing Science of Bad Language
Marcin Wróbel
Buchmann
dosadny język humanistyka kultura literatura popularnonaukowa popularnonaukowa styl życia
Swearing is Good for You: The Amazing Science of Bad Language
popularnonaukowa
Marcin Wróbel

Książka dobra, ale chyba spodziewałam się czegoś innego. Pierwsza połowa z dużym powodzeniem mnie usypiała, zaś drugą pochłonęłam w jeden dzień.
Ciekawa analiza wpływu przekleństw na zachowania ludzi różnych płci, o różnym stanie zdrowia czy miejscu pochodzenia. 3/4 książki to analiza różnych badań, więc nie wszystkim czytelnikom podpasuje.

"Bluzgaj zdrowo"
Zdarza Wam się, sięgać po ulotki lub różnego czasopisma podczas czekania w kolejce, np. u lekarza lub innym miejscu?
Tego typu "lektury" mają specyficzny rodzaj. Czytając tą książkę miałam właśnie odczucia jakbym czytała taką rzecz.
Sporo przykładów, cytatów i opisów typu "co by było gdyby", trochę może jak poradnik. W efekcie mogę zdecydowanie...

Książka o przekleństwach. I o tym jak bluzgamy. I kiedy. A także od kiedy. Autorka twierdzi, że klniemy niemalże tak długo jak istnieje język i popiera tę tezę badaniami na szympansach. Dowiemy się też o tym, jak klną obie płcie. I o tym jakie są różnice między nacjami w tej kwestii. Przytoczonych jest sporo różnorodnych badań, które mają nas przekonać, że przeklinanie...

Rzecz o wulgaryzmach - traktująca je nieco bardziej naukowo. Autorka przytacza badania na temat mózgu, przedstawia różnice w bluzganiu pomiędzy płciami, przytacza badania szympansów pod kątem wulgaryzmów oraz pokazuje różnice w przeklinaniu w różnych językach. A to tylko część z tematów. Spora dawka wiedzy, która w żaden sposób nie zmieni mojego życia. Czasami męczy zbyt...

Całkiem nieźle, ale bardziej antropologia i socjologia niż neurologia, którą sugerował opis.
Najciekawsze są spostrzeżenia o płci i przeklinaniu, wydają się całkiem trafione, poza jednym kwiatkiem jakoby kobiety były cenzurowane od około XVII wieku.. o wiele wcześniej droga pani badacz, no ale Iza tym większych błędów merytorycznych nie zauważyłam.
Spora bibliografia...

Bardzo ciekawa lektura. Autorka przytoczyła wiele badań i eksperymentów. Nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego tak wiele miejsca poświęciła zespołowi Tourette'a.

Czasem warto sięgnąć po lektury, które wcześniej nas nie interesowały i dać się zaskoczyć. Książka zawiera wiele ciekawych i pożytecznych informacji. Momentami szła mi opornie, ale podsumowując wiele uczy i pokazuje inny sposób postrzegania pewnych rzeczy, co poparte zostało naukowymi przykładami. Polecam

Zajebiście opracowana pod względem merytorycznym. 😁 Wieloaspektowe podejście do tematu. Czasami się powtarza, ale nie przeszkadza to jakoś bardzo w odbiorze. Bardzo ciekawa praca, jak by nie bylo, hm... naukowa. 🙂

Jak dla mnie - zmarnowany potencjał. Jakoś w połowie autorka zaczyna się powtarzać, przez co lektura staje się mało interesująca. Dzięki niej z pewnością dowiedziałam się czegoś nowego, ale sięgając po tą pozycję oczekiwałam czegoś więcej.

Tak mało znana dziedzina badań, że już samo poruszenie tematu daje autorce duży plus. Do tego styl i rzeczowość na wysokim poziomie. Okazuje się, że szympansy... No ale to trzeba przeczytać :-) Książka dała mi dużo do myślenia o tym jak i dlaczego ja sam przeklinam, albo... nie przeklinam. Podobała mi się też interpretacja czytającej audiobooka Ewy Abart.

Dyskusje

• 2019