Mój Boniek

Wydawnictwo: Fabuła Fraza
sport
MM1990

"Boniek od wszystkiego w swoim świecie ma zaufanych od lat umyślnych, którzy pilnują, by nie stała mu się finansowa krzywda. On co najwyżej rzuca pomysł, nadzoruje początki realizacji, po czym przechodzi do następnego projektu. Cały czas pozostając w decyzyjnym centrum wydarzeń, bo to jest jego priorytetem. Jest mistrzem rozpalania, nie podtrzymywania ognia. Woli być niż mieć. Zwłaszcza że wszystko już ma.

Michał Tomczak, kiedyś przewodniczący wydziału dyscypliny PZPN, prawnik, który rozpoczął hurtowe karanie polskich klubów za udział w aferze korupcyjnej, otwarcie powiedział mi w wywiadzie, że nie wierzy, by Zbigniew Boniek nie wiedział, że Widzew ustawiał mecze. Będę szczery — ja też nie wierzę, choć dobrze wiem, że nie jest to kwestia wiary, lecz twardych dowodów, których nie ma i raczej nigdy już się nie znajdą.

Wiem za to również, że wbrew temu, co próbowano nam wmówić, Wojciech Sz. nie był jedyny w klubie, który wiedział o korupcji. Jeden z długoletnich działaczy bezrefleksyjnie opowiedział mi kiedyś anegdotę, jak to przed meczem Widzewa podszedł do niego bliżej nieznany gość z hasłem: „pozdrowienia od smoka wawelskiego”. Co oznaczało, że to właśnie on jest wysłannikiem prowadzących spotkanie sędziów z Krakowa i właśnie zjawił się po umówione pieniądze w zamian za wygraną Widzewa.

Działacz Widzewa z lat 70. zmieścił całego Zbigniewa Bońka w jednym zdaniu: „To jedyny człowiek na świecie, który w tej samej chwili co innego mówi, co innego myśli i co innego robi”.

źródło opisu: http://fabulafraza.pl/nasze-ksiazki/moj-boniek

źródło okładki: http://fabulafraza.pl/nasze-ksiazki/moj-boniek

almos | 2018-11-18
Przeczytana: 05 listopada 2018

Subiektywna biografia wybitnego piłkarza, a potem prominentnego działacza. Nie ukrywa autor niechęci do swojego bohatera, mimo że był jego idolem dzieciństwa. Ta jednostronność stanowi główną słabość książki, poza tym nie ma tam pogłębionego researchu, raczej subiektywne impresje i wspomnienia Sarzały. Napisane to nieźle, czyta się to lekko, ale pozostawia spory niedosyt.

Dziennikarz sportowy pochodzący z Łodzi napisał subiektywną biografię swojego idola z dzieciństwa. Pisze Sarzało, że Boniek to bardzo wyrazista osobowość, nie pozostawia nikogo obojętnym, albo się go lubi albo nie. Sarzało go nie lubi, ale nie pisze dlaczego. Trochę to dziwne, bo pochodzi z Łodzi i od dzieciństwa kibicował Widzewowi i, jak się już rzekło, widział w Bońku idola. Zaś książka w zamyśle autora nie jest biografią piłkarza, raczej próbą rozliczenia się z dawnymi fascynacjami. Wypada to średnio, głównie dlatego, że, powtórzę, Sarzało nie chce i nie umie ukryć swojej niechęci do Bońka.

Pisze autor o...

utu13 | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Bardzo przyjemna w odbiorze książka. Autor nie ukrywa, że są to jego
subiektywne odczucia. Nie wszystko musi być kolorowe tak jak jest
przedstawione na pierwszy rzut oka. Fajnie przedstawiona szersza
perspektywa jednej z najbarwniejszych postaci w historii polskiej
piłki nożnej.

dambi1321 | 2019-01-07