Okładka książki Walki Powietrzne nad Wietnamem Północnym. W latach 1965-1968 na tle operacji Rolling Thunder. Tom 1: Lata 1965-1967. Łukasz Mamert Nadolski
Łukasz Mamert Nadolski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Konflikt bliskowschodni 1945–1982 Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski
Konflikt blisk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Merkawa. Miecz Izraela Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski, Paweł Przeździecki, Michał Przybylak, Łukasz Przybyło
Merkawa. Miecz... Krzysztof Kubiak, Ł...

"Aleja MiG-ów"
O konflikcie wietnamskim ukazuje się coraz więcej książek. Młodzi historycy sięgają po coraz to nowsze źródła, niedostępne dotychczas wspomnienia i walczą z mitami komunistycznej propagandy. Dzięki nim możemy wyrobić sobie zupełnie nowe zdanie na temat zdarzeń z tamtego okresu.
Nie inaczej jest z książką Łukasza Mamerta Nadolskiego. Ta bardzo ciekawa pozycja opiera się na mnóstwie dotychczas nieznanych dla polskiego czytelnika źródłach. Autor ma wartki język i potrafi przykuć uwagę przez większość książki. Niekiedy czyta się to jak powieść sensacyjną.
W związku z tym, iż większość treści zajmują opisy walk powietrznych lektura jest niezwykle dynamiczna. Na końcu każdego rozdziału dostajemy podsumowanie w dość prostych tabelach.
Książka na swoim początku ma dość rozbudowany słownik pojęć używanych później. Jest to bardzo dobre zagranie, znacznie ułatwiające poruszanie się po tekście. Mapy w środku publikacji są niewielkie i tak naprawdę niewiele wnoszą do całości. Do tylnej oprawy dołączona jest nieco większa składa mapa - przedstawiająca "teatr działań".
Brakuje rysunków schematycznych poszczególnych walk. Te które są pachną amatorszczyzną i brakiem pomysłu. A wystarczyło sięgnąć do książek Jerzego Gotowały, gdzie starcia zbrojne były znakomicie zilustrowane w pionie i poziomie.
Zabrakło sylwetek i rysunków technicznych samolotów, mam nadzieję, że autor poprawi to w następnych tomach.
Wydanie ekonomiczne na białym papierze. Oprawa miękka klejona.
Książka dla wyjadaczy tematu, pozostali mogą być zniesmaczeni mono-tematyką opisów walk. Ja z niecierpliwością oczekuję następnych tomów.

"Aleja MiG-ów"

• Lotnictwo