Gorejące niebo

Muzeum Wojsk Lądowych
2019-01-01
2019-01-01
historia lotnictwo

Okładka książki Konflikt bliskowschodni 1945–1982 Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski
Konflikt blisk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Merkawa. Miecz Izraela Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski, Paweł Przeździecki, Michał Przybylak, Łukasz Przybyło
Merkawa. Miecz... Krzysztof Kubiak, Ł...

Okładka książki Z nieba do Nieba Zbigniew Marcin Kowalewski, Sławomir M. Kozak
Z nieba do Nieba Zbigniew Marcin Kow...

"Trudne początki lotnictwa Izraela"
Z autorem spotkałem się przy okazji książek opisujących walki powietrzne nad Wietnamem Północnym (Walki Powietrzne nad Wietnamem Północnym w latach 1965-1968 tom I i II) i były to bardzo dobre książki. Później dorwałem jeszcze publikacje dotyczące konfliktu Arabsko-Żydowskiego (Ogień na pustyni. Konflikt izraelsko-arabski w latach 1967-1973 oraz Wojna Sześciodniowa 1967),obie pisane przy współudziale innych.
Znając styl i renomę autora w ciemno zakupiłem "Gorejące niebo" - opłaciło się.
Książka zapełnia kolejną niszę w opracowaniach trudnych stosunków żydowsko -arabskich. Zaczynamy od początku czyli od czasów II wojny światowej i zarzewia konfliktu. Pisarz poza skupia się na lotnictwie, jednak działania lądowe w wymiarze potrzebnym do zrozumienia zagadnienia są też omówione.
W drugiej części przechodzimy do "Wojny o niepodległość Izraela". Najpierw obserwujemy narastający konflikt, potem dramatyczne akcje gromadzenia broni przez Żydów oraz kombinowania samolotów. Możemy też prześledzić rozbudowę lotnictwa agresorów. Dalej to już tylko opis działań poszczególnych stron, przerywany kolejnymi rozejmami.
Autor nie obstaje za żadną walczącą nacją. Swoje dane dokładnie weryfikuje i obala propagandowe mity. Piętnuje też zbrodnie wojenne walczących. W części trzeciej mamy omówiony "Konflikt izraelsko-arabski w latach 1949-1956 i wojnę sueską".
Zaczyna się od przedstawienia dalszego rozwoju sił lotniczych Izraela, Egiptu, Jordanii, Syrii, Libanu i Iraku. Kolejno przechodzimy do incydentów zbrojnych w latach 1949-56, by skończyć na wojnie sueskiej w 1956 roku.
Na koniec dostajemy załączniki. Są one rozbudowane i bardzo ciekawe. Pierwszy z nich zawiera omówienia kampanii lotniczej w Iraku w 1941 roku. Kolejny przedstawia biogram żydowskiej lotniczki Zahary Lewiatow.
Dalej mamy zestawienia tabelaryczne podsumowując treść opracowania.
Język autora jest bardzo przystępny i książkę czyta się łatwo z dużym zainteresowaniem. Trzeba jednak zastrzec, że jest pełnokrwiste opracowanie historyczne a nie powieść sensacyjna.
Tekstowi towarzyszą zdjęcia i mapy.
Te drugie są dość dokładne i wystarczające do zrozumienia sytuacji.
Spójrzmy na biografię. Jest ona przebogata.
Oprócz dokumentów wywiadu (np. teczek szyfrogramów wychodzących z Ankary, Jerozolimy czy Meksyku) mamy tu wywiady z uczestnikami zajść, wspomnienia czy opracowania w języku Jidysz. Do tego dochodzi całe mnóstwo innych dokumentów.
Autor bardzo solidnie przygotował się do swojej pracy.
Przypisy zawierające dodatkowe informacje są pod tekstem. Warto do nich zerkać.
Wydanie przyzwoite, w twardej oprawie formatu B5, na cienkim kredowym papierze o szytym grzbiecie.
Czy książka ma wady? Pierwszą dość poważną jest cena publikacji. Za swój egzemplarz zapłaciłem 140 zł. Uważam, że za ten format jest to trochę za dużo. Wiem, że pewnie niewielki nakład i specjalistyczny temat trochę tą wartość usprawiedliwia, ale w moich oczach nie całkowicie.
Drugą dość błahą są drobne błędy językowe. Są tak nieliczne, że nie wpływają na odbiór książki.
Moim zdaniem to wszystkie wady tego opracowania.
Dostałem solidną dawkę wiedzy, wspaniale napisaną opartą na wielu źródłach. Temat jest niszowy, dotychczas pomijany w publikacjach, co zwiększa trakcyjność książki. Skupienie się na jednym z rodzajów wojsk (lotnictwie) uczestniczącym w konflikcie było strzałem w dziesiątkę. Ze swej strony polecam - mimo wysokiej ceny warto.

"Trudne początki lotnictwa Izraela"

• Inne konflikty zbrojne do 1945 roku
  • Lotnictwo

Dodaj cytat z książki Gorejące niebo