Iron and Magic

Rewelacja! Hugh jest ciacho!

Rewelacja! Hugh jest ciacho!

Powiem szczerze, gdy kazano mi przeczytać tę historię zanim sięgnę po 10 tom przygód o Kate Daniels to nie za bardzo chciałam.. opowieść o znielubianej przeze mnie postaci, która tyle niegodziwości wprowadziła do życia głównej bohaterki bardzo mnie zniechęcała.. cóż za miłe rozczarowanie!

Hugh po wyrzuceniu jak śmieć przez Rolanda i zerwaniu wszystkich więzi stacza się na samo dno przepaści, jednak niezłomni jego przyboczni odciągają go od sięgnięcia dna rozpaczy.
Jako dowódca 300 Żelaznych Psów jest za nich odpowiedzialny i, gdy trafia się okazja na poprawę swojej reputacji oraz otrzymanie wiktu i opierunku nie namyślają się chwili i odpowiadają na wołanie o ochronę pobliskiego zamku.

Jednak nikt się nie spodziewał, że na czele fortecy stoi władczyni -Elera Harper i droga do osiągnięcia celu prowadzi przez.. małżeństwo!

Hugh D'Ambray pokazał, że ze zła wcielonego można jeszcze wykuć dobro, ale trzeba do tego znaleźć kogoś kto wskaże odpowiednią drogę.
Każdemu należy się druga szansa, ale kto z tego skorzysta i doceni to już inna kwestia.

Jaką ja nienawiścią darzyłam tego gada, a teraz Hugh d'Ambrey stał się moim bohaterem. Rzeczywiście bezwzględnie należy czytać tę powieść pomiędzy 9 a 10 tomem cyklu o Kate Daniels. Teraz można wiele zrozumieć z przemiany Preceptora. Akcja szybka, zagmatwana, pełna walki i humoru. Elara jest chyba jedyną kobietą, która pasuje do Hugh`a.

Przeczytałam dzisiaj [b]Iron and magic[/b].Ta książka jest pierwszym tomem cyklu opowiadającego o Hugh d'Ambrayu i jego Żelaznych Psach.Chronologicznie usytuowana jest pomiędzy fabułą [i]Magic Binds[/i] i [i]Magic Triumps[/i] z serii o Kate Daniels.Spotkać można w niej zresztą incydentalnie postaci znane z serii o Kate.To nadal opowieść o postzmiennym świecie,fabuła jednak nie rozgrywa się w Atlancie lecz w małej osadzie Berry Hill w Kentucky.
Książka zaczyna się opowieścią o czasach,kiedy Hugh był małym chłopcem(najpewniej sześciolatkiem)i został odnaleziony przez Vorona I Rolanda.Kolejny rozdział ma miejsce już po odcięciu d'Ambreya przez Budowniczego Wież.Żelazne Psy sa zabijane przez Neza,dowódcę Złocistego Legionu Rolanda.
Huhg musi znalezć dla siebie i swoich ludzi bezpieczny azyl.Staje się to możliwe dzięki zaaranżowanemu małżeństwu zawartemu z Elarą,Białą Czarownicą.Tak Hugh jak i Elara maja swoje powody by zawrzeć ten związek.On chce bezpiecznej bazy dla swoich ludzi,ona potrzebuje ochrony przed Nezem,,który chce przejąć jej zamek.
Podobał mi się związek bohaterów,pełen walki między nimi,nieufnościi wielkiej namiętności.podobał mi się fakt,że obydwoje byli wobec siebie nieufni,ukrywali przed soba swoje słabości i walczyli przy każdej okazji.Odpowiadał mi tez magiczny aspekt magii Elary i Hugh.Obydwoje ja posiadaja,ale moc Elary to stara,bardzo chaotyczna magia,która łatwo mogłaby pochłonąć słąbszą psychicznie osobę.
Fabuła jest ciekawie skonstruowana.Nie chciałabym zdradzać zbyt dużo szczegółów,ale fajnie pasuje do tego,co zostało pokazane w [i]Magic Triumphs[/i],jest jej preludium.
I choć w książkce nie brak pewnych informacji o Kate,a samej Kate nieco brakuje ,na pewno chętnie sięgnę po kolejne tomy nowego cyklu Ilony Andrews.

Nie zachwyciła mnie. Takie... meh... ok, dobra.
Od razu zaznaczę, znam Kate Daniels, czytałam, ale skończyłam na 4 tomie, poza tym niekoniecznie pamiętam ją tak dokładnie jak chciałam. Nie mniej, książka jest skierowana do czytelników KD. Nie tylko ze względu na świat, ale również na bohaterów. Sama w niektórych momentach miałam WTF. Zarzucili gromem i jeszcze więcej bohaterów, główna para taka... średnia. Ogólnie Elara to powtórka Kate, może z troszkę mniej wyparzonym językiem, ale mimo wszystko, a Hugh, jak sama Elara go określiła, to Conan Barbarzyńca. Osiłek, prawdziwy facet, który nie cacka się z nikim, lubi rozwiązania siłowe i przede wszystkim musi dostać wszystko, co tylko zapragnie. I tu pojawia się to meh... Bohaterowie są schematyczni, ich rozmowy schematyczne (choć muszę przyznać, że cholernie zabawne),a reszta? Nie do końca rozumiałam.
Nie będę ukrywać. Zawiodłam się, bo oczekiwałam czegoś innego. Może trzeba było najpierw ogarnąć KD, może gdzie indziej leży problem, ale mimo wszystko, to nie było to, czego się spodziewałam :(

Nie zachwyciła mnie. Takie... meh... ok, dobra.

Jak ja tego cholernego Hugh nie lubiłam ! Utopiłabym gadzinę w kałuży ! I za Bogów Posępnego Czerepu nie mogę zrozumieć JAK udało mi się przeczytać tę książkę tak fantastycznie przy niej bawiąc ;D Duet państwa Gordonów tak mną zamotał kartka po kartce, tak wciągał scena po scenie że nie pozostaje mi nic innego niż poddać się . No i Elara...O mój jeżu kolczasty, Elara...:) Jedyną sprawiedliwością tej historii jest danie jej Preceptorowi za partnerkę .
Czy ktoś wie, KIEDY nasze wydawnictwa pomyślą o kupnie tej książki ? Musze ją mieć na półce a nie tylko w ebooku :D

Jeśli ktoś mógł wybrać najbardziej podłego, bezwzględnego złoczyńcę, a następnie napisać o nim książkę tak, by wszystkie te złe uczynki okazały się nie tylko zrozumiałe, ale i możliwe do wybaczenia, a sam złoczyńca - kimś, kogo aż zbyt łatwo polubić, to mogła to być jedynie Ilona Andrews :) Książka, która miała być jedynie primaaprilisowym żartem, okazała się kolejnym przebojem IA :)
Akcja toczy się w błyskawicznym tempie, nie brak zwrotów akcji, emocjonujących walk oraz pełnych humoru dialogów. Fabuła jest starannie przemyślana, reakcje postaci wiarygodne, wątki bardzo konsekwentnie splatają się z tymi znanymi już z wcześniejszych książek autorów. I miałam jedno, tylko jedno malutkie zastrzeżenie - zbyt szybko polubiłam Hugh, zbyt łatwo poszło mu tłumaczenie się z wcześniejszego postępowania. Ughh... Wolałabym, aby trochę jeszcze się "pomęczył" :)
Cała opinia: https://nanikowy.blogspot.com/2018/08/ilona-andrews-iron-and-magic.html

Ilona i Gordon znowu nie zawodzą. Ba, ponownie dostarczają doskonały produkt pełen nagłych zwrotów akcji, fenomenalnych (i baaardzo charakterystycznych) bohaterów oraz ciętych dialogów. Jest epicko, ale bez zbędnego patosu. Świat płonie, a nasi, jakże pełni wad, bohaterowie (doskonały Hugh d'Ambrey!) muszą się w nim odnaleźć i stawić czoła demonom - zarówno tym realnym, jak i tym nawiedzającym ich w koszmarach.
Iron and Magic to lektura obowiązkowa dla fanów serii o Kate Daniels. Zaś dla tych, którzy nie znają jeszcze tej pary autorów, ale czują sympatię do światów urban fantasy, to całkiem dobra pozycja, by się z tym wybuchowym duo zapoznać. Smacznego!

• Urban fantasy

Dodaj cytat z książki Iron and Magic