Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca

56 min.
Agata Picheta
dziecko dorastanie chłopiec dojrzewanie

Okładka książki Ostatnie piętro Irena Landau, Joanna Rusinek
Ostatnie piętro Irena Landau, Joann...
Okładka książki Mirabelka Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Okładka książki W lesie (pop-up) Anouck Boisrobert, Louis Rigaud, Sophie Strady
W lesie (pop-up) Anouck Boisrobert, ...

Wszystko, co trzeba, i nic, czego nie trzeba wiedzieć w wieku 7-12 lat (szeroki zakres, bo każdy sam musi wyczuć, kiedy dziecko jest zainteresowane i gotowe na tematykę dojrzewania, grunt by zdążyć PRZED dojrzewaniem, i PRZED kolegami, zwłaszcza ze smartfonem w ręku). Świetne ujęcie z perspektywy chłopca, a nie dorosłego, co jest częstym błędem w tego typu książkach (i w związku z tym wciska się informacje budzące zainteresowanie seksem na dorosłą modłę). Tu tego nie ma, a mimo to autorce udało się wszystkie chłopięce wątki rozpracować (te autentyczne, z nabijaniem się w szatni z różnic w budowie, albo z lękiem "że się posikałem", gdy pojawiają się polucje, łącznie). Z wyczuciem, wprost i fachowo, bez pruderii, ale i bez seksualizacji. Super! Wersja dla dziewczyn też jest świetna.

Bardzo fajna książeczka dla 8-10 latków. Mój syn lat 9 najpierw powiedział, że to nie dla niego. Po chwili jednak z ciekawością wziął książkę na wieczorne czytanie i przeczytał całą w może pół godziny. Jak pytałam, czego się dowiedział, to odpowiedział, że tego że nie ma co się bać dojrzewania - bo jest fajne:)
Ja też przeczytałam książeczkę i również podobała mi się. Książka zwięźle i ładnie opisuje jak będzie się zmieniać ciało chłopca w najbliższych latach. Która część ciała będzie rosła pierwsza, a co może się dziać później i dlaczego. Język dostosowany do wieku dzieci.
Polecam!

Ja też przeczytałam książeczkę i również podobała mi się....

Książeczka w sam raz dla wszystkich młodszych dzieci. Ukazuje ze sporą dawką humoru jak zmienia się ciało dziecka, a napisana została przez endokrynologa pediatrę.
polecam ;)

polecam ;)

Dziewięcioletni Kacper martwi się, że jest niski. Starsza siostra ciągle mu dokucza z tego powodu. Boi się, że nie urośnie a w dodatku bardzo szybko rosną mu stopy. Razem z rodzicami wybiera się na badania okresowe u pediatry, by sprawdzić czy prawidłowo się rozwija i rozwiać jego wszystkie lęki. Pani doktor wyjaśni mu wiele spraw dotyczących dojrzewania oraz wytłumaczy mu jakie zmiany zajdą w jego ciele w najbliższym czasie.

Dojrzewanie to okres, który nie ominie żadnego człowieka. Dzieci wchodzące w ten okres zaczynają zauważać, że z ich organizmem dzieje się coś niepokojącego. Dla młodych ludzi jest to dość ciężki czas. Nie rozumieją do końca co się z nimi dzieje i próbują z tym walczyć. Rozmowy dotyczące kwestii dojrzewania są trudne i nie jest to łatwy temat do dyskusji. Zmienia się ciało, zmienia się psychika. Dzieci potrzebują w tym okresie większego wsparcia, by poradzić sobie z emocjami, które wybuchają w nich ze zdwojoną siłą. Rodzice są pierwszym źródłem informacji a przynajmniej powinni nim być. Dojrzewanie potrafi dać w kość nie tylko dzieciom. Warto porozmawiać o nim z dzieckiem zanim ten okres rozpocznie się na dobre.

Autorka jest endokrynologiem pediatrą. W pewien sposób swoją książeczką ułatwiła zadanie wszystkim rodzicom dorastających chłopców. Niesie ona ze sobą korzyści dla rodziców, którzy kierując się nią wiedzą o czym, co jest najważniejsze i czego nie pominąć w rozmowach o dojrzewaniu ze swoimi pociechami. Dzieci, w tym przypadku chłopcy, mogą wcielić się w rolę Kacpra i dowiedzieć się najważniejszych informacji o dojrzewaniu. Dowiedzą się jakie czynniki przyspieszają i wpływają na ten okres, co to jest mutacja, polucje oraz na co wpływa wzmożona praca hormonów.

"Kacper dorasta" to potężny zastrzyk wiedzy przedstawionej w przystępny sposób, tak by chłopcy dokładnie wszystko zrozumieli. Nie jest bardzo obszerna objętościowo a niewielkie ilości tekstu oraz przepiękne ilustracje Cristiny Losantos sprawiają, że książeczkę czyta się szybko i przyjemnie. Ta książeczka to prawdziwy niezbędnik dorastających chłopców, którzy dowiedzą się z niej ważnych informacji przedstawionych w zrozumiały sposób. Książka pozwala zrozumieć najważniejsze kwestie dotyczące dorastania. Idealna dla chłopców oraz ich rodziców. Serdecznie polecam! Będziecie zachwyceni!

• Biblioteka 2019 Martyna
  • Oliwia