Acts of Worship: Seven Stories

angielski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2018-04-15
Przeczytana: marzec 2018

Mishima Yukio jest jednym z moich ulubionych pisarzy japońskich, głównie ze względu na niezwykłą estetykę tekstów - jeden z recenzentów trafnie ocenił go jako "mroczny talent o kryształowym blasku" i jest w tym sporo prawdy. Proza Mishimy, zwłaszcza w opowiadaniach, jest bezbłędna, ostra, przesycona surowym pięknem - ale pięknem podszytym moralną dwuznacznością, okrucieństwem, pięknem nieustannie flirtującym ze śmiercią.

Wypatrzywszy sobie ten zbiorek w antykwariacie na Kreuzbergu nie zastanawiałam się ani chwili i w ten oto sposób przyszło mi się delektować jednym z najlepszych opowiadań Mishimy, jakie czytałam: "Sword". Ta historia mistrza uniwersyteckiej drużyny kendo to cały Mishima (chociaż wyjątkowo między wierszami przebija fascynacja autora tematem, jakby pisał dla swojej własnej guilty pleasure). Intensywność treningu, fascynacja męskością, silne więzi szacunku i naśladowania mistrza, poświęcenie - a wszystko to skąpane w czystym pięknie każdego zdania, każdego...

Lirazel | 2019-04-11
pralka | 2018-06-09