Anthology of Japanese Literature: To the Nineteenth Century

finnegan

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2017-10-01
Przeczytana: wrzesień 2017

Trudno mi powiedzieć, czy oceniam właściwą książkę - mój egzemplarz nosi podtytuł "From the Earliest Era to the Mid-Nineteenth Century" i faktycznie jest antologią najlepszych - według Keene'a - przekładów najbardziej klasycznych dzieł literatury japońskiej.

Cóż my tu zatem mamy? Oczywiście kilka wierszy z "Antologii dziesięciu tysięcy liści", czytelnikowi polskiemu znanych z polskiego przekładu, podobnie jak fragment Koijiki o dwóch szczęściach - ale również przekłady starożytnej poezji w języku chińskim, której próżno szukać w polskich przekładach.

Są oczywiście przekłady z takich "must read", jak "Dziennik z Tosy", "Dziennik ulotnych chwil", "Opowieść o księciu Genjim", "Dziennika z podróży do Sarashiny", z dziennika Murasaki Shikibu i Sei Shonagon, bo trudno sobie wyobrazić, aby ich nie było, ale są też rarytasy, które trudno znaleźć w samodzielnych wydaniach. Na przykład legenda o mnichu Kukai, przekłady antologii "Kokinshu" i innych antologii, również chińskich,...

Eufrozyna | 2017-11-01
finnegan | 2014-12-04