Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny

Okładka książki Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny Magda Stachula
Okładka książki Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny
Magda Stachula Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Ekipa na tropie (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ekipa na tropie (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-10-25
2023-10-25

Młodszy brat, Filip, przygotował przyjęcie niespodziankę dla starszego brata, Kuby. A że urodziny wypadają w okolicy Halloween to będą niezapomniane!

Filip postanawia zorganizować bratu niespodziankę na urodziny. Angażuje w to przyjaciół i rodzinę, a pierwszym etapem niespodzianki jest wyjazd do domku letniskowego. Mimo że jest koniec października i zbliża się Halloween. Z tym właśnie świętem wiążą się kolejne atrakcje - ozdabianie dyni, chodzenie w przebraniach po domach. W czasie tej ostatniej dzieci mimo zakazu rodziców zawędrowują do krzywego domku, gdzie mieszka od niedawna nowy, nieznany sąsiad...
Fajny zabieg (znany nam z innych serii dla dzieci),że narratorem kolejnej części jest inna osoba z paczki. Pozwala to spojrzeć w inny sposób na wydarzenia. Tym razem mamy element edukacyjny w postaci gry w podchody i pojawiających się w niej zagadek, a i morału nie brakuje. Ten jest wyraźnie dla dzieci, ale potrzebne są takie książki, bo przecież to dziecko ma być odbiorcą.

To książka dla dzieci opowiadająca o dwóch braciach. Jeden z nich ma urodziny, a drugi chce mu sprawić niespodziankę i organizuje przyjęcie na działkach podczas halloween.
Bardzo nam się podobała ta książka. Mój synek ją bardzo polubił. Można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy np. jak rozpoznać dane ptaki, gdzie żyją, gdzie mieszkają. Przede wszystkim ta książka wzbogaca słownictwo. Mój syn już wie co to np bezruch toniczny, co to znaczy być ekscentrycznym. Jeżeli jest użyte jakieś trudne słowo, od razu jest wyjaśniane np przez rodzica czy dziadka, dzięki temu tekst jest zrozumiały. Mój synek zwrócił też uwagę na początek rozdziału, każdy zaczyna się od grafiki smacznie wyglądających babeczek. Bardzo fajna książka. Polecamy

Kiedy macie urodziny ? Obchodzicie je hucznie czy to dla Was dzień jak co dzień ?
W drugim tomie serii Magdy Stachuli - Ekipa na tropie - przed Filipem nie lada wyzwanie. Postanowił on, że wyprawi urodzinową imprezę - niespodziankę, swojemu bratu, Kubie. I to niezwykłą, bo w Halloweenowym klimacie.
Wyjazd nad jezioro z przyjaciółmi, zbieranie słodyczy po okolicznych domach i standardowo - cukierek albo psikus. To brzmi jak doskonale spędzony dzień urodzin! Dopóki nie dotarli do ostatniego sąsiada... Ten wybrał psikus ... Jak to się skończy ?
Świetna książka z masą atrakcji, przygód i takim typowo Halloweenowym dreszczykiem. Są momenty, które z pewnością u młodych czytelników będą wręcz chwilami grozy. Ale wszystko jest świetnie napisane i zdecydowanie - wciąga.
Dodatkowe atuty książki to twarda oprawa, śliczne ilustracje i duża czcionka ułatwiająca czytanie naszym małym książkoholikom.
Ponadto w tej z pozoru lekkiej historii autorka przemyciła subtelne lekcje życia, opisy polskiej tradycji takiej jak dziady czy nawet - przepis na zupę z dyni. Czyli - ma w sobie wiele zalet i zdecydowanie warto po nią sięgnąć.
Dla nas to pierwszy tom i pierwsze spotkanie z twórczością autorki jednak z pewnością nie ostatnie. Mimo braku znajomości pierwszej części, bez problemu się tu odnaleźliśmy.
Dziękujemy za egzemplarz do recenzji i serdecznie polecamy te historie.

Miłego dnia 💛

Wyjazd nad jezioro z przyjaciółmi, zbieranie słodyczy po okolicznych domach...

Zorganizowanie urodzin to nie lada wyzwanie .
Tym bardziej ,ze robisz je brata.
Ale mlodszy brat Kuby ,Filip ma juz wszystko zaplanowane.
Na rodzinny wypad sa zaproszone kolezanki z sasiedztwa Oliwia i Jagoda ktore juz czekaja na miejscu.
Dla calej czworki sa w planie tort, piniakolada i ''slodycze albo psikus'' bo zbliza sie Hallowen.
Ale cala grupa ma dziwne wrazenie ,ze caly wieczor cos za nimi chodzi.

Jak potocza sie ich losy ,ciemnym wieczorem w Hallowen ?

Najwiekszym zaskoczeniem bedzie sasiad na zapomnianej ulicy .
Ktory wybierze psikus :-)

Co takiego zrobi im sasiad ?
Jakim psikusem zaskoczy grupe przyjaciol ?
Czy cien ktory za nimi chodzil caly wieczor zniknie ?

@skarpawarszawska @magdastachula #ekipanatropieniezapomnianeurodziny #skarpawarszawska #magdastachula

Zorganizowanie urodzin to nie lada wyzwanie .
Tym bardziej ,ze robisz je brata.
Ale mlodszy brat Kuby ,Filip ma juz wszystko zaplanowane.
Ale cala grupa ma dziwne wrazenie ,ze...

Bohaterami są dwaj bracia Kuba i Filip. Narratorem opowiadania jest Filip i to z jego perspektywy poznajemy wydarzenia.

Chłopiec wraz z rodzicami przygotował niezwykłą niespodziankę dla starszego brata, Kuby. Chce by brat miał niezwykłą imprezę urodzinową. W tym celu wyjeżdżają nad jezioro, gdzie czekają na nich sąsiadki, Oliwka i Jagoda. Impreza wypada w ostatni weekend października. Wszystko zostało zawczasu ustalone. Filip wraz z dziewczynkami wymyślił sporo atrakcji. Wpadają też na pomysł by uczcić zbliżające się święto Halloween, przejść się po domach w myśl zabawy: cukierek albo psikus. Jednak podczas spaceru Filip ma wrażenie, że ktoś ich obserwuje, a właściciel ostatniego domku nie proponuje im cukierków tylko wybiera psikus, czym zaskakuje dzieciaki, bo one nie wzięły takiej opcji pod uwagę....

Gwarantuje, że nudzić się nie będziecie. Choć to literatura dla dzieci znajdziemy tam przepis na zupę dyniową i mamy dokładnie wyjaśniony obrzęd dziadów.

Książka jest przepięknie wydana w twardej oprawie. Historia została podzielona na trzynaście rozdziałów, a każdy z nich przyozdobiony trzema babeczkami. W książce znajdziemy też przepiękne ilustracje autorstwa Łukasza Silskiego, a całość dopełnia duża czcionka, która ułatwia czytanie.

Choć to drugi tom, to ja uważam, że znajomość pierwszego nie jest tu potrzebna.

Myślę, że ta pozycja ucieszy niejednego małego czytelnika i świetnie sprawdzi się jako prezent.

Hej hej
Obchodzicie Hallowen? Przebieracie się, Wasze dzieciaki chodzą po domach z zamysłem cukierek albo psikus? My w tym roku mieliśmy wymalowane na biało drzwi 😂 No cóż był psikus, bo chorzy nie zdążyli zgrabać się z łóżka i otworzyć drzwi. Październik i listopad nie są łaskawymi miesiącami dla nas. Mam nadzieję, że do świąt choroby zdążą nas opuścić.
Tę pozycję skończyliśmy czytać dopiero wczoraj. Choroby i inne różne sytuacje bardzo zniechęciły nas do czytania. Jednak wróciliśmy na swoje tory na nowo, mimo iż nadal mało nie wypluemy płuc 😂

Dlatego też dziś przedstawiam Wam świetną historię, bardzo ciekawą i z nutką dreszczyku.
,,Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny" Magdy Stachuli to drugi tom Ekipy na tropie. Zabawna historia przyjaciół, którzy tym razem organizują niespodziankę urodzinową Kuby, brata Filipa. Oprócz tego również przygotowują się do Halloween. Nie mogło tu zabraknąć odrobiny strachu, oczywiście. Podczas wędrówki po osiedlu przyjaciele czują na sobie czyjś wzrok. Czy rzeczywiście ktoś ich obserwuje? Poza tym ostatni dom trafił im się niczym z horroru.
Idealna pozycja dla dzieciaków lubiących przygody i rozstrzyganie zagadek. Poza tym autorka wplotła w historię wiele informacji na temat starych obrzędów, a także nowych tradycji. Poruszyła temat Ukrainy, pomocy, dawania, a nie tylko brania i to wszystko przystępnym dla dzieci językiem. Mój mały dużo pytał podczas czytania. Dla niego niektóre informacje są jeszcze niezrozumiałe, jednak mimo wszystko przyjemnie i ciekawie spędziliśmy czas na czytaniu. Ja jestem zachwycona tą pozycją. Na pewno sięgniemy również po pierwszy tom, a także kolejne, które wyjdą spod pióra pisarki.

Hej hej
Tę pozycję...

[RECENZJA]
NIEZAPOMNIANE URODZINY
Autor: Magda Stachula
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 26.10.2023
Tom 2, seria: Ekipa na tropie

EKIPA NA TROPIE KOLEJNY RAZ MUSI ZMIERZYĆ SIĘ Z…

W pierwszej części serii poznaliśmy TAJEMNICĘ STAREJ MAPY. Historia przedstawiona została z perspektywy Kuby. Tym razem to młodszy z braci Filip postanowił przygotować niespodziankę dla swojego brata – czas na NIEZAPOMNIANE URODZINY w klimacie Halloween. Akcja książki dzieje się pod koniec października. Chłopcy wraz z rodzicami po raz kolejny wyjeżdżają do domku nad jeziorem, by zorganizować przyjęcie urodzinowe. Dzieciaki postanowiły uczcić również Halloween. Wspólnie zdobiły dynie oraz wzięły udział w zabawie Cukierek albo Psikus. Sąsiedzi w większości chętnie obdarowywali ich słodkościami. Tylko jeden sąsiad z ostatniego domu przy ulicy Zapomnianej, zamiast cukierka wybrał psikusa. Kim jest tajemniczy mężczyzna mieszkający w domu pod lasem? Jakiego psikusa przygotowały dzieciaki?

PEŁNA ZWROTÓW AKCJI OBOWIĄZKOWA POZYCJA DLA DZIECI, KTÓRE LUBIA PRZYGODY I NIE BOJĄ SIĘ WYZWAŃ

Chociaż na drugą część serii EKIPA NA TROPIE trzeba było trochę poczekać, to zdecydowanie było warto! Moim zdaniem drugi tom jest jeszcze ciekawszy, bardziej dopracowany, po brzegi wypełniony przygodami, ciekawostkami ze świata nauki, informacjami dotyczącymi świąt, tradycji i obrzędów. W NIEZAPOMNIANYCH URODZINACH nie zabraknie również przykładów dobry i złych zachowań, a także konsekwencji jakie trzeba ponieść podejmując każdą decyzję. Autorka tym razem postawiła nie tylko na relacje rówieśnicze, ale także międzypokoleniowe. Bardzo podobały mi się opowieści dziadka dotyczące genezy Halloween w porównaniu do polskich i słowiańskich tradycji, a przede wszystkim płynący z rozmowy z wnukami wniosek, że każdy może świętować wedle własnego uznania, warto być tolerancyjnym w stosunku do innych ludzi, a w świętowaniu najważniejsza jest dobra zabawa.

Magda Stachula między wersami odnosi się też do aktualnych wydarzeń m.in. pojawieniu się uczniów z Ukrainy ze względu na wojnę czy tematu wysokiej inflacji. Autorka pokazuje również, że w dzisiejszych czasach ważne jest nie tylko to co posiadamy i dostajemy, ale wiele frajdy sprawia również dawanie. Wywoływanie uśmiechu na twarzy drugiego człowieka jest bardzo przyjemne. Świetny pomysł z akcją i karteczkami UŚMIECHNIJ SIĘ, JESTEŚ SUPER. Myślę, że mali Czytelnicy chętnie wdrożą pomysł w swojej szkole. Ja jako osoba dorosła i fanka thrillerów Autorki czytałam przygody EKIPY NA TROPIE z dużym zainteresowaniem i przyjemnością. W książce nie brakuje dobrego humoru, dziecięcej ciekawości i optymizmu. W finale poznajemy również mnóstwo ciekawostek z dziedziny ornitologii. Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa na jesienne czytanie razem z dziećmi i okazja do rozmowy na temat październikowych i listopadowych świąt, genezy ich pochodzenia oraz sposobów świętowania. Mam nadzieję, że wkrótce poznamy kolejne przygody Kuby, Filipa, Oliwki i Jagody. Czekam z niecierpliwością i serdecznie polecam.

[RECENZJA]
NIEZAPOMNIANE URODZINY
Autor: Magda Stachula
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Premiera: 26.10.2023
Tom 2, seria: Ekipa na tropie

EKIPA NA TROPIE KOLEJNY RAZ MUSI ZMIERZYĆ SIĘ Z…

“Ekipa na tropie” to niesamowita przygoda, która odpowie na wiele pytań, otworzy drzwi historii, starych obrzędów i nowych tradycji. Wiedzieliście np. że halloween wcale nie pochodzi z Ameryki, a z Europy? Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie skąd, musicie posłuchać opowieści dziadka jednej z bohaterek. A od czego się zaczęło? Filip planuje niespodziankową imprezę urodzinową dla starszego brata, w organizacji pomagają mu rodzice, dwie koleżanki i ich dziadkowie.
Gdy już wszyscy są na miejscu, zaczyna się zabawa, a skoro zbliża sie 30 października, dzieciaki planują wybrać się na zbieranie cukierków u sąsiadów. Jak skończy się ta eskapada? Kim jest tajemniczy sąsiad, zamieszkujący stary przerażający dom?

To książka, która jest wypełniona świetną akcją, pomysły dzieciaków zaskoczą was nie raz, ale najważniejsze. To nie jest zwykła opowieść dla dzieci, powieść ta jest wypełniona ciekawostkami, dowiemy się jak dawniej ludzie świętowali Wigilię Wszystkich Świętych i jak odróżnić wilgę od słowika. Przypomnimy dzieciom, że nie ocenia się ludzi po pozorach, oraz że nie warto łamać zakazów. Poza tymi ciekawostkami, jest jeszcze masa innych ciekawych rzeczy, jednak o tym musicie przekonać się sami.

Polecam książka na pewno bardzo zaciekawi dzieci w wieku 7+.

Książka idealnie skomponowana na październik 🥰 "Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny" autorstwa Magdy Stachuli z ilustracjami Łukasza Silskiego to zdecydowanie propozycja na dziś i nie tylko 🥰

Filip organizuje urodziny dla swojego brata. Idealnie się składa bo zbliża się Halloween i to idealna okazja aby przygotować dynie, przebrania i ruszyć z najsłynniejszym hasłem "cukierek albo psikus" na ustach.

Urodzinowy weekend spędzają nad jeziorem, gdzie towarzyszą im sąsiadki - Oliwia i Jagoda. Znają tam już praktycznie wszystkich sąsiadów oprócz jednego z nowych lokatorów opuszczonego domu, który wygląda upiornie...

Jak się uda wyprawa po cukierki? Czy dzieci posłuchają dziadków i nie wybiorą się do nowego sąsiada? Czy urodziny się udadzą?

Tego wszystkiego dowiecie się po lekturze książki 🤩

Książka jest bardzo wciągająca i co jest dla mnie ogromnym plusem - bardzo pouczająca! Czytelnik odnajdzie w nich wyjaśnienie m.in.
➡️ skąd się wzięło święto Halloween;
➡️ czym jest tolerancja;
➡️ skąd się wzięło święto nazywane "Dziady"
➡️ czym są konsekwencje.

Bardzo podoba mi się ukazanie tej relacji między braćmi- choć czasem trudnej, pełnej kłótni to również pełnej miłości i troski o siebie. Ukazane w książce dzieciństwo, relacje rodzinne i wspólny czas to piękny obraz rodziny, który przypomina czytelnikowi o tym co ważne.

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023