Wczoraj

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: W.A.B.
Yesterday
aleqsia

To brzmi jak przepis na thriller doskonały: intrygująca zagadka kryminalna, mroczne sekrety i rzeczywistość niczym żywcem wyjęta z powieści science-fiction... O ten debiut zabijali się brytyjscy wydawcy! Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga...

Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga dwa dni wstecz. Mark jest znanym pisarzem, właśnie stawia też pierwsze kroki w polityce. Są razem szczęśliwi, a przynajmniej to właśnie Claire zapisała w swoim dzienniku. Do czasu, gdy nurt rzeki Cam wyrzuca na brzeg kobiece ciało. W policyjnym śledztwie wszystkie tropy prowadzą do Marka...

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

katala | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Jestem na TAK, ale mam ALE.
Bardzo podobał mi się pomysł. Społeczeństwo brytyjskie podzielone na dwie grupy: monosów – pamiętających jedynie dzień poprzedni i duosów, których pamięć sięga dwóch dni wstecz. Fajne, niebanalne, ciekawe i ze sporym potencjałem. Sam pomysł wpisania w taki świat wątku kryminalnego przy założeniu niepamiętającego społeczeństwa, jest równie ciekawy. Autorka postarała się również o interesującą narrację. Mamy więc kamerę umieszczoną na kilku ramionach, bohaterów ze swoim wyraźnymi nawykami językowo myślowymi, mowę zależną i niezależną, punktowanie, retrospekcje, przeskoki czasowe. Bywało, że przez moment zastanawiałam się, gdzie jestem. Brzmi ciekawie, a jeśli dołożyć do tego zupełnie niecodzienne relacje między bohaterami i odkrywanie tajemnic sprzed wielu lat, powinno być fantastycznie. Pochłaniająco, od pierwszej strony do ostatniej. W zasadzie tak, że przerwa w lekturze powinna boleć. A nie bolała. Wbrew tym wszystkim plusom, wcale nie miałam poczucia,...

Izabela Pycio | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Rzeczą, którą nierzadko najtrudniej dowiedzieć się o samym sobie, jest prawda."

Oryginalna koncepcja na fabułę, spodobało mi się osadzenie kryminalnej intrygi w brytyjskim społeczeństwie podzielonym na monosów i duosów. Rozdział pamięci krótkotrwałej, brak zdolności zapamiętywania tego, co wydarzyło się przed dniem lub dwoma dniami. Konieczność opierania się na elektronicznych dziennikach, prawnie chronionych przed infiltracją niepożądanych osób, a tak naprawdę dostępnych niemal przez wszystkich. Teoretycznie w dziennikach powinna znajdować się tylko prawda, aby życiu właściciela nadać odtwórcze wspomnienia, wywołać codzienny koloryt, uzmysłowić mroczne sekrety, jednakże w praktyce często zamieszczane tylko wygodne w interpretacji informacje.

Odwołujący się do fantastyki element w scenariuszu zdarzeń niewątpliwie wzbogacił klimat powieści, jednak wykonanie już mniej mi odpowiadało. Potencjał był, lecz nie został w pełni wykorzystany. Wdarły się nieścisłości, które drażniły i...

Madi | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

"Wczoraj"-można by powiedzieć,że jest to typowy thriller,zawierający wszytko to co thriller powinien zawierać,ale to ,że dzieje się w wymyślonym świecie monosów i duosów stawia go o jedną gwiazdkę wyżej.
Podobał mi się bardzo ten wymyślony przez autorkę świat,świat z krótkotrwałą pamięcią,gdzie każdy polegał tylko na swoich zapiskach,niekoniecznie zgodnych z prawdą.Tak ,już samo to ,że mógłby istnieć taki świat sprawił,że przeszły mi po plecach ciarki.
Krótko mówiąc jest to nietypowy i oryginalny thriller,który warto przeczytać.

Annam | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

"Wczoraj" - thriller,który powala na kolana. Doskonała fabuła z wątkiem kryminalnym. Oryginalnym pomysłem,który bardzo mi się spodobał jest podzielenie społeczeństwa brytyjskiego na monosów i duosów. Pamięć ich nie sięga dalej jak jeden lub dwa dni wstecz. Są w posiadaniu elektronicznych dzienników w których prowadzą zapiski z każdego dnia zgodnie z prawdą. Ale czy na pewno?
Dwudziestoletni staż małżeństwa Claire - monoski i Marka - duosa według dziennika żony uważa się za udany i szczęśliwy do momentu,kiedy zostaje znaleziona martwa kobieta. Czy ofiara ma coś wspólnego z małżeństwem?
Książka jest pełna intryg i akcji,które wciągają czytelnika do ostatniej strony. Sam pomysł stworzenia bohaterów zasługuje na uznanie. Brawa dla autorki.
Książkę czyta się bardzo szybko.
POLECAM BARDZO

mirabelka01 | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wyobraźcie sobie świat pozbawiony pamięci krótkotrwałej… Jedyne, co pamiętacie do dzień wczorajszy albo, jeśli należycie do garstki wybrańców, dwa dni wstecz. Reszta jest totalną czarną dziurą. Wszystkie najważniejsze fakty zapisujecie w elektronicznym dzienniku, ale… fakty wcale nie muszą oznaczać prawdy.

W takiej właśnie alternatywnej rzeczywistości żyją bohaterowie książki Felici Yap. Mark, popularny w Wielkiej Brytanii pisarz jest duosem. Oznacza to, że jego pamięć sięga dwa dni wstecz. Dwadzieścia lat temu popełnił pewnego rodzaju mezalians, bo ożenił się z monoską Claire, czyli osobą gorszej kategorii, której pamięć krótkotrwała obejmuje jedynie jeden dzień. Ich dzienniki podpowiadają im, że są razem szczęśliwi, choć Claire gnębi poczucie niższości. Ułudę spokoju burzy jednak odnalezienie w pobliskiej rzece kobiecego ciała. Śledztwo prowadzi ambitnego nadkomisarza Hansa do domu Marka i Claire, czy jednak fakty w pamiętniku zamordowanej kobiety mogą być wiarygodne…?
Felicia...

vicky222 | 2018-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2018

Felicia Yap stworzyła nowy gatunek literacki – thriller połączony z dystopią. Książka Wczoraj to coś czego wcześniej nie czytałam. Nowy pomysł na zaskakujące prowadzenie fabuły i ciekawe zabiegi sprawiły, że lektura odznaczała się na szerokim polu thrillerów.

„Chodzi o sumę zapamiętanych żali; to ona decyduje o sile mojej nienawiści. (…) Akt zemsty będzie łatwy. Ponieważ nikt nie zapamięta tego, co ci zrobię. Nikt. Poza mną.”

Świat wykreowany przez autorkę różni się tylko w jednym szczególe od naszego. Szczegół, który ma istotne znaczenie na życie ludzi: pamięć krótkotrwała zostaje uszkodzona po wejściu w dorosłość i społeczność została podzielona na duosów i monosów. Duosi pamiętają dwa ostatnie dni, natomiast monosi tylko jeden. W przetrwaniu pomaga im pisanie IDiary, gdzie można zapisywać swoje wspomnienia. Bo tylko dzięki rzetelnemu zapisaniu można przyswoić sobie fakty potrzebne do przeżycia.

Fabuła książki opiera się na śledzeniu kilku bohaterów. Pierwszymi z nim jest...

Matylda Saresta | 2018-08-21

Ocenę podwyższa nietypowy pomysł - nietypowa społeczność. Atrakcyjności dodaje także podział na cztery narracje, które uzupełniają się wzajemnie.

Reszta taka, jak w prawie każdym zanadrzu thrillera. Zakończenie /moim zdaniem/ przekombinowane. Gdyby nie to nowatorstwo, byłoby 6. Narracja płynna, trzymająca uwagę.

Polecam ponownie osobom, które czytają średnio umiarkowaną ilość powieści tego gatunku - powinna się ona podobać.

eR_ | 2018-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2018

Wg. jednej z teorii złota rybka pamięta tylko to co wydarzyło się kilka sekund temu. O reszcie zapomina i można by rzec zaczyna wszystko od nowa, bez bagażu doświadczeń i przykrych wspomnień. O ile złota rybka może liczyć na takie traumatyczne przeżycie. Jakby to wpłynęło na człowieka opowiada nam film Memento. Próbę podejścia, do tego ciekawego tematu oferuje nam także Felicia Yap w swojej powieści”Wczoraj”. Pisarka sięga jednak głębiej w ten temat.

Claire to monoska. Czyli jak u większości obywateli Wielkiej Brytanii jej pamięć krótkotrwała sięga jeden dzień wstecz. Kobieta poprawia swoją sytuację społeczną wychodząc za duosa. Mark to znany pisarz, planujący także karierę w polityce. To że jest duosem sprawia że jego pamięć sięga wstecz aż dwa dni. Małżeństwo to jest szczęśliwe, mimo uprzedzeń społeczeństwa do mieszanych małżeństw. Przynajmniej do momentu, kiedy w rzece zostają odkryte zwłoki kobiety, a wszystkie ślady prowadzą do Marka. Śledztwo prowadzi ambitny nadkomisarz...

książek: 1931
Sherry | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

JAK POTĘŻNYM NARZĘDZIEM ZBRODNI JEST PAMIĘĆ?

Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się marzyć, by wymazać z pamięci jakieś wspomnienie bądź całą sekwencję bolesnych zdarzeń? W alternatywnej rzeczywistości wykreowanej przez Felicię Yap, zdecydowana większość społeczeństwa to monosi, których pamięć obejmuje jedynie dzień wstecz. Jest też garstka uprzywilejowanych szczęśliwców, cieszących się pamięcią dwudniową. W tym napędzanym przez suche fakty świetnie, gdzie codziennie skrupulatnie odnotowywane są najważniejsze informacje, problematyczne stanie się odnalezienie sprawcy morderstwa wytopionej z rzeki kobiety. Ambitnego nadkomisarza prowadzącego śledztwo, trop zawiedzie do Marka - duosa, którego żona - monoska Claire stanie u progu przerażającego odkrycia, że być może pewnych rzeczy o swoim partnerze po prostu nie wie. Ale jak odkryć prawdę, skoro wspomnienia pozostają nieuchwytne?

Książkę Felicii Yap chwalić można z różnych powodów, ale myślę, że musimy zacząć od najważniejszego czyli...

Arbuza | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Jeden z najlepszych thrillerów minionych miesięcy! Błyskotliwy pomysł, gęsto utkana sieć intrygi i wartkość akcji zupełnie nieprzesadzenie zasłużyły na porównania do gwiazd gatunku. Niestety, ideałów nie ma - a o tym przekonamy się pod koniec lektury, natykając się na przegadane opisy poprzedzające finał. Jednak sama konstrukcja świata i bohaterów - gdyby inaczej rozplanować fabułę - jest solidnym fundamentem do stworzenia całej sagi opartej na tym fascynującym (i przerażającym!) krajobrazie świata monosów i duosów (i kogoś jeszcze?). Pozycja obowiązkowa.