Wczoraj

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: W.A.B.
Yesterday
aleqsia

To brzmi jak przepis na thriller doskonały: intrygująca zagadka kryminalna, mroczne sekrety i rzeczywistość niczym żywcem wyjęta z powieści science-fiction... O ten debiut zabijali się brytyjscy wydawcy! Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga...

Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga dwa dni wstecz. Mark jest znanym pisarzem, właśnie stawia też pierwsze kroki w polityce. Są razem szczęśliwi, a przynajmniej to właśnie Claire zapisała w swoim dzienniku. Do czasu, gdy nurt rzeki Cam wyrzuca na brzeg kobiece ciało. W policyjnym śledztwie wszystkie tropy prowadzą do Marka...

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

katala | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Jestem na TAK, ale mam ALE.
Bardzo podobał mi się pomysł. Społeczeństwo brytyjskie podzielone na dwie grupy: monosów – pamiętających jedynie dzień poprzedni i duosów, których pamięć sięga dwóch dni wstecz. Fajne, niebanalne, ciekawe i ze sporym potencjałem. Sam pomysł wpisania w taki świat wątku kryminalnego przy założeniu niepamiętającego społeczeństwa, jest równie ciekawy. Autorka postarała się również o interesującą narrację. Mamy więc kamerę umieszczoną na kilku ramionach, bohaterów ze swoim wyraźnymi nawykami językowo myślowymi, mowę zależną i niezależną, punktowanie, retrospekcje, przeskoki czasowe. Bywało, że przez moment zastanawiałam się, gdzie jestem. Brzmi ciekawie, a jeśli dołożyć do tego zupełnie niecodzienne relacje między bohaterami i odkrywanie tajemnic sprzed wielu lat, powinno być fantastycznie. Pochłaniająco, od pierwszej strony do ostatniej. W zasadzie tak, że przerwa w lekturze powinna boleć. A nie bolała. Wbrew tym wszystkim plusom, wcale nie miałam poczucia,...

Katarzyna | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Bez względu na to, jak bardzo chwalimy świadomość teraźniejszości, jak bardzo staramy się żyć dniem dzisiejszym, zrzucając na margines czas przeszły i przyszły, nasze zachowania i tak kształtować będzie suma przeżytych doświadczeń. Nie żyjemy zawieszeni w czasie, nie żyjemy z dala od wspomnień i rzadko udaje nam się żyć nie planując przyszłości. A gdyby jednak dane nam było opierać wspomnienia tylko na własnych zapiskach i na dziennikach innych ludzi? A gdybyśmy pamiętali to co zapisane, bez pewności, że owe zapisy są stuprocentowo szczere? A gdybyśmy mieli rozwiązywać problemy, szukać wyjść z przedziwnych sytuacji, ba, rozwiązywać zagadki kryminalne w oparciu tylko o Wczoraj?
"Dziennik podpowiada ci to, co chcesz, żeby podpowiadał. Pamięć to fakty, które zdecydujesz się zachować. Każdy z nas jest niewolnikiem takiej przeszłości, jaką sobie wybierze." (str.337)

Felicia Yap stworzyła dla nas świat alternatywnej pamięci. Mieszkańców Cambridge przedstawiła nam jako społeczność...

Izabela Pycio | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Rzeczą, którą nierzadko najtrudniej dowiedzieć się o samym sobie, jest prawda."

Oryginalna koncepcja na fabułę, spodobało mi się osadzenie kryminalnej intrygi w brytyjskim społeczeństwie podzielonym na monosów i duosów. Rozdział pamięci krótkotrwałej, brak zdolności zapamiętywania tego, co wydarzyło się przed dniem lub dwoma dniami. Konieczność opierania się na elektronicznych dziennikach, prawnie chronionych przed infiltracją niepożądanych osób, a tak naprawdę dostępnych niemal przez wszystkich. Teoretycznie w dziennikach powinna znajdować się tylko prawda, aby życiu właściciela nadać odtwórcze wspomnienia, wywołać codzienny koloryt, uzmysłowić mroczne sekrety, jednakże w praktyce często zamieszczane tylko wygodne w interpretacji informacje.

Odwołujący się do fantastyki element w scenariuszu zdarzeń niewątpliwie wzbogacił klimat powieści, jednak wykonanie już mniej mi odpowiadało. Potencjał był, lecz nie został w pełni wykorzystany. Wdarły się nieścisłości, które drażniły i...

Madi | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

"Wczoraj"-można by powiedzieć,że jest to typowy thriller,zawierający wszytko to co thriller powinien zawierać,ale to ,że dzieje się w wymyślonym świecie monosów i duosów stawia go o jedną gwiazdkę wyżej.
Podobał mi się bardzo ten wymyślony przez autorkę świat,świat z krótkotrwałą pamięcią,gdzie każdy polegał tylko na swoich zapiskach,niekoniecznie zgodnych z prawdą.Tak ,już samo to ,że mógłby istnieć taki świat sprawił,że przeszły mi po plecach ciarki.
Krótko mówiąc jest to nietypowy i oryginalny thriller,który warto przeczytać.

Claire to monoska, podobnie to jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć jest krótkotrwała obejmuje jeden dzień.
A awans społeczny to zawdzięcza swojemu kochanemu, oddanemu mężowi Markowi, który jest duosem.
Małżeństwo ich jest szczęśliwe udane. Mark jest znanym, dobrym pisarzem, on zaczyna stawiać pierwsze kroki w polityce.
Są razem szczęśliwi, a co za tym idzie to przynajmniej Claire, co zapisała w swym dzienniku.
Tymczasem na brzeg rzeki Cam, zostaje wyrzucone ciało młodej kobiety,
Dochodzenie i to policyjne śledztwo prowadzi nadkomisarz Hans, w sprawie morderstwa kobiety.
Wszystko wskazuje na sprawcę, że jest nim Mark mąż Claire.

Historia bardzo fajna zapowiada się świetnie, mnie zaintrygowała sama ciekawa fabuła, zwroty akcji był też dreszczyk emocji, emocje towarzyszyły mi podczas czytania tego thrillera, zaskakuje, wciąga całkiem.
Jestem zadowolona z zakupu tej książki, trafiła w mój gust czytelniczy, jest również tu wątek kryminalny połączony z thrillerem.
Naprawdę czyta...

Annam | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

"Wczoraj" - thriller,który powala na kolana. Doskonała fabuła z wątkiem kryminalnym. Oryginalnym pomysłem,który bardzo mi się spodobał jest podzielenie społeczeństwa brytyjskiego na monosów i duosów. Pamięć ich nie sięga dalej jak jeden lub dwa dni wstecz. Są w posiadaniu elektronicznych dzienników w których prowadzą zapiski z każdego dnia zgodnie z prawdą. Ale czy na pewno?
Dwudziestoletni staż małżeństwa Claire - monoski i Marka - duosa według dziennika żony uważa się za udany i szczęśliwy do momentu,kiedy zostaje znaleziona martwa kobieta. Czy ofiara ma coś wspólnego z małżeństwem?
Książka jest pełna intryg i akcji,które wciągają czytelnika do ostatniej strony. Sam pomysł stworzenia bohaterów zasługuje na uznanie. Brawa dla autorki.
Książkę czyta się bardzo szybko.
POLECAM BARDZO

Kotkad | 2018-11-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2018

Ciekawy obraz świata. Wszyscy ludzie którzy osiągają pełnoletniość tracą pamięć długotrwała. Świat dzieli się na dwa typy ludzi. Jedni pamiętają jeden dzień, drudzy dwa dni.
Społeczeństwo opiera swoje życie na pamiętnika h elektronicznych idiary. Wszystko co znają i co wiedzą jest zawarte w idiary. Nauka idzie do przodu dzięki dokładnym zapisom badań z poprzednich dni. Oczywiście wyższy status społeczny maja ci którzy pamiętają dwa dni. W końcu maja więcej czasu ich uczucia i ogląd sytuacji utrzymuje się dłużej.
I w tym właśnie świecie dochodzi do morderstwa, a my stajemy w historii w momencie kiedy pojawiają się zwłoki.
Jak, kto, kiedy i kto co ile pamięta o tym dowiecie się czytając. Mnie naprawdę wciągnęła ta książka. Polecam

vicky222 | 2018-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2018

Felicia Yap stworzyła nowy gatunek literacki – thriller połączony z dystopią. Książka Wczoraj to coś czego wcześniej nie czytałam. Nowy pomysł na zaskakujące prowadzenie fabuły i ciekawe zabiegi sprawiły, że lektura odznaczała się na szerokim polu thrillerów.

„Chodzi o sumę zapamiętanych żali; to ona decyduje o sile mojej nienawiści. (…) Akt zemsty będzie łatwy. Ponieważ nikt nie zapamięta tego, co ci zrobię. Nikt. Poza mną.”

Świat wykreowany przez autorkę różni się tylko w jednym szczególe od naszego. Szczegół, który ma istotne znaczenie na życie ludzi: pamięć krótkotrwała zostaje uszkodzona po wejściu w dorosłość i społeczność została podzielona na duosów i monosów. Duosi pamiętają dwa ostatnie dni, natomiast monosi tylko jeden. W przetrwaniu pomaga im pisanie IDiary, gdzie można zapisywać swoje wspomnienia. Bo tylko dzięki rzetelnemu zapisaniu można przyswoić sobie fakty potrzebne do przeżycia.

Fabuła książki opiera się na śledzeniu kilku bohaterów. Pierwszymi z nim jest...

mirabelka01 | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wyobraźcie sobie świat pozbawiony pamięci krótkotrwałej… Jedyne, co pamiętacie do dzień wczorajszy albo, jeśli należycie do garstki wybrańców, dwa dni wstecz. Reszta jest totalną czarną dziurą. Wszystkie najważniejsze fakty zapisujecie w elektronicznym dzienniku, ale… fakty wcale nie muszą oznaczać prawdy.

W takiej właśnie alternatywnej rzeczywistości żyją bohaterowie książki Felici Yap. Mark, popularny w Wielkiej Brytanii pisarz jest duosem. Oznacza to, że jego pamięć sięga dwa dni wstecz. Dwadzieścia lat temu popełnił pewnego rodzaju mezalians, bo ożenił się z monoską Claire, czyli osobą gorszej kategorii, której pamięć krótkotrwała obejmuje jedynie jeden dzień. Ich dzienniki podpowiadają im, że są razem szczęśliwi, choć Claire gnębi poczucie niższości. Ułudę spokoju burzy jednak odnalezienie w pobliskiej rzece kobiecego ciała. Śledztwo prowadzi ambitnego nadkomisarza Hansa do domu Marka i Claire, czy jednak fakty w pamiętniku zamordowanej kobiety mogą być wiarygodne…?
Felicia...

Matylda Saresta | 2018-08-21

Ocenę podwyższa nietypowy pomysł - nietypowa społeczność. Atrakcyjności dodaje także podział na cztery narracje, które uzupełniają się wzajemnie.

Reszta taka, jak w prawie każdym zanadrzu thrillera. Zakończenie /moim zdaniem/ przekombinowane. Gdyby nie to nowatorstwo, byłoby 6. Narracja płynna, trzymająca uwagę.

Polecam ponownie osobom, które czytają średnio umiarkowaną ilość powieści tego gatunku - powinna się ona podobać.