Ostatni portret Melanii

Cykl: Ostatnie (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Aisha

Pierwsza część trylogii "Ostatnie". Powieść o poszukiwaniu wieści. Artysta malarz Igor Żurek i księgowa Melania Łucka tworzą szczęśliwą parę. Mieszkają w domu nad jeziorem. W pewien sierpniowy poranek Igor budzi się i spostrzega, że Melania zniknęła. Rozpoczyna poszukiwania, które stopniowo ujawniają drugie dno ich związku. Jak się okazuje, Igor i Melania skrywają kilka mrocznych sekretów. W...

Pierwsza część trylogii "Ostatnie". Powieść o poszukiwaniu wieści.

W zwariowanej podróży Żurkowi towarzyszy Nikola Napiecek, miłośniczka różowych skuterów, kolczyków w nosie i osobliwych opowieści. Bohaterką książki jest również słynna pisarka Sandra Sauer. Wielbicielkami jej powieści są Melania i Nikola. Dla Igora zaś fenomen poczytnej autorki jest równie niezrozumiały jak zniknięcie Melanii.

Autorka bawi się motywami rodem z kultury masowej i stereotypowymi cechami "literatury kobiecej". Żartobliwy styl, plejada barwnych, świetnie sportretowanych postaci i ich życiowe perypetie pokazują jednak, że powieści dla kobiet, traktowane w "Ostatnim portrecie Melanii”"z przymrużeniem oka, mogą skłaniać czytelniczki do głębszych refleksji: jak przeżywać stratę, jak szukać siły w sobie, jak dążyć do celu.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: materiały wydawnictwa

kajsa | 2018-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2018

"Rodzina O.Sezon I 1968/9" to pierwsza książka Ewy Madeyskiej,po którą sięgnęłam.Po jej przeczytaniu stałam się admiratorką stylu autorki,kreowanych przez nią postaci i rzeczywistości. Oczywiście czekam na ciąg dalszy.

Z "Ostatnim portretem Melanii" było trochę inaczej.Początkowo dość poważnie zastanawiałam się,co ja czytam i czy warto to czytać,a póżniej Igor Żurek wraz z Nikolą Napiecek porwali mnie w podróż w poszukiwamiu Melanii Łuckiej.
Jak określić tę powieść...pastisz,parodia,satyra,a może literatura drogi,a czy to istotne.Najważniejsze,że setnie się ubawiłam,przyjrzałam pewnym problemom trapiącym nasze społeczeństwo dość konsumpcyjne i snobistyczne,ale przede wszystkim zachwyciłam językiem.
Teraz już wiem, wszystkie "Ostatnie" biorę w ciemno.

boziaczek | 2018-08-11

Fantastyczna lektura, niekonwencjonalna, ciekawa, ironiczna oraz zaskakująca. "Ostatni portret Melanii" to interesujące połączenie książki drogi, komedii oraz powieści obyczajowej, w której autorka umiejętnie opisuje nasze przywary, mentalność oraz zgrabnymi i trafionymi w punkt stwierdzeniami komentuje naszą rzeczywistość.
Warto przeczytać!

bookovska | 2018-05-22

Zbierz wszystkie irytujące cechy literatury kobiecej, wyśmiej je i baw się świetnie, ale nie bez refleksji – dodaj jeszcze doskonały styl pisania i mamy „Ostatni portret Melanii”.
Ewa Madeyska jest pisarką o wysokich kwalifikacjach. Mniej wyrobiony czytelnik dostanie tu dobrą prozę kobiecą, z pełnymi, dopracowanymi bohaterami i spójną akcją. A doświadczony dostrzeże ogromną dozę satyry i autoironii pod wierzchnią warstwą tekstu.
„Ostatni portret Melanii” zaczyna się od zniknięcia tytułowej bohaterki. Jej partner budzi się po suto zakrapianej imprezie zaręczynowej, by zauważyć, że jego wybranka serca zniknęła bez śladu. Widząc, że miejscowa policja niewiele robi w sprawie odnalezienia Melanii, bierze sprawy w swoje ręce i wyrusza w podróż, która okazuje się być nie tylko poszukiwaniem zaginionej, ale także odkrywaniem nieznanego mu dotąd oblicza kobiety. Dużo humoru, fantastyczny styl i szkatułkowa budowa czynią tę powieść wyjątkową na tle literatury kobiecej i nie pozwalają...

Owca | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Życzyłabym sobie więcej takich książek. Dialogi są super (wiem jak się z nimi męczą polscy autorzy). Wartka akcja. Metaliteracka zabawa z literaturą popularną. Zdecydowanie nie polecam czytelniczkom romansideł. Polecam natomiast każdemu, kto ma ochotę na inteligentny reset.

Ewak | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Dobrze się to czyta :) Madeyska ma porządny warsztat i to czuć od pierwszej strony. Jest humor, jest ironia, są mrugnięcia okiem, są ciekawe postacie. Naprawdę fajnie się zresetować przy takiej lekturze, a przy okazji wbrew pozorom nie jest pozbawiona refleksji. Polecam.

Estrella | 2018-06-04

Ewa Madeyska rozpoczyna swoją historię zabawnym akcentem, gdy Igor Żurek budzi się rano z bólem karku, z głową w talerzu pełnym resztek po sobotniej kolacji. Po chwili uświadamia sobie, że w domu brak Melanii- jego narzeczonej, a raczej niedoszłej narzeczonej. Melania znika pozostawiając po sobie pierścionek zaręczynowy, który Igor wręczył jej podczas sobotniej kolacji. Igor wyrusza w podróż, w poszukiwaniu ukochanej. W tej zwariowanej i pełnej nieprzewidywalnych wydarzeń podróży towarzyszy mu Nikola Napiecek – współpracownica Melanii, oraz twórczość słynnej pisarki literatury kobiecej Sandry Sauer. Okazuje się, że Melania nie była do końca szczera z Igorem. Jakie tajemnice skrywała kobieta? Czy Igorowi uda się odnaleźć ukochaną? Dlaczego Melania zniknęła?

Perypetie Igora Żurka

Autorka wykreowała barwne i różnorodne postaci. Główny bohater – Igor Żurek to malarz, który z początku wydaje się trochę roztrzepanym (budzi się z głową w talerzu) i zadufanym w sobie mężczyzną, lecz z...

kinga | 2018-05-25

Już od pierwszych stron książka intryguje i wciąga. Nie jest to książka, która powoli się rozkręca, czytelnik od razu zostaje zaciekawiony losami niebanalnych bohaterów i wciągnięty w poszukiwanie Melanii.
Na samym początku dowiadujemy się o zniknięciu tytułowej Melanii, która jest bardzo intrygującą i barwną postacią, mającą dwa oblicza (a nawet więcej). Igor, partner Melanii, budzi się przy stole, zastawionym wegańskim jedzeniem, z bólem głowy i zanikami pamięci. Na dywanie widać ślady wina, co przypomina mu o imprezie, na której próbował oświadczyć się swojej dziewczynie. Bohater nie ma pojęcia, gdzie jego partnerka mogła się udać, wzywa policję, wypytuje sąsiadów, znajomych i ostatecznie, mając mało czytelne wskazówki, wyrusza odszukać Melanię. Sama podróż okazuję się dla Igora odkrywczą drogą, w głąb siebie i pozwala mu poznać oblicza kobiety…
„Pół żartem, pół serio” myślę, że to powiedzenie trafnie opisują „Ostatni portret Melanii”, czyli powieść pełną inteligentnego humoru,...

Kasia Meyer | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Zupełnie szalona książka. Plejada barwnych typów i postaci. Najzabawniejsze są według mnie te momenty w których w Nikoli budzi się feministka. Zakończenie słodkie jak w romansach, o których pisze Madeyska w dodatku nie tylko ironicznie. Piętnuje szkodliwe stereotypy, ale też zauważa że są czytelniczki, którym takie schematy i sentymentalne tematy pomagają w życiu. Bardzo mi się spodobał zabieg książki w książce. Jak już ktoś tutaj napisał, solidny warsztat i językowo świetnie.

Twixy | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Igor budzi się rankiem po oświadczynach, zdumiony zauważa, że jego narzecozna zniknęła. Rozpoczyna poszukiwania. Tak zaczyna się fabuła, która dalej splata losy różnych bohaterów opowiadając nam dużo więcej niż można by się spodziewać... Bo choc mamy tu wątek jakby kryminalny, nie fabuła poszukiwnaia Melanii jest najważniejsza...
Poczucie humoru, fajny żArt. Ironia dystans.Krytyka literatury dla kobiet - tej, która przedstawia cukierkowe historie z happy endem. Bardzo ciepła lektura. Jednocześnie lekka i refleksyjna.

Henry Rackham | 2018-07-22
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 21 lipca 2018

Nie zawiodłem się na nowej powieść Ewy Madeyskiej, mimo, że stylem, tematyką odbiega od Katoanieli. Melania jest utworem który w ironiczny sposób porusza tematy feminizmu, prozy przeznaczonej "tylko" dla kobiet, rodzinnych relacji, oraz wiekomiejskości. Jest tu także tajemnica, pościgi i zabawne sytuacje i chyba nie ma jednoznacznie antypatycznej postaci. Osobiście wolę autorkę z jej debiutu, ale ze zniecierpliwieniem czekam na następne powieści z cyklu : Ostatnie"