Gorączka
- Kategoria:
- poezja
- Cykl:
- Biblioteka Poezji Współczesnej (tom 226)
- Wydawnictwo:
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
- Data wydania:
- 2021-04-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-04-28
- Liczba stron:
- 60
- Czas czytania
- 1 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366453425
- Tagi:
- fiałkowska gorączka anna fiałkowska poezja polska poezja poezja współczesna
Jak żyć w świecie, który nabiera sensu jedynie w drodze autosugestii (czytaj: samooszukiwania się),w świecie z datą ważności ogłaszaną co rusz alarmującymi nagłówkami, które ostatecznie jedynie usypiają, choć po drodze zaszczepiają w nas nieusuwalny niepokój?
Jaką rolę społeczną (ale też tę wobec samej siebie) przybrać spośród tak rozmaitych, obecnych w katalogu kultury współczesnej na wyciągnięcie ręki, kiedy okazuje się, że warunki wyboru wyznacza nadal, skrzętnie pomijany na kolorowych zdjęciach, znój pracy najemnej i stałych momentów gry w dorosłość, kobiecość, cykliczność natury i miasta, a nawet przewrotną powtarzalność najbardziej intymnych wydarzeń?
Wiersze Anny Fiałkowskiej już w pierwszej książce gorączkowo, boleśnie i z wielką precyzją krążyły wobec tych i podobnej wagi pytań. W nowym tomie poetki tytułowa „gorączka” zdaje się być stanem ducha, w którym można próbować na nie prawdziwie odpowiedzieć.
Jednak dać odpowiedź sobie i przekazać ją w wierszu oznacza jednocześnie: przekroczyć przezroczystość scen codzienności i języka tak racjonalnie stawiającego diagnozy, czy nawet i niekiedy: wyrwać dobie moment między nocą a dniem, by znaleźć (w) sobie niepodległe (wobec wszystkich i wszystkiego) miejsce. Nie po to jednak by uciec, choć to kuszące, ani po to, by wytwarzać czcze majaki, lecz po to, by walczyć z tymi, które zbyt często i zbyt masowo nawiedzają i pętają wyobraźnię. To walka we dnie i we śnie – walka na wiersz i życie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 22
- 10
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Mniej tu patrzenia na siebie i ekshibicjonizmu z debiutu, a więcej patrzenia na świat i tematów społecznych: jest przywołana Greta Thunberg, covid, wydarzenia z sierpnia 2020 i dużo innych tematów, którymi wielu z nas chociaż przez chwilę żyła, a do których podchodzi się tu w bardzo oryginalny sposób. Ulubione wiersze - "ta trzecia", bo się utożsamiam bardzo, "sekcja seksu", bo dość żartobliwie i lekko porusza jednak ważny i ciekawy temat, "obawa" i "nie przyszli", no i ten o Maffashion - chociaż najpierw mnie wprawił w konsternację i wydawał się trochę nie pasować, to po oswojeniu się z całością stwierdzam, że to też dobra rzecz.
Mniej tu patrzenia na siebie i ekshibicjonizmu z debiutu, a więcej patrzenia na świat i tematów społecznych: jest przywołana Greta Thunberg, covid, wydarzenia z sierpnia 2020 i dużo innych tematów, którymi wielu z nas chociaż przez chwilę żyła, a do których podchodzi się tu w bardzo oryginalny sposób. Ulubione wiersze - "ta trzecia", bo się utożsamiam bardzo, "sekcja...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Gorączka” to zbiór 34 datowanych wierszy w dwóch częściach (16+18). Trzy podpisane są 26 czerwca. Różni je jedynie rok („posmród” – 2019, „numer dowodu” – 2018, „ta trzecia” – 2020). Dwa nie posiadają daty, ponieważ są zadedykowane: „pigmalion” (Mojemu debiutowi),„sort by default” (Mojemu przyszłemu mężowi). Tytułowe słowo – pojawia się dwa razy: na końcu – jako wyraźna aluzja i swoisty hołd dla słynnego filmu Michaela Manna „The Heat” z 1995 roku (możemy rozpoznać sylwetkę Al Pacino na czymś w rodzaju komiksowego kadru) oraz w środku tomu: tu - miłosna „Gorączka” składa się z trzech odrębnych mikro części. Książkę uzupełniają cztery fotografie. Pierwsza ukazuje kilkunastopiętrowy żelbetonowy blok, który po procesie ocieplania został pomalowany w bezsensownie przygnębiający sposób. Druga – na odwrót – dokumentuje ścianę starego budynku, z którego odpadł tynk tak, że przypadkowo odtwarza kontury granic Polski. Trzecia to obraz nieba z chmurami przypominającymi oczy ogarnięte paranoicznym strachem. Czwarta wygląda niczym park z filmu „Powiększenie” Antonioniego. Tak to tutaj wszystko sobie nadinterpretuję roboczo. Melancholijny fiolet okładki trafnie koresponduje z równie zamyślonymi refleksjami wypełniającymi wiersze: ”dzięki pracy czuję/ jak plecy zwijają się w garb” („po roku”),„ja wiem że ty chcesz żebym pokazała dupę/ jak wiem że ty wiesz że ja wiem/ że ty chcesz żebym pokazała dupę” („zanik”),„nie przyszli po mnie/ bo za bardzo się bałam wywiesić flagę” („nie przyszli”).
Pojawia się lęk przed bezsensem: pracy, uczuć, rytuałów, a także - nadmiarem gromadzonych rzeczy, wrażeń, śmieci, toksycznych związków i krzywd. Bardzo długo i źle wychodzi się z gorączki, ale jak już wreszcie znika nagle tracimy o niej wszelką pamięć. Dopóki znowu nie powróci – z jeszcze większą siłą.
Jak utrzymać w ryzach własną ponadprzeciętną inteligencję, wrażliwość, erudycję, zdolność postrzegania gromad niezwykle subtelnych zjawisk jakimi na co dzień częstuje nas szczodra ponad miarę rzeczywistość?
Każdy wiersz mówi coś o cierpieniu. Musimy z nim trwać zmagając się ze swoim losem. Heroiczny to czyn. W wymiarze prywatnym – rzecz całkowicie wykonalna. Ceną – melancholia, która zatruwa osobowość, aż do poziomu wegetatywnego trwania wbrew wszystkim okolicznościom na zewnątrz.
Jakieś optymistyczne wnioski na przyszłość? Może kiedyś je poznamy. W następnym tomie Anny Fiałkowskiej?
„Gorączka” to zbiór 34 datowanych wierszy w dwóch częściach (16+18). Trzy podpisane są 26 czerwca. Różni je jedynie rok („posmród” – 2019, „numer dowodu” – 2018, „ta trzecia” – 2020). Dwa nie posiadają daty, ponieważ są zadedykowane: „pigmalion” (Mojemu debiutowi),„sort by default” (Mojemu przyszłemu mężowi). Tytułowe słowo – pojawia się dwa razy: na końcu – jako wyraźna...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toksiążka ze wszech miar wybitna.
książka ze wszech miar wybitna.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toO taką polską poezję współczesną nic nie robiłem. Czekam na kolejne tomiki i debiut prozatorski.
O taką polską poezję współczesną nic nie robiłem. Czekam na kolejne tomiki i debiut prozatorski.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNadal za długie choć mniej przegadane niż debiut. Potwornie sentymentalne. 5.5 ale lc nie umożliwia takiej opcji więc finalnie 5.
Nadal za długie choć mniej przegadane niż debiut. Potwornie sentymentalne. 5.5 ale lc nie umożliwia takiej opcji więc finalnie 5.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to