Gorączka

Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (40) / kwiecień 2021 Edyta Bystroń, Anna Fiałkowska, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Marta Mitek, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Rhian Sassen, Filip Springer, Douglas Stuart, Władysław Szlengel, Paul Vallely, Aleksandra Warecka, Jarosław Westermark, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Mirosław Wlekły, Piotr Wójcik
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Anna...
Okładka książki Fabularie nr 3 (24) 2020 Anna Adamowicz, Walery Butewicz, Anna Fiałkowska, Lajos Grendel, Marta Hermanowicz, Paweł Kusiak, Zbigniew Masternak, Redakcja magazynu Fabularie, Wasyl Stus, Ayfer Tunç, Emilia Walczak, Maciej Wnuk
Ocena 8,0
Fabularie nr 3... Anna Adamowicz, Wal...
Okładka książki Wiersze dla opornych Teodor Ajder, Zofia Bałdyga, Kamil Bloch, Ida Dzik, Anna Fiałkowska, Ewa Jarocka, Aneta Kamińska, Filip Kania, Łukasz Kaźmierczak, Joanna Kessler, Karolina Kułakowska, Rafał Majka, Szymon Misiek, Joanna Mueller, Tomasz Pietrzak, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Janusz Radwański, Monika Rak, Bianka Rolando, Krzysztof Schodowski, Patrycja Sikora, Weronika Stępkowska, Anna Maria Wierzchucka
Ocena 6,5
Wiersze dla op... Teodor Ajder, Zofia...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
26
9

Na półkach:

Nadal za długie choć mniej przegadane niż debiut. Potwornie sentymentalne. 5.5 ale lc nie umożliwia takiej opcji więc finalnie 5.

Nadal za długie choć mniej przegadane niż debiut. Potwornie sentymentalne. 5.5 ale lc nie umożliwia takiej opcji więc finalnie 5.

Pokaż mimo to

avatar
297
10

Na półkach: ,

Mniej tu patrzenia na siebie i ekshibicjonizmu z debiutu, a więcej patrzenia na świat i tematów społecznych: jest przywołana Greta Thunberg, covid, wydarzenia z sierpnia 2020 i dużo innych tematów, którymi wielu z nas chociaż przez chwilę żyła, a do których podchodzi się tu w bardzo oryginalny sposób. Ulubione wiersze - "ta trzecia", bo się utożsamiam bardzo, "sekcja seksu", bo dość żartobliwie i lekko porusza jednak ważny i ciekawy temat, "obawa" i "nie przyszli", no i ten o Maffashion - chociaż najpierw mnie wprawił w konsternację i wydawał się trochę nie pasować, to po oswojeniu się z całością stwierdzam, że to też dobra rzecz.

Mniej tu patrzenia na siebie i ekshibicjonizmu z debiutu, a więcej patrzenia na świat i tematów społecznych: jest przywołana Greta Thunberg, covid, wydarzenia z sierpnia 2020 i dużo innych tematów, którymi wielu z nas chociaż przez chwilę żyła, a do których podchodzi się tu w bardzo oryginalny sposób. Ulubione wiersze - "ta trzecia", bo się utożsamiam bardzo, "sekcja...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15
13

Na półkach: , ,

„Gorączka” to zbiór 34 datowanych wierszy w dwóch częściach (16+18). Trzy podpisane są 26 czerwca. Różni je jedynie rok („posmród” – 2019, „numer dowodu” – 2018, „ta trzecia” – 2020). Dwa nie posiadają daty, ponieważ są zadedykowane: „pigmalion” (Mojemu debiutowi),„sort by default” (Mojemu przyszłemu mężowi). Tytułowe słowo – pojawia się dwa razy: na końcu – jako wyraźna aluzja i swoisty hołd dla słynnego filmu Michaela Manna „The Heat” z 1995 roku (możemy rozpoznać sylwetkę Al Pacino na czymś w rodzaju komiksowego kadru) oraz w środku tomu: tu - miłosna „Gorączka” składa się z trzech odrębnych mikro części. Książkę uzupełniają cztery fotografie. Pierwsza ukazuje kilkunastopiętrowy żelbetonowy blok, który po procesie ocieplania został pomalowany w bezsensownie przygnębiający sposób. Druga – na odwrót – dokumentuje ścianę starego budynku, z którego odpadł tynk tak, że przypadkowo odtwarza kontury granic Polski. Trzecia to obraz nieba z chmurami przypominającymi oczy ogarnięte paranoicznym strachem. Czwarta wygląda niczym park z filmu „Powiększenie” Antonioniego. Tak to tutaj wszystko sobie nadinterpretuję roboczo. Melancholijny fiolet okładki trafnie koresponduje z równie zamyślonymi refleksjami wypełniającymi wiersze: ”dzięki pracy czuję/ jak plecy zwijają się w garb” („po roku”),„ja wiem że ty chcesz żebym pokazała dupę/ jak wiem że ty wiesz że ja wiem/ że ty chcesz żebym pokazała dupę” („zanik”),„nie przyszli po mnie/ bo za bardzo się bałam wywiesić flagę” („nie przyszli”).
Pojawia się lęk przed bezsensem: pracy, uczuć, rytuałów, a także - nadmiarem gromadzonych rzeczy, wrażeń, śmieci, toksycznych związków i krzywd. Bardzo długo i źle wychodzi się z gorączki, ale jak już wreszcie znika nagle tracimy o niej wszelką pamięć. Dopóki znowu nie powróci – z jeszcze większą siłą.
Jak utrzymać w ryzach własną ponadprzeciętną inteligencję, wrażliwość, erudycję, zdolność postrzegania gromad niezwykle subtelnych zjawisk jakimi na co dzień częstuje nas szczodra ponad miarę rzeczywistość?
Każdy wiersz mówi coś o cierpieniu. Musimy z nim trwać zmagając się ze swoim losem. Heroiczny to czyn. W wymiarze prywatnym – rzecz całkowicie wykonalna. Ceną – melancholia, która zatruwa osobowość, aż do poziomu wegetatywnego trwania wbrew wszystkim okolicznościom na zewnątrz.
Jakieś optymistyczne wnioski na przyszłość? Może kiedyś je poznamy. W następnym tomie Anny Fiałkowskiej?

„Gorączka” to zbiór 34 datowanych wierszy w dwóch częściach (16+18). Trzy podpisane są 26 czerwca. Różni je jedynie rok („posmród” – 2019, „numer dowodu” – 2018, „ta trzecia” – 2020). Dwa nie posiadają daty, ponieważ są zadedykowane: „pigmalion” (Mojemu debiutowi),„sort by default” (Mojemu przyszłemu mężowi). Tytułowe słowo – pojawia się dwa razy: na końcu – jako wyraźna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
33

Na półkach:

książka ze wszech miar wybitna.

książka ze wszech miar wybitna.

Pokaż mimo to

avatar
357
80

Na półkach: , ,

O taką polską poezję współczesną nic nie robiłem. Czekam na kolejne tomiki i debiut prozatorski.

O taką polską poezję współczesną nic nie robiłem. Czekam na kolejne tomiki i debiut prozatorski.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    10
  • 2021
    3
  • 2022
    2
  • Posiadam
    2
  • • 🚬 Poezja
    1
  • • 📴 Literatura współczesna
    1
  • Poezja
    1
  • 🌻 2022
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gorączka


Podobne książki

Przeczytaj także