Lucyfer zwycięża

poezja, miłość, śmierć
poezja
niechec

Ilona Witkowska, kółko graniaste

łódź zatonęła koło Lampedusy.
śmialiśmy się: Łódź zatonęła? miasto?

my tu się śmiejemy, oni tam umierają.

więc co? mamy się nie śmiać?
kiedy się nie śmiejemy, to też umierają.

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Lucyfer-zwycieza,734869603,p.html

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Lucyfer-zwycieza,734869603,p.html

papisotoromek | 2018-05-23

jakbym potrzebował jakichś fraz moralnych nade mną, z takim lekko ironicznym znakiem zapytania, to bym się zachwycił razem z tymi dwudziestoma osobami w Polsce, które czytają poezję współczesną, ale tutaj żaden Lucyfer nie zwycięża, choćbym bardzo chciał, tutaj nic nie zwycięża w ogóle poza efekciarską kondensacją i cyzelowaniem zdań jakby szkoda było autorce papieru, a ja myślę, że to zwykły strach przed tym, że te karty już dawno zostały odkryte i wiele osób z nich wróżyło

Dama_Zawilec | 2018-08-30

Pierwszy od dawna wyrazisty głos w poezji. Obok Dawida Mateusza najciekawsze zjawisko w młodej poezji.

nangnak | 2018-02-26
Na półkach: Poezja, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2018

jak zawsze spoko. wiersze nawet bardziej udane niż kiedyś, bo wcześniej miałam jednak sporo obiekcji typu "nie jebło". jeśli podzielić tom na połowy to druga zdecydowanie lepsza. to co lubie: trafna lakoniczność, posępna nerwowość. (jeśli natrafie w życiu na jeszcze jeden z pierdyliona wierszy, w którym jest nawiązanie do Biedronki to rzygnę.)

kinga | 2018-05-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2018

gallowdance | 2018-04-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

najsłabsza z całej serii, ale też najmniej zaangażowana - więc najbardziej doceniona

umlaut | 2018-04-20

krótkie, dosadne, a jakże świeże. bardzo dobra książka

annie warhol | 2018-05-06

Przeczytana: lipiec 2018
Monika | 2018-07-17
Na półkach: Poezja, 2018, Przeczytane

Nominacje do VI edycji Nagrody im. W. Szymborskiej

19 kwietnia 2018 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Bohdan Zadura z Silesiusem za całokształt twórczości

Jedenastym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Najnowszy tom „Po szkodzie", będący zarazem jednym z najważniejszych w karierze literackiej poety, ukazał się miesiąc temu. Statuetkę za całokształt twórczości Zadura odbierze w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego.