Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Siedmioksiąg Grzechu (tom 2) | Seria: Polskie Fantasy
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Fantasy
Przemek

Jeden lud, jedna rada, jedna władza! Stary król nie żyje, zrzucony z tronu przez falę największego powstania ludowego, jakiego zaznała dolina Rzeki. Wygłodniali, zdesperowani ludzie na gwałt potrzebują nowego przywódcy. Tam, gdzie upada prawo, nowe zasady zawsze pisze najsilniejszy. Ktokolwiek nie chce rządzić, ten będzie rządzony. Kto nie potrafi powiedzieć, czego chce, usłyszy to od innych. Ościenne księstwa ostrzą sobie zęby na podbój, kapłani snują własne plany w mroku świątyń. A nad tym wszystkim unoszą się Bogowie, obserwujący każdy ruch człowieka. Z piachów pustyni wyłania się bohater

źródło opisu: [prowizorka - opis dystrybutora]

źródło okładki: https://fabrykaslow.com.pl

marcin | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Zahred!!!

Michałowi udała się naprawdę trudna rzecz. Napisać coś tak bardzo podobnego w zamyśle do "Spiżowego gniewu" i jednocześnie tak zupełnie odmiennego. Wiem, że brzmi to dziwnie, może nawet nieco idiotycznie, ale myślę, że zupełnie nieźle oddaje istotę sprawy.
Z każdą napisaną książką widać duży progres u Michała, z każdą wydaną pozycją staje się bardziej pewnym i świadomym pisarzem, "Bogowie pustyni " są tego idealnym przykładem.
Inny czas, inne miejsce i inni ludzie.Tylko Zahred ten sam( no może ciut mniej toporny hi hi, ale on też przeszedł spory progres).
Sporo odniesień do mitologii, tradycji i wierzeń pewnego znanego kraju, co jest dużym atutem tej powiesci. Dużo bardziej rozbudowane sceny batalistyczne, mimo że nadal jest to niemiłosiernie krwawa jatka, to większość pomysłów i rozwiązań , które wprowadził autor nie tylko uatrakcyjniają całość, ale też zasługują na uznanie za sam zamysł i dopracowanie. Powieść jest doskonale wyważona i przemyślana bo oprócz samych...

Łukaszo | 2019-01-01

Zahred! Żar lał się z nieba. Sępy krążyły już nad ziemią, przeczuwając nadchodzącą ucztę. Na dole czekali żołnierze. Było ich tam tysiące lub nawet więcej. Oddani swemu władcy, gotowi na każdy jego rozkaz. To z jego imieniem na ustach szli do boju i z jego imieniem umierali. Wysiłek opłacił się. Potężna bramy twierdzy runęła. Za chwilę miała zacząć się rzeź. I tylko jedno słowo dało się słyszeć podczas jęków agonii: Zahred!

Z każdą następną książką jest co raz lepiej. Michał Gołkowski udowadnia, że jest obecnie jednym z najlepszych twórców polskiej fantasy. "Bogowie Pustyni" nie są zwykłą opowiastką w której się tylko tłuką i intrygują. Na znakomitość tej powieści składa się przede wszystkim jej bohater, czyli Zahred. Postać o tyle tajemnicza, co...

Northman | 2018-10-20
Przeczytana: 10 października 2018

Nie masz boga nad człowieka...

Egipt - ziemia królów, więzienie dla niewolników, miejsce całą swą istotą oddające (czy jednak rzeczywiście zawsze? ;) ) cześć bogom... Czy jednak tylko bogom? Czy jeśli wszystko utonie we krwi buntu, zarówno tej buntowniczej jak i tej szlachetnej, o której rozlanie zbuntowanym chodziło, czy aby wtedy nie narodzi się nowy bóg?... "Bogowie pustyni"... Panie i Panowie - przed Wami fantastyczna, mroczna podróż do dawnego Egiptu, w którym wola jednej jednostki może być... wszystkim :)

Myślę, że na początek bardzo fajnie będzie przytoczyć w tym miejscu mały cytat sprzed prologu:

"- Marzy mi się świat, w którym wszystko jest wspólne. Gdzie każdy ma ziemię i nikt nie musi pracować. Nie ma biedy i nierówności.
- To kto będzie tę ziemię orał?
- Niewolnicy."

Niezła zapowiedź tego, co może nas czekać, prawda? ;) ... Obalenie tyranii, teoretyczny cel pt. "niech rządzi teraz lud", a tak naprawdę całość będąca realizacją celów jednostki... Tym w gruncie rzeczy...

Jeden lud, jedna rada, jedna władza!

I jeden Zahred…

Prawie 700 stron historii rozgrywającej się na piaskach pustyni, w czasach gdy o potędze Egiptu jeszcze nikomu się nawet nie śniło.
Byłam ciekawa gdzie i kiedy pojawi się w drugim tomie Zahred i jakich spektakularnych zniszczeń dokona.
Byłam również niemal pewna, że fabuła będzie podobna do tej ze „Spiżowego Gniewu”, tylko lokalizacja się zmieni. I mimo, że to nie pierwsza moje styczność z twórczością Michała Gołkowskiego, to w duchu pomyślałam, że ha! tu cię mam autorze, tym razem mnie nie zaskoczysz.
Jak łatwo się domyśleć, byłam w ogromnym błędzie.

Ponowne spotkanie z Zahredem wywołało we mnie sporo różnych emocji. Po pierwszym tomie Siedmioksiągu Grzechu ten wyjątkowy bohater mocno zapadł w moje czytelnicze serce. Zżerała mnie ciekawość co do jego przeszłości, chciałam się od razu, natychmiast dowiedzieć co doprowadziło go do miejsca, w którym go poznałam.
Oczywiście autor tego nie zdradził, no gdzieżby.
Pozwolił mi się...

Pawello | 2018-11-02

Akcja trochę stanęła w drugiej części chociaż zakończeniem autor wykonał niezły przewrót. Mamy więcej użerania się ze zwykłą codziennością i budową państwa. W drugiej są bardzo czytelne nawiązania do Kane'a Wagnera. Zahred jest lżejszą wersją Kane'a ale ma swoje mroczne strony. Czytając Bogów pustyni miałem wrażenie, że podczytuję inną wersję (lub kontynuację) Mrocznej krucjaty Wagnera. Nie jest to zarzut lecz stwierdzenie faktu bo lubię krwiste fantasy. Zobaczymy co dalej :)

Methos | 2018-10-17
Przeczytana: 15 października 2018

"Bogowie pustyni" to książka jakże inna od "Spiżowego gniewu", a jednak bardzo podobna. Najpościej rzecz ujmując - mamy tu zgoła inne: epokę i wątek. Niezmiennym pozostaje Zahred i jego cel. Niezmiennym też pozostaje gęsty i mroczny klimat, który tak znakomicie autor na serwuje. A środki do osiągnięcia celu? Cóż - to trzeba przeczytać - bo choć można by sietego spodziewać - na pewno nie jest to kopia "Spiżowego gniewu".
Polecam!

Kaczuszka | 2018-11-18

Michał Gołkowski powrócił z kolejną częścią przygód Zahreda, który tym razem odradza się w Egipcie. Ponownie dostaje się na szczyt, tuż po obaleniu dotychczasowego władcy. Każde jego słowo jest wręcz spijane z ust i nie ma nikogo, kto mógłby chcieć przeszkodzić mu w doskonale przygotowanych planach. Ale czy na pewno?

Ponownie dostajemy dobrą książkę, niemalże 700 stron, pełnych opisów, dialogów, barwnych postaci i - bo jakby tego było mało!- nawiązania do historii, kultury i wierzeń egipskich. Bo czy było coś ważniejszego dla Egipcjan od bogów i systemów irygacyjnych?

Kasia | 2018-12-23
Przeczytana: 17 października 2018

Bogowie pustyni to historia zupełnie inna od Spiżowego gniewu, nadal jednak bardzo dobrze poprowadzona, wciągająca i zwyczajnie rozbudzająca ochotę na więcej. Chwała niech będzie autorowi za tempo pisania, obyśmy jak najszybciej doczekali Świątyni na bagnach.

Cała opinia:

NieZnamSięToSięWypow | 2019-01-17
Przeczytana: 07 listopada 2018

Kiedy skończyłam pierwszy tom Siedmioksięgu Grzechu – Spiżowy Gniew – byłam ogromnie poruszona i podekscytowana. Powieść która początkowo słabiej przędła, miała świetną końcówkę. A Bogowie Pustyni? Tym razem jest odwrotnie – początek mocny, ale finał w o wiele niższym tonie.

Mimo wszystko Bogowie Pustyni nie odbiegają od tego, do czego przyzwyczaił nas Michał Gołkowski w poprzedniej części. Polecam jednak uważać, jeśli ktoś siada do tomu drugiego nie znając Spiżowego Gniewu. To, co w nim jest tajemnicą odnośnie motywów głównego bohatera, zostaje wyjaśnione na początku drugiego w formie klimatycznej tabliczki glinianej. Kilka informacji, a może popsuć zabawę z lektury pierwszej powieści.
(...)
Fabularnie nadal wszystko stoi na wysokim poziomie. Chociaż po pierwszym zachłyśnięciu Spiżowym Gniewem odnoszę wrażenie, że przygody Zahreda znacznie zwolniły. Tendencję tą najbardziej widać w końcowych rozdziałach, gdzie pomimo dość dobrego zwrotu akcji pozostaje niedosyt. Historia Zahreda...

Nit | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

Świetna książka! Historia niebanalna, Zahred to przekozak i nie można go nie lubieć. Mój ulubiony typ bohatera ;)

Naprawdę miło się czytało.