Żyć!

Wydawnictwo Akademickie Dialog
2018-03-01
2018-03-01
Katarzyna Sarek
literatura chińska Chiny Chińczycy komunizm maoizm rewolucja kulturalna Wielki skok

Okładka książki Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku Mai Ge, Cheng Gu, Jinghui Meng, Shiying Mu, Oser, Qian Zhongshu, Han Shaogong, Shen Congwen, Tiesheng Shi, Wenbo Sun, Su Tong, Yiduo Wen, Wenjian Wu, Chuan Xi, Wang Xiaobo, Zhimo Xu, Can Xue, Geling Yan, Hua Yu, Chengzhi Zhang, Lunyou Zhou
Kamień w lustr... Mai Ge, Cheng Gu, J...

Genialna książka! Nie mogłam się od niej oderwać! Opowiada historię pewnego mężczyzny, który w swym życiu traci wszystko: majątek, dzieci, żonę, zięcia a na koniec wnuka... Jego życie jest smutne, wręcz tragiczne. Kilka razy uroniłam nawet łzę podczas czytania. Sięgnę po kolejne książki tego autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

bardzo aktualna i ponadczasowa - według Chin każdy chciałby spać z sierpem w łóżku

Bardzo dobrze oddana codzienna bieda, groza i szaleństwo socjalizmu. Zatrważa, że choć >>te konkretne<< sytuacje oraz bohaterowie są fikcją, to cała reszta nie i takie piekło regularnie gotują innym ludzie zaczadzeni jakimiś bzdurami we łbach.

Przejmująca, drastyczna i niezwykle smutna historia chińskiej rodziny. Warto przeczytać, aby przenieść się do świata chińskiej transformacji ustrojowej z połowy XX w. i zobaczyć z jakimi problemami borykali się wtedy ludzie oraz jak wyglądało ich codzienne życie.

Z książki przemawia obraz znoju pracy i marnego jej wynagradzania. Ludzie są niewykształceni i wykorzystywani przez system, a ich życia są niewiele warte. Wiele, wiele smutku wypływa z kart tej lektury. Jak dla mnie zbyt wiele goryczy. Przybiła mnie ta lektura, ale i tak polecam.

7/10 - bardzo dobra

“Żyć!” to nie jest książka dla beks, ponieważ wypłaczą sobie oczy przed ukończeniem lektury. Śledzimy w niej losy Fuguia, człowieka sponiewieranego przez życie. Z racji tego, iż wcześniej obejrzałem film, to wiedziałem czego się spodziewać, a zatem moja reakcja nie była już aż tak emocjonalna, jak na wydarzenia przedstawione w filmie, kiedy to oko mi się spociło. Fabuła obu tworów różni się trochę, toteż warto popełnić seans z jednym, jak i drugim. Yu Hua uskutecznił łagodniejsze dzieło. Nie ma w nim zdecydowanego potępienia p0l!tyki Mao, co w filmie zrobił Yimou Zhang. Tam spoiwem był teatr cieni, za pomocą którego ukazano zmiany zachodzące w Chinach. Książka posiada inne atuty, czyli komiczne wstawki, jak np. wychwalanie k0muny.

Filmowi dałem 9/10, książce daję 8/10, bo jednak reżyser filmu jawnie przechytrzył cenzurę.

Niezwykła opowieść o tym, czym jest życie i jak powinno się je szanować. Nigdy nie wiadomo co przyniesie nam los, nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ, ale tak czy inaczej trzeba starać się robić wszystko tak, aby przeżyć swoje lata z godnością.

Główny bohater przechodzi bardzo drastyczną przemianę, na którą wpływ ma wiele sytuacji mniej lub bardziej bolesnych, a które wydobywają z niego prawdziwego człowieka. W tle mamy opowiedzianą historię Chin, drogę tego kraju do komunizmu, rewolucję kulturalną, głód, wojnę, które mocno warunkują egzystencję Fuguiego.

Kolejne bardzo bolesne śmierci, miłość do żony i najbliższych, bezkompromisowa troska o nich, poświęcenie, ale też dosadna samokrytyka swojego postępowania, upadek i mozolna praca nad sobą czynią z Fuguiego prawdziwego i heroicznego bohatera, który nie uskarża się na swój los, tylko spokojnie o nim opowiada spotkanemu przypadkiem turyście.

Wymowa tego niewielkiego utworu jest ogromna, a wartości w nim ujęte są niezaprzeczalne.

Czasem warto się zatrzymać i popatrzeć z boku bez emocji na swoje postępowanie i zadać sobie pytanie, czy potrafię ŻYĆ GODNIE, A NIE WYGODNIE.

Gorąco polecam

Poruszająca do szpiku kości i po prostu piękna...

Poruszająca do szpiku kości i po prostu piękna...

Wgląd w życie w Chinach w połowie zeszłego wieku. Przejmująca historia.

Wgląd w życie w Chinach w połowie zeszłego wieku. Przejmująca historia.

Uwielbiam styl Yu Hua!

Uwielbiam styl Yu Hua!

Ponoć to już piąta książka Yu Hua w Polsce. Pomyślałem, że czas najwyższy coś przeczytać i przyjrzeć się z bliska losom chińskiej rodziny. Chciałem zacząć od „Kroniki sprzedawcy krwi”, polecono mi jednak „Żyć”
Powieść, która przyniosła chińczykowi wielki sukces, choć przecież należała ona do dzieł zakazanych w Chinach. To taki paradoks, który stał się bestsellerem w rodzinnym kraju autora.
To moje pierwsze spotkanie z Hua Yu na długo zostanie w pamięci. Chińska rzeczywistość, którą przedstawia nam autor to druga polowa XX wieku. Czas walki z posiadaczami ziemskimi. A co za tym idzie klęska wielkiego głodu i upadku całych rodzin.
Całość przedstawiona jest oczami starca, którego spotyka pewien mężczyzna będący w podróży. Mężczyzna ów przysłuchuje się rozmowie sędziwego staruszka Fugi z krową o kilku imionach.
„Krowa to jak pół człowieka, pomoże w robocie, potowarzyszy w odpoczynku, gdy ciężko na duszy, jest do kogo usta otworzyć, a prowadzenie jej na brzeg stawu żeby najadła się trawy, to jak chodzenie z dzieckiem za rękę”.
Fugi w ciągu pól roku przegrał w karty cały majątek, jaki zostawili mu przodkowie. Ten czas syna marnotrawnego, który doprowadził do bankructwa całej zamożnej rodziny będzie kluczowym momentem w życiu głównego bohatera. I choć w życiu Fugi z dnia na dzień było coraz trudniej, ciężej, to o dziwo wyszło mu to na dobre. Zachował życie, które stracili inni właściciele ziemscy.
Autor z niezwykłą starannością kreśli chińską drogę do komunizmu. Drogę pełną niewyobrażalnego wręcz cierpienia, które towarzyszy chińskiej rodzinie. Głód, nadmierny wysiłek fizyczny i śmierć to codzienność w której przyszło żyć najbardziej bezbronnym istotkom jakimi byli dzieci. Rodzice porzucali swoje dzieci, zwłaszcza dziewczynki. Straszliwe skutki polityki Wielkiego Skoku widziane z perspektywy jednej rodziny budzą niepokój i przerażenie. Warto przeczytać, warto wiedzieć. Dziękuję za polecenie i też polecam.

• Chiny
  • Literatura chińska