Jazz
camillejr

Książka przedstawia życie w afroamerykańskich dzielnicach Nowego Jorku, z czasów, gdy na blaszanych dachach, w zakamarkach ulic i w otwartych oknach biednych mieszkań rodził się jazz. Plotkarskim stylem autorka przedstawia realia ówczesnej rzeczywistości przez pryzmat dziejów jednego małżeństwa. Jest to prosta historia miłości opowiedziana ustami wielu mieszkańców. Wszystkich łączy to samo...

Jest to prosta historia miłości opowiedziana ustami wielu mieszkańców. Wszystkich łączy to samo nowojorskie getto, poza które nie można się wyrwać. Świat Afroamerykanów, to świat ubóstwa, jednak tylko on inspirował przez wiele lat saksofonistów, i tylko w nim miał prawo powstać jazz - jak definiuje Morrison - "muzyka uciśnionych Afroamerykanów".

źródło opisu: Okładka

GrzesiekLepianka | 2017-04-26

Szkoda, że Morrison dostała już Nobla, bo to znaczy, że już go nie dostanie i nie przytrafi jej się ogromna kampania promocyjna, jaką mają współcześni nobliści, zresztą - co ważne, żeby zaznaczyć - nie zawsze tak zasłużeni i utalentowani jak autorka Jazzu. Jazz to polifoniczna powieść i w sumie melodramat, w którym historia zdrady i miłości jest przyczynkiem do opisu nie tylko "porywów serca", ale zastanowienia się nad relacjami międzyludzkimi w ogóle, nad Ameryką i rasizmem, nad życiowymi wyborami determinującymi przyszłość, nad miastem i jego pulsującym tętnem. I wszystko w rytmie jazzu, który organizuje tę prozę i objawia się w konstrukcji zdań i gawędziarstwie Morrison. Śmiało mogę powiedzieć, że to moja ulubiona pisarka i bardziej utalentowana odpowiedniczka Jamesa Baldwina.

Bogdan | 2014-03-06
Przeczytana: 1996 rok

Powieść Toni Morrison nie opowiada, jak można by przypuszczać, o środowisku czarnych twórców muzyki improwizowanej. Troje głównych bohaterów „Jazzu” to przeciętni mieszkańcy Harlemu lat dwudziestych: starzejące się małżeństwo - Violet i Joe, oraz ta trzecia, Dorcas. Wszyscy oni pod każdym względem różnią się od postaci znanych z powieści "kronikarza epoki jazzu", Francisa Scotta Fitzgeralda. Inna też jest narracja prowadzona przez Morrison. Przede wszystkim zwraca uwagę intensywność tej prozy. Proste, krótkie zdania, z pozoru całkowicie podporządkowane fabule, już po chwili tworzą charakterystyczny rytm, którego nie zakłócają ani zmieniające się wątki, ani pojawiające się raz po raz introspekcje. Sam temat zostaje przedstawiony już na wstępie, po czym jest rozwijany i uzupełniany: dowiadujemy się, że Joe zakochał się w osiemnastoletniej Dorcas, którą później zastrzelił. Jedyną karą dla niego okazało się szaleństwo żony. "Zastrzelił kochankę, aby uczucie trwało wiecznie"....

Dlaczego "Jazz"?
Po pierwsze dlatego, że to gatunek wynikający z połączenia muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej - takie też jest środowisko postaci w powieści.
Po drugie, słowo jazz jest prawdopodobnie żargonowym określeniem aktu seksualnego - tenże akt, choć nie wprost opisany, jest istotnym elementem powieści.
Po trzecie, tak jak jazz charakteryzuje się dowolnością interpretacji i aranżacji, tak Toni Morrison daje nam wiele głosów na ten sam temat.
Morrison i Baldwin, to wielcy murzyńscy działacze na rzecz walki z rasizmem i dumni przedstawiciele swojego gatunku.

Karolina | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Niestety wynudziłam się przy tej pozycji. Podobała mi się narracja prowadzona przez wielu bohaterów, co rzucało odmienne światło na zdarzenia i obraz życia ludzi na prowincji w początkach XX wieku,jednak monotonny język i często powtarzające się podobne wyrażenia skutecznie mnie usypiały.No i przede wszystkim zakończenie niewiele wnosi,od połowy wszystko wydaję się być oczywiste i przewidywalne.Takie jest w rzeczy samej.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 10 maja 2010

Marysia | 2012-08-11
Przeczytana: 1997 rok

Podziwiam jej sposób pisania: dosadny i czuły zarazem.

camillejr | 2010-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2010

Not much of a jazz book.

Melpomene | 2018-06-28
Przeczytana: 24 czerwca 2018