W szoku. Moja droga od lekarki do pacjentki. Cała prawda o służbie zdrowia

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak Literanova
In Shock: My Journey from Death to Recovery and the Redemptive Power of Hope
Ag2S

Wstrząsająca historia lekarki, która została pacjentką i odkryła skalę lekarskiej znieczulicy. Czego lekarze nam nie mówią? Czy zawsze podają nam właściwe leki? Czy przejmują się naszym stanem? Co tak naprawdę myślą o nas – pacjentach? Leżała na stole operacyjnym. Mocne znieczulenie sprawiało, że nie mogła się poruszyć, ale była w stanie usłyszeć beznamiętnie wypowiedziane słowa lekarza:...

Leżała na stole operacyjnym. Mocne znieczulenie sprawiało, że nie mogła się poruszyć, ale była w stanie usłyszeć beznamiętnie wypowiedziane słowa lekarza: „Tracimy ją”. Czy właśnie umieram? – pomyślała. Czy wybudzę się z narkozy? Czy ktoś coś wreszcie zrobi?
Doktor Awdish pracowała na oddziale intensywnej terapii. Kiedy sama ciężko zachorowała, trafiła do tego samego szpitala. Była w szoku, gdy odkryła, jak wyglądają tamtejsze realia z perspektywy pacjenta. Lekarzy nie obchodził jej stan, prawie nigdy nie okazywali jej empatii. Dopuszczali się zaniedbań i popełniali błędy, które jako osoba z wykształceniem medycznym potrafiła wychwycić.
Leczenie, które przeszła, na zawsze odmieniło jej spojrzenie na relację pacjent–lekarz.

Poznaj całą prawdę o małych bogach, którzy w krytycznych momentach decydują o naszym życiu.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Magda | 2018-04-20

Przekraczając próg gabinetu lekarskiego pacjent oczekuje nie tylko pomocy medycznej. Dla chorego równie ważna jest empatia, zrozumienie i odpowiednia atmosfera w trakcie wizyty. Dla niektórych lekarzy chory to już nie człowiek, tylko kolejny przypadek. W trakcie studiów miałam zajęcia z z psychologii zdrowia i choroby. W pamięci utkwił mi szczególnie jeden wykład poświęcony kształtowaniu się postawy lekarza względem pacjenta na oddziale onkologicznym. Stosowanie mechanizmów obronnych (które w zamyśle miały przeciwdziałać załamaniu psychicznemu i wypalaniu zawodowemu) doprowadziło do wykształcenia się wśród przedstawicieli środowiska lekarskiego emocjonalnej znieczulicy.

"Zastanawiałam się nad niezawodnością systemu, który stworzono po to, by zagwarantować posłuszeństwo, a nie otwartą wymianę informacji. Czy to możliwe, że wpajano nam zgodę na popełnienia błędów zamiast dążenia do zapobiegania im? Czy niechcący nie stworzyliśmy systemu, który utrudniał komunikację i...

Zaczytana Aniaczyanka | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

Świetny tytuł, idealnie komponuje się z treścią. Ja czytając tą książkę, ciągle byłam w szoku. Tak jak Autorka, nie mogłam uwierzyć w to, że niektórzy lekarze traktują swoją pracę aż tak przedmiotowo i biurokratycznie. Jednak nie to jest dla mnie najważniejsze. Bardzo ujęła mnie tragedia, jaka spotkała Panią Awdish (i tu akurat nie ma znaczenia to, że jest lekarzem, dla każdego taka choroba i jej skutki byłyby tak samo bolesne). A jeszcze bardziej to, jak mimo przeciwności Autorka walczyła o szczęście, razem z Mężem mimo wszystko się nie poddawali. To po prostu piękna historia, którą polecam przeczytać każdemu. Naprawdę warto.

Lady Margot | 2018-04-18

LADYMARGOT.PL

Kiedy Wydawnictwo Znak zaproponowało mi zrecenzowanie ich najnowszej premiery, czyli książki „W szoku” autorstwa dr Rany Awdish, lekarki, która stanęła „po drugiej stronie”, czyli stała się pacjentką, nie zastanawiałam się ani chwili. Bardzo lubię podobne historie, lubię wiedzieć jak sytuacja wygląda z każdej ze stron. Daleka jestem od oceniania, zawsze żywię przekonanie, że nic nie jest czarne albo białe. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po tę pozycję, a jaki był tego efekt? Przeczytajcie.

***

POSTACI

dr Rana Awdish – autorka, ale przede wszystkim bohaterka książki, kobieta, która z powodu ciężkiej choroby z lekarza stała się pacjentem, a to, czego doświadczyła, na zawsze zmieniło jej pogląd na temat kontaktów chorego z lekarzem.

O KSIĄŻCE

„W szoku” jest zapisem przeżyć i doświadczeń lekarki, dr Rany Awdish, która w siódmym miesiącu ciąży stoczyła walkę ze śmiercią. Do tej pory była „małym bogiem”. To ona ratowała życia, układała z pozoru nie mające ze sobą...

Mea Culpa | 2018-04-06

Recenzja pochodzi ze strony www.zksiazkadolozka.pl

Doświadczenie zdobywa się metodą prób i błędów. Jednak nie w każdym zawodzie będzie to wskazane.

Dr Rana Awdish prowadzi czytelnika wyboistą drogą od lekarza do pacjentki. Jej książka jest przebłyskiem prawdy w przekłamanym świecie lekarzy. Nauczono nas, że dobry lekarz powinien leczyć choroby, a nie duszę. Wmawiano, że jesteśmy tylko kolejnym przypadkiem, który trzeba wyleczyć i odesłać do domu, że nie zasługujemy na indywidualne podejście, ludzkie traktowanie i empatię. Autorka tej książki przeczy jednak tym wyrażeniom, bowiem na własnej skórze przekonała się, jak dobre słowo, czy poprawna i humanitarna opieka może pomóc w prawidłowej oraz szybkiej rekonwalescencji.

” – Nie. Ona chce, żebyśmy patrzyli na nią nie tylko jak na chorą, ale jak na osobę leczoną. I to mimo poważnego stanu, w jakim się teraz znajduje.”

Gdy pojawił się ból, Awdish chciała go zignorować. Nie chcąc siać niepotrzebnego zamętu, położyła się z myślą, że...

Zofia | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

„Sprawność w przekładaniu objawów na rozpoznanie i terapię, moc ratowania ludzkiego życia dzięki wiedzy i umiejętności słuchania złożyły się w moim umyśle na opis najpiękniejszego zawodu, jaki mogłam sobie wyobrazić” – mówi autorka powieści, lekarka z powołania. Jednak poważna choroba sprawia, że Rana Awdish może spojrzeć na zwój zawód z innej perspektywy, z perspektywy pacjenta. Jest to dla niej bardzo bolesne zderzenie z rzeczywistością, po którym całkowicie zmienia swoje podejście do chorych. „W szoku” to bardzo ciekawa powieść, która pokazuje, że problemy opieki zdrowotnej są w różnych krajach takie same – znieczulica, brak poszanowania godności pacjenta, ukrywanie błędów, nieprzemyślane decyzje, bylejakość…Czy z tej wyglądającej na beznadziejną sytuacji da się znaleźć jakieś wyjście? Wszystkich ciekawych zapraszam do lektury – warto :)

Anuszka | 2018-03-30
Przeczytana: 29 marca 2018

UNIWERSALNY LEK

„W szoku” to autobiografia Rany Awdish, amerykańskiej lekarki. Kiedy w siódmym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w stanie krytycznym, tego samego w którym pracowała, musiała przeobrazić się z lekarki w pacjentkę. To nie było łatwe, bowiem jako specjalistka, nie potrafiła przymykać oczu na złą diagnozę lub, co gorsze, nietaktowne zachowania lekarzy oraz personelu medycznego.

„Z perspektywy czasu każdy ból nabiera cech abstrakcji.” Tym zdaniem Rana Awdish zabiera nas w bolesną podróż, pełną ciemności, szoku, niedowierzania, lecz także światła, nadziei i miłości. To zdanie jest sednem, nie tylko jej osobistych przeżyć, ale też prawdą, w którą nieraz bardzo ciężko uwierzyć. Niedawno sama odkryłam jak niezwykle jest rzeczywiste – uświadomiłam sobie, że już nie pamiętam bólu jaki towarzyszył mi przy porodzie. Oczywiście, gdy wracam pamięcią do tamtej chwili, wiem że był ból, ale jaki? Tak jak autorka, czuję że stał się on odrębnym bytem, czymś niezależnym ode mnie,...

Leśna_czytelnia | 2018-03-26

Rana Awdish w wieku pięciu lat podjęła decyzję o zostaniu lekarzem. I nie była to czcza mrzonka, marzenie małej dziewczynki, lecz decyzja, która zaważyła na całym jej życiu. Podjęła studia, a po nich pracę na oddziale intensywnej terapii. Jej karierę nagle i brutalnie przerwał atak niewyobrażalnego bólu. Z dnia na dzień z lekarki stała się pacjentką szpitala w którym pracowała. Świadectwem tego trudnego doświadczenia jest książka "W szoku. Moja droga od lekarki do pacjentki. Cała prawda o służbie zdrowia".
Ból, który ją rozdzierał, jak sama mówi, był obezwładniający i nie do wytrzymania. Ten ból był oznaką „triady śmierci”, czyli współwystępowania hipotermii, kwasicy i koagulopatii. Dramatyzmu sytuacji dodawał fakt, że Awdish była w ciąży, której na skutek krwotoku nie udało się uratować. Trafiła na salę operacyjną i była przekonana, że to jest ostatni dzień jej życia. Szczęśliwie dla niej zdołała się z tego wykaraskać, choć musiała przejść długą i bolesną drogę, żeby dojść do...

ewelina zdaniewicz | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Dr Rana Awdish jest lekarzem z powołania. Zawód wybrała, ponieważ chciała pomagać ludziom, a była świadkiem choroby osoby z bliskiej rodziny. W dorosłym życiu wychodzi za mąż za prawnika i pracuje w szpitalu, w którym pacjent przede wszystkim musi czuć się dobrze, ponieważ pracownicy wierzą, że od podejścia lekarza do pacjenta zależy jego samopoczucie, a co za tym idzie – nadzieja na wyzdrowienie. Niezwykle ciekawa jest tutaj kwestia podrzucania chorym karteczek z miłymi słowami, które mają dodawać otuchy w trudnych chwilach i sprawiać, że pacjent wie, że ma jeszcze, na co czekać. Dzięki temu lekarze zyskują jakby… ludzką twarz 
Żeby nie było tak pięknie i kolorowo: kłopoty zaczynają się pod koniec ciąży autorki. Pewnego dnia Awdish bardzo źle się czuje. Jest cała opuchnięta, szumi jej w uszach, kiepsko widzi, cierpi na zaburzenia pamięci i wiele, wiele innych. Dzwoni do swojego męża, informuje go o objawach, jednak ten „musi odpisać na jeszcze jednego maila”. Po interwencji...

kp0018 | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

„Cierpienie stanowi najważniejszą kwestię, nad którą należy się pochylić, a my wciąż lekceważymy je i odrzucamy bez względu na to, czy chodzi o nas samych czy o naszą rodzinę. Odsuwamy je na bok, chcąc dotrzeć do pacjenta” (s. 284).

„Tak naprawdę naszym największym darem jest umiejętność towarzyszenia drugiej osobie w cierpieniu, zgoda na to, by cierpienie przemieniało nas i byśmy uczestnicząc w cierpieniu innych, przemieniali je dla nich” (s. 270).

„W szoku” to książka o chorobie, walce i zwycięstwie. To również książka o cierpieniu, wsparciu, miłości, ludzkim uporze i nie poddawaniu się.

Jednak przede wszystkim to książka o zmianie sposobu myślenia i postępowania. Jak pisze sama autorka: „Dzięki bólowi otrzymałam coś, co okazało się darem. Darem uświadomienia sobie wcześniejszych niedociągnięć. Myliłam się w tak wielu sprawach” (s. 187). „Potrzebowałam aż dziesięciu lat, by pojąć, że powinno się spoglądać w tą samą stronę, co moi pacjenci” (s. 271).

Można by tu sparafrazować...

MonikaOrłowska | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 02 maja 2018

Kolejna książka opisująca sprawy, które mają się nijak do siermiężnej polskiej rzeczywistości. Taaa, spróbuj, człowieku, przedstawić końcowe zalecenia przetrzebionemu, przemęczonemu i przeciążonemu papierologią personelowi naszych szpitali! Empatyczne podejście do pacjenta, które promuje dr Awdish, w Stanach uczyni lekarzy i pielęgniarki jeszcze lepszymi specjalistami. U nas będzie prostą drogą do świętości. Skoro jednak znam osobiście kilku herosów w polskiej służbie zdrowia, wierzę, że może być ich więcej - między innymi dzięki takim książkom.