literatura faktu
tree

Kiedyś analizą otaczającej nas rzeczywistości zajmowali się socjologowie. Dzisiaj robią to blogerzy. PigOut, który o sobie mówi „głodny, zły i brzydki”, przemierza bezkres sieci, by wyłapać w niej to, co trzeba zauważyć, obśmiać, wytknąć. „Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera” to katalog współczesnych, często absurdalnych mód i fascynacji przepuszczony przez filtr gigantycznego poczucia humoru ze sporą dawką sarkazmu autora. A jako bezpiecznik - zdrowy rozsądek. Uwaga! Niebezpiecznie śmieszne. I trochę straszne.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: www.empik.com

vampireheart | 2017-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2017

Jakiś czas temu zastanawiałam się, co zrobię, kiedy przeczytam już wszystkie książki mojego ukochanego Bukowskiego. Odpowiedź na to pytanie nasunęła się sama, kiedy jeszcze przed premierą w moich rękach znalazła się książka "Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera". Teraz już wiem - po lekturze twórczości Buka przerzucę się na bloga PigOuta.

PigOut to nie kto inny, jak nasz rodzimy bloger. Wiem, co sobie pomyślicie - "oho, kolejny polski wielki filozof, który nic nie robi, tylko wyśmiewa innych, a za swoje pożalsięboże teksty dostaje profity". Mi od razu zasunęli się youturzeby, którzy na swoich kanałach to może i mają coś do powiedzenia, a na pewno nie jest to materiał na książkę - tym bardziej, że większość "twórców" internetowych lubi się powtarzać. Innymi słowy, za darmoszkę i legalnie można przeczytać te same treści w Internecie, chociaż za książkę chcą kilka dyszek....

nieperfekcyjnie | 2018-07-31
Przeczytana: 24 lipca 2018

Przyznaję się bez bicia, że zanim nie ujrzałam na grupach facebookowych zdjęć książki z bardzo interesującymi tekstami, nie miałam pojęcia o istnieniu niejakego PigOuta. Zainteresowały mnie one na tyle, iż doszłam do wniosku, że chciałabym poznać punkt widzenia autora piszącego pod pseudonimem.

Początkowo miałam pewne obawy, czy z tą lekturą nie będzie podobnie jak z "A ja żem jej powiedziała..." Nosowskiej, która mocno mnie zawiodła. Na szczęście zostały one szybko rozwiane. Ironiczny humor PigOuta totalnie trafił w mój gust. Podoba mi się to, że facet lubi śmiać się z innych oraz wszystkich absurdów dziejących się wokół, a jednocześnie potrafi wbić szpilę samemu sobie, a nie zdarza się to zbyt często.

Autor sięga po masę aktualnych tematów, przez co osoby starsze mogą nie zrozumieć niczego z tej lektury, zatem polecam ją tym nieco obeznanym z internetowymi czeluściami i głośniejszymi wydarzeniami....

Kotkad | 2018-01-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Trafiłam na fb na profil PigOuta, poczytałam wpisy i zobaczyłam że jest książka. Postanowiłam zobaczyć jak to w książce wygląda.
Książka to jak dla mnie zbiór zebranych historyjek, jednych bardziej śmiesznych, drugich mniej. Nie bardzo widać tu jakiś kierunek, pop prostu luźne opowieści. Pierwszych kilka mnie bawiło ale im dalej w książkę tym bardziej stawało się to dla mnie za dużo. Nawet porcjując na kilka razy i na kilka dni to przez ten brak spoiwa zrobiło się nudno. Doczytałam do końca i pewnie na kolejne wpisy też czasem zerknę ale nie jest to lektura na och ach i natychmiast.

Gąska | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Kocham PigOuta! Przelał na papier dosłownie to samo, co siedzi w mojej głowie. Lepiej nie ujęłabym tego, co napisał o polskiej mentalności. Początkowo, po słowach ze wstępu: „Pamiętasz słynny cytat Liama Nelsona z „Uprowadzonej”: „Nie wiem, kim jesteś, ale znajdę cię i zrobię kuku”? Pomyśl o nim, zanim napiszesz negatywną opinię na „Lubimy Czytać”. Żart, nie przewiduję negatywnych reakcji”, pomyślałam: „Tak? To ja ci jeszcze pokażę!”, ale rzeczywiście książka mi się podobała! Jestem zdziwiona, ponieważ na ogół nie sięgam po takie pozycje, tę jednak przeczytałam w jeden wieczór. Co prawda niczego nowego się nie dowiedziałam, doskonale wiem, jak działają promocje na Polaków Cebulaków, ale fajnie było poczytać o tym dla odmiany nie w Internecie, a w papierowej książce.

PigOut traktuje o promocjach w markecie, pracy w korporacji, współczesnym kinie i muzyce, o Internecie, który bywa prawdziwą plagą XXI wieku i o wielu innych rzeczach. Na tylnej okładce możemy przeczytać słowa:...

DorotaKa | 2017-08-25

Lubicie czytać blogi? No dobra, wiem, że lubicie. W gąszczu różnych stron możemy znaleźć również te z komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości, pisane z humorem i przymrużeniem oka. Jeden z takich blogów prowadzi Pigout, i robi to od 2015 roku. Choć sam na wstępie swojej książki przyznaje, że kiedyś niezbyt pochlebnie pisał o blogerach wydających swoje myśli na papierze, to i on stał się jednym z nich. Świnia ryje w sieci to pierwsza tego typu publikacja, po którą sięgnęłam.

Przed otrzymaniem maila od wydawnictwa z propozycją przesłania tytułu do recenzji, nie słyszałam wcześniej o Pigoucie. Nie słyszałam, choć próbkę jego twórczości poznałam już w styczniu tego roku. Na Facebooku można było wtedy przeczytać kilka podpunktów opisujących sylwestrowe opcje, a wśród nich jeden, z którego zaśmiewałyśmy się wtedy z koleżanką:
Sylwester z Jedynką/Dwójką/TVN-em/Polsatem - przy występie Kombi zdajesz sobie sprawę, że przegrałeś życie, po czym idziesz wziąć kąpiel z włączoną...

PrzeCzytana | 2018-03-18
Przeczytana: 17 marca 2018

Czytanie papierowej książki o internecie jest nieco dziwne. Tak jakby nie można było tego przeczytać na jakiejś stronie, czy fejsbuku autora. Widać jednak zamysł był taki, żeby trafić także do innej grupy docelowej, która nie siedzi wiecznie z nosem przed ekranem komputera czy telefonu. Czy to się udało? Trudno powiedzieć.

ŚWINIA RYJE W SIECI, CZYLI Z PAMIĘTNIKA HEJTERA
PigOut, czyli dość poczytny internetowy bloger/vloger, który komentuje bieżące wydarzenia wszelkie i robi to w zaskakująco interesujący sposób, postanowił napisać książkę. Umieścił w niej to samo, co ma na blogu, w tym samym stylu. Są to głównie komentarze do problemów pierwszego świata i fenomenów społecznych (np. świeżakowego szaleństwa, czy promocji w Lidlu, którą Polacy na masę wykorzystywali) oraz wydarzeń szeroko komentowanych w plotkarskich mediach (np. Kuźniara wpadka z Walmartem). Jest tam też kilka jego prywatnych przygód.

Pozwolę sobie wypunktować moje ulubione tematy, opisane i obśmiane w książce:

-...

bookmoment | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Ostatnimi czasy na internetowej arenie można zauważyć globalne namnażanie się blogów wszelakiej maści. Wydawać by się mogło, że nie ma tematyki, której blogowego odpowiednika by zabrakło. Każdy może stać się kim chce, może przybrać dowolne imię czy pseudonim, wyrażać swoje zdanie, udzielać rad lub zwyczajnie opisywać swoje egzystencjalne poczynania. Batalia jest zaostrzona, trudno bowiem zebrać wokół siebie wiernych czytelników, którzy znajdą chwilę czasu, by wejść na dany blog, przeczytać wpis, skomentować go. Rzadko kto wychodzą cało z tej potyczki, tak jak autor "Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera". PigOut nie barwi świata, nie szczędzi ironii czy sarkazmu, ciętym językiem śmiało wyraża swoje zdanie, a jego teksty nie pozwalają na zachowanie kamiennej twarzy.

"Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera" jest zbiorem krótkich, acz treściwych wpisów, okraszonych ogromną dawką poczucia humoru. Autor opisał otaczającą nas rzeczywistość: popkulturę, ludzi znanych...

Zapatrzona_W_Książki | 2018-02-12
Przeczytana: 18 listopada 2017

Na PigOuta trafiłam dzięki przyjaciółce, nie pamiętam już czy zobaczyłam jakiś wpis gościa, bo go polubiła, czy podesłała mi go, by poheheszkować sobie z czegoś wspólnie. W sumie mało istotny szczegół, ale obawiam się, że nie będę miała o czym prawić, a jakaś treść musi być. Mniejsza. Trafiłam na Fanapege autora i przepadłam, a kiedy zobaczyłam zapowiedz “Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera” wiedziałam, że MUSZĘ mieć i już, bo jak nie to dramat i wszystko inne. I nie ważne, że nieprzeczytane stosy grożą upadkiem na moją roztrzepaną głowę.

nextdooralice | 2018-01-01

Idealna na poprawę humoru i chwilę odpoczynku, celne i pełne humoru i sarkazmu teksty o problemach pierwszego świata, może zabrakło tekstu kończącego książkę, bo tak trochę po ładnym wstępie i jakiejś chronologii opisywanych wydarzeń, zdanie urywa się właściwie w połowie, tak jakby autorowi zabrakło weny, albo raczej dzwonił wydawca - oddawaj gotową książkę ;) niemniej, jeden z nielicznych blogerów w kraju, któremu nawet jeśli hajs się zgadza książeczką, to książką wartą zakupu dla czytelnika, aby się pośmiać i oderwać od rutyny dnia codziennego.

Tom Aves | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

W kategorii prosta i łatwa rozrywka - oceniam wysoko. Bogate słownictwo, sporo wulgaryzmów, ostre oceny na bieżąco. Nada się jako odskocznia od literatury ambitnej:)