Cywilizacje

Wiktor Dłuski
cywilizacja historia alternatywna

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra historia alternatywna, ale miejscami nudnawa.

Nierówna. Fragmenty lepsze i gorsze. Gdyby nie to, dałabym więcej, bo lubię historie alternatywne, a ta jest dobrze skonstruowana i ciekawa. Szkoda.

Jak to możliwe, że autor świetnej "Siódmej funkcji języka" popełnił to coś, literacko słabe i historycznie bezsensowne? To prawda, że pomysł wyjściowy arcyciekawy, ale potem jest już tylko gorzej. Ani to ciekawa powieść, ani - choć niby taki zamiar - sensowna stylizacja na dawne gatunki literackie. Co do realiów historycznych i przebiegu podstawowych procesów...

Zadziwiająca lektura, nieco ciężko się czyta - ciężko utrzymać koncentrację, ale warto. Niezły pomysł, nośny temat. Warto się zmierzyć.

Mąż kiedyś mnie namówił, żeby zagrać w grę komputerową Civilization. Trochę nie ogarnęłam jak ona działa, a mój luby skwitował to takimi słowami: "jak się gra Majami, to się tu nie liczysz, przecież oni nie mieli szansy, żeby się rozwinąć." A gdyby plemionom prekolumbijskim dać szansę na rozwój. Jaką rolę mogłyby odegrać w historii świata?

Fabuła
Heran Cortes i Francisco...

Pomysł wyjściowy z potencjałem, wykonanie nie zachwyca.

Ta książka ma myśl przewodnią - co by było gdyby?
Podam przykład. Około 1000 roku córka Eryka Rudego, wraz z załogą, na pokładzie statku dociera do Ameryki Południowej. W 1492 roku z kolei Krzysztof Kolumb przybywa do Ameryki. Ale czy ją odkrywa, tak jak uczy nas tego historia? Otóż wg.autora Cywilizacji - nie. Dla odmiany Kolumb w Ameryce odkrywa niesamowicie rozwiniętą...

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

Czytając recenzje na stronie, a w szczególności te najdłuższe i najbardziej pozytywne, mam wrażenie, że ja w rękach miałem zupełnie inna książkę, która nie ma żadnego "rozmachu", wielkiej intrygi czy rozbudowanej historii. Owszem, jest świetny pomysł: w 1500 roku statek nie trafia z Europy do Ameryki Łacińskiej, tylko w drugą stronę, co się stanie?...

Rewelacja. Ogromna frajda dla miłośników historii. Aż dziwne, że nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł. Ubawiłam się co niemiara.

Pomysł na książkę, ciekawy. I tyle. Reszta, niestety słaba.

• 2021
  • E-book