Monologi waginy

Okładka książki Monologi waginy
Eve Ensler Wydawnictwo: Poradnia K utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
The Vagina Monologues
Wydawnictwo:
Poradnia K
Data wydania:
2018-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2003-02-01
Data 1. wydania:
2018-01-01
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366005020
Tłumacz:
Maria Kabat
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Sceny z życia pozamałżeńskiego Manuela Gretkowska, Piotr Pietucha
Ocena 5,9
Sceny z życia ... Manuela Gretkowska,...
Okładka książki Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet? Ophelia Benson, Jeremy Stangroom
Ocena 6,9
Dlaczego Bóg n... Ophelia Benson, Jer...
Okładka książki Bajki rozebrane Tatiana Cichocka, Katarzyna Miller
Ocena 6,8
Bajki rozebrane Tatiana Cichocka, K...

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
732 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1970
1164

Na półkach: , , , ,

„Wagina. (…)Wypowiadam je na głos, bo wierzę, że nie widzimy, nie uznajemy, nie pamiętamy tego, o czym nie mówimy. To, o czym nie mówimy, staje się wielką tajemnicą, a tajemnice mają to do siebie, że często wywołują wstyd, strach, kreują mity. Wypowiadam je na głos, bo chcę kiedyś wymawiać je z pewnością w głosie i w sercu, a nie z zażenowaniem i poczuciem winy.”

„Monologi waginy” zrobiły na świecie ogromną karierę, mocno przyczyniając się do przemian społecznych i prawnych w stosunku do traktowania kobiet. Nawet jeśli nie kojarzy się samego przedstawienia teatralnego, to z pewnością słyszało się o efektach ich działań – wystosowaniu przez Japonię przeprosin do „pocieszycielek” z czasów II Wojny Światowej czy zmianie prawa w Borneo – bądź o corocznym happeningu w ramach One Billion Rising – zbiorowym tańczeniu kobiet w Walentynki, co ma wyrazić ich sprzeciw wobec przemocy i kultury gwałtu.

W przedmowie do książki Eve Ensler wspomina o wstydzie związanego z tematyką poruszaną przez „Monologi waginy”. Coś w tym jest – książkę czytałam w tramwaju i za każdym razem, gdy ktoś dostrzegł okładkę, robił głupią minę, zaczynał szeptać po cichu lub rzucał mi złowrogie spojrzenie mówiące jasno, że powinnam się wstydzić, że po takie bezeceństwa sięgam. Jakoś społeczeństwo jeszcze się nie przyzwyczaiło do rozmawiania o kobietach, o ich potrzebach – nie przygotowuje do tego zazwyczaj ani kultura, ani rodzice, ani szkoła. Temat zamiatany jest pod dywan lub poruszany na tyle niezgrabnie, że trudno tu mówić o jakimkolwiek porządnym przygotowaniu do rozmowy.

A jest o czym rozmawiać. „Monologi waginy” czyli przedstawienie teatralne oparte o rozmowy z ponad dwustoma kobietami, opowiada o codzienności pełnej przemocy, nieustannych upokorzeń, niewiedzy i niezrozumienia. Kobiet odkrywających swoją seksualność, często nierozumiejące przy tym, co się z nimi dzieje, słyszące zewsząd, że powinny być karne, posłuszne, spełniać oczekiwania innych, realizując oczekiwania rodziny i męża. Kobiet słyszących, że nie mają prawa żądać czegokolwiek dla siebie, że muszą przekładać pragnienia innych ponad swoje.

„Monologi waginy” są więc silnym głosem kobiet – opowiadających o doświadczeniach gwałtu, przemocy domowej ze strony rodziców, męża, o obrzezaniu, molestowaniu i uprzedmiotawianiu. Kobiet z Ameryki, Japonii, Filipin, z całego świata – z różnych krajów i kultur, młodych, starych, których przeżycia są jednocześnie tak różne i tak niepokojąco podobne. Nieważne skąd się jest, gdzie się wychowało i kim się jest – prawdopodobieństwo stania się ofiarą tylko z powodu bycia kobietą, jest równie wysokie.

Statystyki są nieubłagalne – co trzecia kobieta padła lub padnie ofiarą przemocy. „Monologi waginy” nie uzdrowią świata, są bardziej wyrazem bezsilnej wściekłości z powodu tego, co trafia spotyka miliony kobiet codziennie. Ten głos jest coraz bardziej słyszalny, zmienia świat kawałek po kawałku, ale codzienność po #metoo pokazuje, że jeszcze długa droga przed nim i jeszcze wiele wściekłych przemów przed nim. Ale warto – co udowadnia, jak wiele już się zmieniło na lepsze.

Opinia także na: http://recenzjeksiazek.natemat.pl/232611,monologi-waginy

„Wagina. (…)Wypowiadam je na głos, bo wierzę, że nie widzimy, nie uznajemy, nie pamiętamy tego, o czym nie mówimy. To, o czym nie mówimy, staje się wielką tajemnicą, a tajemnice mają to do siebie, że często wywołują wstyd, strach, kreują mity. Wypowiadam je na głos, bo chcę kiedyś wymawiać je z pewnością w głosie i w sercu, a nie z zażenowaniem i poczuciem winy.”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 021
  • Chcę przeczytać
    867
  • Posiadam
    132
  • Ulubione
    18
  • 2018
    17
  • Feminizm
    16
  • 2019
    15
  • 2020
    14
  • Teraz czytam
    13
  • 2020
    10

Cytaty

Więcej
Eve Ensler Monologi waginy Zobacz więcej
Eve Ensler Monologi waginy Zobacz więcej
Eve Ensler Monologi waginy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także