Monologi waginy

Wydawnictwo: W.A.B.
The Vagina Monologues
wywiady, przemoc, mizoginia, kobiety
literatura faktu

"Monologi waginy" są zbiorem bezpruderyjnych, szczerych opowieści o seksualności i dramatach kobiet. Powstały w oparciu o ponad dwieście wywiadów, które Eve Ensler przeprowadziła z kobietami z całego świata. Wystawiane najpierw jako monodram odniosły ogromny sukces na scenach Broadwayu, by wkrótce, przy udziale największych gwiazd kina, stać się głośnym, międzynarodowym wydarzeniem. "Monologi waginy", które gościły dotychczas na scenach trzydziestu krajów – od maleńkiego kościółka w Nowej Szkocji po stadion sportowy na Filipinach – stały się również początkiem globalnego ruchu przeciwko przemocy wobec kobiet. Wydanie książkowe Monologów powtórzyło sukces spektaklu i doczekało się przekładu na ponad dwadzieścia języków.

książek: 1991

Nie liczy się ilość, ale jakość.
Trochę mi przeszkadzały wstawki dotyczące samego wystawiania 'Monologów waginy' na scenach, ale myślę, że każda kobieta powinna przeczytać tę książkę. Może nie ma tutaj milion opowieści na każdy, nawet krępujący temat, jednak wystarczy nawet przejrzeć odpowiedzi na niektóre pytania odnośnie pochwy, aby móc poważnie zastanowić się nad naszą kobiecością i związaną z tym seksualnością. Eve Ensler stworzyła interesujący tekst, który niektórym kobietom pomoże otworzyć oczy. To jest niesamowita pozycja.
Niby stwierdzenie 'mieć jaja' oznacza kogoś twardego, ale już dawno stwierdzono, że ból porodowy jest kilka razy silniejszy niż kopniak w krocze. Czas stworzyć własny 'monolog waginy':-)

Prosto_z_Mostu | 2010-09-16
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 16 września 2010

Ja już tak mam, że lubię wszystko, co inne i kontrowersyjne, co prowokuje, zawstydza i wywołuje burze. Takie też miałam oczekiwania w stosunku do tej książki. A po przeczytaniu czuję pewien niedosyt. Czegoś mi brak.
Pierwsza część owszem ciekawa, bo na podstawie wywiadów, historii i wypowiedzi prawdziwych, a życie jest ciekawe przecież.
Zwrócenie uwagi na zawstydzenie, na zapomnienie czy wręcz niezauważanie przez kobiety swojej „firletki” jest bardzo odważne, bo właściwie nikt do tej pory o niej nie mówił, nawet nie to, że tak nie mówił, ale w ogóle słuch o niej zaginął.
Osobiście ubolewam nad ubóstwem określeń, jakimi można ją nazwać. Bo jedne są albo zbyt medyczne, albo zbyt wulgarne, ale ośmieszające. W nazewnictwie też moim zdaniem wyraża się niesprawiedliwość i różnice w traktowaniu obu płci. Wszystko, co najlepsze, zostało zarezerwowane dla facetów.
Kobiety pełnią w świecie ważne role, mają ważne zadania, poświęcają się, kochają innych i pomagają, ale jakże często zapominają...

Dorota_1988 | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Po przeczytaniu nie czuję się odmieniona, nie zrobiła żadnego wrażenia na mnie. Jest wiele ciekawszych pozycji dotyczących kobiecości i złego traktowania kobiet.

jusola | 2011-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

"Jak pachnie moja pochwa?" - pytanie- szok. Nie dlatego, że nie znam odpowiedzi, ale dlatego, że nie wiem, czy bym potrafiła głośno na nie odpowiedzieć. A wy?
"Monologi waginy" to niewielka książeczka z przedmową Glorii Steinem, znanej amerykańskiej feministki. W niej słynne "Monologi waginy" (krótkie tekściki związane z seksualnością oraz fizjologią kobiet) i "Dzień W" (historia ruchu, którego celem jest wyeliminowanie przemocy wobec kobiet: więcej na www.vday.org). Monologi powstały na podstawie wywiadów z setkami kobietami różnej rasy, różnego wieku, o różnych doświadczeniach intymnych. Niektóre może wydają się nieco śmieszne, pretensjonalne (dla mnie np. pytanie: "Gdyby twoja pochwa się ubierała, co by nosiła?", choć nad odpowiedzią się zastanawiałam), ale niektóre - są niesamowite ("Moja pochwa była moją wioską"). Przyświeca im idea, którą świetnie sformułowała Kinga Dunin: "Jeżeli nauczymy się afirmować kobiecą seksualność, cieszyć się nią, przestaniemy się jej wstydzić -...

aga | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Po przeczytaniu tej książki mam dosyć mieszane uczucia. Sięgnęłam po nią, ponieważ słyszałam tak mnóstwo różnych opinii, że postanowiłam sama wyrobić sobie zdanie na jej temat. Podobnie było w przypadku książki Pięćdziesiąt twarzy Greya. I podobnie nie rozumiem tego szumu wokół tych pozycji.
Nie wiem po co wydano tą książkę i dla kogo? W notce od wydawców czytam - ,, Istotnym przesłaniem Monologów jest próba przywrócenia językowi potocznemu naturalnego nazewnictwa intymnych części ciała kobiety (pochwa, srom, cipka). Śmiałość w ich używaniu dobrze służy, zdaniem autorki, przeżywaniu kobiecości"
Cóż, jestem już dorosłą kobietą i moja kobiecość ma się dobrze, ba nawet bardzo dobrze i nie zależy wcale od tego czy swobodnie określam anatomiczne części swego ciała. A jeżeli ktoś ma z tym kłopot to na pewno nie sięgnie po tę książkę, bo skoro nie przechodzi mu przez usta słowo ,,wagina", to na pewno nie przeczyta książki, która takowe słowo zawiera w tytule. A nawet jeżeli przeczyta, to...

Sęp | 2011-03-19
Przeczytana: 2009 rok

Kobieta-Kobietom napisała tą książkę. To ukłon w stronę kobiecej intymności.

Alicya Oss | 2014-08-16

„Gdyby twoja pochwa umiała mówić, co by powiedziała?”

Pierwszy raz czytałam tę książkę w 2005 roku. Z perspektywy czasu z przykrością stwierdzam, że wtedy, nie pojęłam jej głębi. Nie rozumiałam jeszcze swojej seksualności i nie miałam na koncie pewnych doświadczeń. Za kolejne dziesięć lat, pewnie znów zobaczę w niej coś innego. A dziś uczepiłam się myśli, iż nie żałuję, że myślę - raczej żałuję, że nie myślę o tej części siebie, która stanowi mnie, jako kobietę.

To, co kojarzy nam się z literaturą kobiecą (jeśli w ogóle te rozróżnienie jest słuszne, jak dla mnie to zabieg czysto komercyjny), to głównie obyczajówki, romanse, no i czasami jakiś kryminał. Literatura feministyczna (tak, taki podział też istnieje) w tym kontekście jest prowokacyjna i skandalizująca. Dzieje się tak dlatego, że często staje się elementem literackiej gry, eksperymentu. Nie tylko tematycznie jest odważna. Często także w formie poszukuje nowych możliwości wypowiedzi (niepatriarchalnych). Ja tę inność...

| 2012-08-26
Przeczytana: 04 listopada 2011
Hadney | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Ciekawa książka, ale bardzo krótka. Powiedziałabym, że wręcz za krótka. Na początku poza wprowadzeniem znajdujemy informację od autorki jak to się stało, że zaczęła się interesować tematyką pochwową. Kolejna część są to historie kobiet. Są one metaforyczne oraz bardzo intymne. Jestem pod wrażeniem,że autorce udało się zdobyć zaufanie rozmówczyń do tego stopnia, że zaczynają mówić o swoich intymnych sprawach. Niektóre pytania zbiły mnie z tropu, bo nie nigdy na przykład nie myślałam w co ubrałaby się moja pochwa. Odpowiedzi respondentek są zaskakujące.
Ile to używa się słów, aby pominąć taką pochwę. Jakby słowo pochwa było gorszym słowem od każdego innego.
Nie planowałam tej książki czytać. Ona sama stwierdziła, ze powinnam ja przeczytać. Poszłam akurat po książki do pracy i wróciłam z nimi oraz Monologami waginy.

WhiteRabbit | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, Feminizm

Momentami bezwstydna, krępująca, zbyt dosłowna, zbyt bezpośrednia. Ale w gruncie rzeczy to dobrze - kobiece narządy wciąż zbyt często budzą wstyd i zażenowanie. Przeczytać tę książkę, to trochę tak jak złamać w sobie jakąś barierę i wreszcie zdobyć na odwagę poruszyć trudny temat. Nawet jeśli niektóre fragmenty wydadzą się zbyt odważne, to jednak całość spełnia swoją rolę - otwiera czytelniczkę (lub czytelnika) na kwestię kobiecej seksualności, a także dostrzeżenie problemu jakim może być przemoc seksualna i niepotrzebny wstyd wzbudzany w kobietach na tle ich własnych, naturalnych, potrzebnych i przecież całkowicie normalnych narządów. Delikatna terapia szokowa z dużą szansą na poprawę pacjenta.

Pięć książek o kobietach

Przez wiele osób święto uznawane za komunistyczne, kojarzone z nieśmiertelnym goździkiem i rajstopami. Współcześnie trochę zepchnięte na margines, bo nie wiadomo czy wypada je obchodzić czy nie w czasach, jak to niektórzy określają, „galopującego feminizmu”. My jednak, kobiety pracujące w LC, bardzo to święto lubimy i przy tej okazji prezentujemy pięć książek o kobietach, ale zdecydowanie nie tylko dla kobiet.

Satyra na poważnie

„Modlitwy waginy” samym tytułem przywodzą skojarzenia z „Monologami waginy”. Próżno tu jednak szukać jaskrawo odmalowanego portretu kobiecej seksualności czy bezpruderyjnego studium erotyki.