Książka Roku 2018

Wydawnictwo: W.A.B.
In the Body of the World
literatura faktu
Miłosz

Kolejna po głośnych Monologach waginy i Dobrym ciele książka Eve Ensler, w której fundamentalne miejsce zajmuje ludzkie ciało. Eve Ensler poświęciła całe życie kobiecemu ciału: w jaki sposób o nim mówić, jak je chronić i doceniać. Sama jednak nigdy nie wsłuchiwała się we własny organizm, zraniony nadużyciami seksualnymi ojca. Dopiero praca w Kongo, gdzie Ensler spotkała kobiety, które...

Eve Ensler poświęciła całe życie kobiecemu ciału: w jaki sposób o nim mówić, jak je chronić i doceniać. Sama jednak nigdy nie wsłuchiwała się we własny organizm, zraniony nadużyciami seksualnymi ojca. Dopiero praca w Kongo, gdzie Ensler spotkała kobiety, które doświadczyły okrucieństwa gwałtu i przemocy, zmienia jej spojrzenie. To doświadczenie oraz wyniszczająca choroba zmusiły ją, by na nowo przyjrzała się swojemu ciału: poddawanemu badaniom, ciętemu, kłutemu, wyczerpanemu.
Ta książka to poruszający zapis walki z chorobą i zarazem metafora krzywd, jakie wyrządzamy naszej planecie.

źródło opisu: W.A.B., 2015

źródło okładki: W.A.B., 2015

mikakeMonika | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 31 października 2017

Opowieść symboliczna. Przeraźliwie prawdziwa. I tak mimochodem uczy jak żyć. Rzuca nam wyzwanie.
"Drugi podmuch wiatru zrywa się, kiedy sądzimy, że nadszedł już koniec, gdy nie możemy zrobić kolejnego kroku, wziąć kolejnego oddechu. I nagle już możemy."
Drugi podmuch... siedzę, milczę i myślę. Czy potrafię? Czy potrafiłabym? Czy mogłabym? I jak to wszystko się skończy? A może się nie skończy?
Bardzo mocna kobieta, choć myśli, że jest słaba. Odważna. Chciałabym taka być.

"W trzewiach świata. Wspomnienia" to powieść, która od samego początku zapowiadała się bardzo obiecująco. Przyciągnęła moją uwagę swoją okładką, ale również opisem, który mnie zaintrygował na tyle, aby sięgnąć po tę pozycję. Życie innych ludzi może być dla nas inspirujące oraz w wielu przypadkach może nas czegoś nauczyć. Zwłaszcza jeżeli są to prawdziwe wspomnienia, a nie fikcja. Autorka swoją książką pod tytułem "Monologi waginy" pokazała, że ludzkie ciało nie jest dla niej tematem tabu i nie boi się o nim pisać. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie wrażenie zrobiła na mnie lektura "W trzewiach świata. Wspomnienia" zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji, z której na pewno się tego dowiecie.

Eve Ensler po przejściach z przeszłości jest pewna, że już nic jej nie zadziwi. To co zobaczyła w Kongu - jak okropne życie mają tamtejsze kobiety - nie jest jej obojętne. Autorka bardzo dokładnie opisuje przemoc, gwałty i wszelkie inne okrucieństwa wobec tych kobiet. Jednak kiedy...

Fragile | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Ta książka fizycznie boli, masochistycznie jednak czytałam dalej. To jedna z tych pozycji, po przeczytaniu których nic już nie wygląda tak samo, już nie można powiedzieć „nie wiedziałam”. Opis okrucieństw wobec kobiet, wobec natury, pazerność, chciwość i bezwzględność w zaspokajaniu samczych instynktów wpleciony w historię nowotworu (który w porównaniu nie wydaje się już tak straszny) przerażał i powodował skurcze żołądka, wymioty i niemożność odłożenia książki na potem.

Ma-ruda | 2019-01-19
anusiaanna | 2018-10-06