Zniszczyć świat – za i przeciw

corbeau corbeau
18.04.2018
Okładka książki Kamienne niebo Nora K. Jemisin

Sezon trwa już prawie dwa lata. Essun wprawdzie zdołała ocalić mieszkańców Castrimy, ale za cenę zniszczenia samej Castrimy. Jej też przyszło słono zapłacić za użycie mocy Alabastra. Teraz ma dwa cele: ocalić świat, kładąc kres odwiecznej wojnie życia z Ojcem Ziemią, i odnaleźć córkę. Jednak dziesięcioletnia Nassun, która po dramatycznych wydarzeniach zamykających poprzedni tom musi wraz z Schaffą opuścić Odnaleziony Księżyc, ma zupełnie odmienne plany. Czy w świecie rozdartym na pół i przysypanym popiołem jest nadzieja na szczęśliwe zakończenie?

„Kamienne niebo” zamyka wielokrotnie nagradzaną trylogię Pękniętej Ziemi N. K. Jemisin. Cały cykl przepełniony jest smutkiem i goryczą, ale również nadzieją. Ostatni tom podejmuje opowieść o losach Essun i Nassun, a równocześnie rozwija wątek najbardziej tajemniczych istot na Ziemi – zjadaczy kamieni. Czym są? Skąd pochodzą? Jaką rolę odegrali w przeszłości i do czego dążą? Na te pytania odpowiada Houwha (Hoa), przywołując swoje wspomnienia z czasów sprzed Bezruchu: w czasach pełnych życia i magii, kwitnąca cywilizacja Syl Anagist chciała użyć zjadaczy kamieni jako narzędzi na swojej drodze do świetlanej przyszłości, bez względu na koszty.

Trylogia Pękniętej Ziemi w swojej postapokaliptycznej wizji łączy elementy magii, geologii i technologii, przy czym w ostatniej części ich działanie i współzależności są lepiej wyjaśnione. Technologia i tajemnicze artefakty Syl Anagist pełnią tu istotną rolę, chociaż trudno w pełni zrozumieć ich złożone działanie. Pod tą fantastyczną wierzchnią warstwą kryją się głębsze przemyślenia na temat różnych form usankcjonowanego przez prawo niewolnictwa i wyzysku, które nawet ci ciemiężeni i wykorzystywani uważają za słuszne i konieczne – do czasu. Jest to też piękna i równocześnie trudna refleksja na temat macierzyństwa, miłości i poświęcenia. Seria skłania także do namysłu nad tym, jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za agresywne ingerowanie w środowisko i nadmierne czerpanie z jego zasobów. Lektura wciąga od pierwszego do ostatniego tomu i pozostawia dużo tematów do przemyśleń, a czego więcej można wymagać od dobrej książki?

Agnieszka Kruk