Bigger Leaner Stronger. Umięśniony, szczupły, silny

Okładka książki Bigger Leaner Stronger. Umięśniony, szczupły, silny Michael Matthews
Okładka książki Bigger Leaner Stronger. Umięśniony, szczupły, silny
Tomasz Jakub Krause
poradnik sport odżywianie

Rzetelnie opracowana pozycja.

Rzetelnie opracowana pozycja.

Zmotywowany zaczynasz otwierać książkę. Niby tylko kilka stron, a już albo zbierasz szczenę z podłogi, albo prychasz i się irytujesz. Jeśli to 2 - dalej nie czytaj.
Od pierwszych stron atakuje nas galeria przemian z facetami bez koszulek. Wchodzisz w to?
Pierwsze ale autor stawia już na początku : jest on wyznawcą starej szkoły, więc nie znajdziesz tu udziwnień typu aero joga i te sprawy, ale jeśli masz żelastwo : sztangę, hantle i prowizoryczną choćby ławkę, ten program jest dla ciebie.
"Prawdziwa naukowa wiedza o tym, jak wypracować znakomitą formę fizyczną, okazała się bardzo prosta - o wiele prostsza niż chcą nam wmówić branże fitnessu, suplementów i zdrowotna. Ta prawda była jak policzek wymierzony wszystkim tym bzdetom, jakie słyszymy w telewizji, czytamy w czasopismach i widujemy w siłowni."
Podejście autora wydaje mi się racjonalne, tym bardziej, że podpiera je solidnymi argumentami, niejednokrotnie sięgając po wyniki różnych badań prowadzonych przez zespoły naukowe z całego świata - nie tylko tych potwierdzających jego tezy, ale także tymi, które wszystkimi pozostałymi, które poddaje w wątpliwość.
Książka liczy grubo ponad 400 stron, z czego 40 poświęconych jest na przypisy bibliograficzne. Oprócz początkowej 'galerii' w książce tej trudno doszukać się grafiki. Autor stawia przede wszystkim na merytoryczna wiedzę.Według autora, nic tak nie buduje mięśni, jak dźwiganie dużych ciężarów. Zaś logika treningu jest prosta:
" Chodzisz do siłowni po to, żeby stać się większy i silniejszy, co stawia przed tobą cztery proste wymagania: wykonuj odpowiednie ćwiczenia, z czasem podnoś coraz większe ciężary, zachowuj prawidłową dietę i zapewniaj sobie dość odpoczynku."
Te 400 stron to wiedza nie tylko na temat treningu. To przede wszystkim kondensacja wiedzy na temat ciała, diety i treningów. Porusza zarówno kwestie techniczne samego treningu, jak i motywacji, diety, fizjologii czy suplementacji.

dieta

"W przeciwieństwie do (obecnie) rozpowszechnionego poglądu nie jest ważne, ile jesz węglowodanów ani jak wysoko skacze poziom insuliny w ciągu dnia. Bilans energetyczny to pierwsze prawo termodynamiki w praktyce: zapasy tłuszczu nie powiększą się bez nadwyżki energetycznej ani nie uszczuplą bez restrykcji kalorycznych. To dlatego badania wykazują, że jeśli dostarcza się mniej energii, niż spala, ludzie gubią tłuszcz w równym stopniu na diecie wysokowęglowodanowej jak na niskowęglowodanowej."

Już za tego rodzaju opinie powinieneś zainteresować się tą książką, bo może będziesz mógł zamienić ciasto owsiane na pszeniczne...

Matthews nie deprecjonuje zbilansowanego jadłospisu i podkreśla fatalny wpływ niektórych węglowodanów na zdrowie. Rozprawia się również z mitem, że nie trzeba liczyć kalorii. Otóż według niego jest to - obok treningu na wyżej opisanych zasadach - klucz do sukcesu.

I ostatnia 'truskawka na torcie' - każdy rozdział został przez autora krótko podsumowany, w jeszcze mniejsze pigułki wiedzy. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą przypomnieć sobie, najważniejsze konkrety z danego rozdziału oraz dla leniuchów, którzy nie chcą czytać całości ... chociaż pewnie będą żałować ;)

Bardzo rzetelna, poparta badaniami naukowymi i prosto napisana. Dla kogoś początkującego i średnio zaawansowanego to świetna pozycja z której może się wiele nauczyć.

Zaznaczyłem bardzo wiele fragmentów, co oznacza że znalazłem tu wiele wartościowej wiedzy. Ilość badań naukowych na której bazuje pozycja, jest wielka, co tym bardziej zwiększa moje zaufanie do książki.

Nie jest to kolejna książka z cyklu "tak mi się wydaje". To świetnie.

Nie...

Polecam tą książkę osobom początkującym i średniozaawansowanym którzy chcą otrzymać podstawową wiedzę potrzebną do zmiany sylwetki.

Z tej książki dowiesz się informacji na temat:
- diety redukcyjnej i masowej (co i ile jeść)
- sposobu treningu (jak trenować)
- suplementacji (czym się wspomagać)

Zaletą tej książki jest przystępny język, tłumaczenie zagadnień od podstaw, szczerość autora oraz przede wszystkim oparcie się (odwołanie) na badaniach naukowych- co za tym idzie brak powielania mitów!

Z tej książki dowiesz się informacji na temat:
- diety redukcyjnej i masowej (co i ile jeść)
- sposobu treningu (jak trenować)
- suplementacji (czym się wspomagać)

Zaletą tej książki jest przystępny język, tłumaczenie zagadnień od podstaw,...

Najbardziej kompletne źródło informacji na temat optymalnego treningu z jakim miałem do czynienia. Doskonała alternatywa dla wiedzy z niskiej jakości forów kulturystycznych, czy gazet publikujących sponsorowane artykuły.

Opinię dodaję po 4 miesiącach od przeczytania, bo po tym czasie widzę jak chyba wszystkie z opisanych reguł się sprawdzają - dając konkretne, mierzalne, zgodne z modelowymi wyniki.

Polecam wszystkim ćwiczącym, którym angielski niestraszny. Audiobook z audible.com też jest ok. Informacje wagowe są niestety w systemie imperialnym (np. funty a nie kilogramy),warto w takich momentach uważnie przeliczać i przekładać to sobie na jednostki SI ;)

• Odżywianie
  • Sport/fitness/